Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Drsňačka v důchodu – recenze knihy Běsni a zuř

Běsni a zuřFloyd Lynch je slizký sériový vrah, a aby unikl trestu smrti, dohodne se s vyšetřovateli, že je zavede k dosud neobjeveným tělům. Route 66 byl před odchodem do výslužby největší případ Brigid Quinnové, která je povolána k objevu těl.

Brigid je svérázná bábinka a ve svých padesáti devíti letech je v náramné formě. Lynchovo přiznání v ní začne vyvolávat staré neduhy a vzpomínky. Doufala, že v poušti by mohla se svým novým manželem žít poklidný život. Neměla v plánu mu něco o své minulosti vykládat. Teď se však zdá, že se bude muset postavit kruté pravdě tváří v tvář.

Agentka Colemanová, jejíž důkladná práce pomohla dopadnout Lynche, začíná mít pochybnosti o jeho vině. Domnívá se, že Floyd někoho kryje, snad touží po „slávě“ pravého vraha. Snaží se přesvědčit své nadřízené, že by se případ zatím neměl uzavírat, ale současná euforie ze zatčení všechny zaslepila. Proto se rozhodne ponouknout Brigid.

Málokdy se stane, že by mě něčí debut tolik překvapil. Když jsem sahal po Běsni a zuř, očekával jsem průměrnou (možná až béčkovou) detektivku, která bude poněkud citlivější, jelikož ji napsala žena. První domněnka je mylná, druhá sedí jen z poloviny. Autorčin sloh je kvalitní a čtivý, vyprávění v ich formě je protkané vtipnými hláškami hlavní postavy a občas ponurým cynismem. Svou prvotinou se Becky rozhodně vytáhla a přinesla do knižního světa nový typ hrdinky – ne sexy dvacítka, ale akční babča.

Co se příběhu týče, nenarazíte na žádné nelogičnosti, agenti zde nejsou žádní polobozi. Kniha se pohodlně šine a o napětí není v žádné části knihy nouze. Autorka zvolila spíše krátké kapitoly končící nečekaným zvratem, čímž samozřejmě umocnila čtivost.

Běsni a zuř je kvalitní kriminální román, který překypuje akcí, a osobitý styl si získá každého detektivkáře.

Anotace knihy:

Brigid Quinnová dlouhá léta sloužila u FBI jako návnada na nebezpečné sexuální predátory a do předčasné výslužby si odnesla řadu nepěkných zkušeností a trpkých vzpomínek. Nyní se ve vyprahlém arizonském Tucsonu snaží nevyčnívat z davu a žít všední život snovým manželem Carlem a se dvěma psy. Vše se ovšem mění v okamžiku, kdy ji dostihne temná minulost a řidič dálkových kamionů Floyd Lynch se dozná k nechvalně proslulé sérii vražd na Route 66, Brigidině velkému nevyřešenému případu, při němž navíc došlo k únosu a zabití její mladé chráněnky Jessiky. Lynch výměnou za doživotí policii nabízí, že zavede vyšetřovatele k Jessičinu nikdy nenalezenému tělu…

 


Název knihy:    Běsni a zuř
Autor:                 Becky Materman

MobaNakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   4357
Rok vydání:       2015
Počet stran:       375

ISBN:                  978-80-243-6721-7
EAN:                   9788024367217

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz
   

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Autor recenze:Jakub Hrbek

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.