Knižní tip: Adriaan van Dis – JÁ SE VRÁTÍM

Adriaan van Dis - JÁ SE VRÁTÍM„Oznámení se jí v ruce třásla, otevřela zásuvku a položila na stůl úrodu za poslední rok – hrst šedě a černě orámovaného zármutku staženého gumičkou. „Zadní stranu vždycky popíšu, aspoň ještě k něčemu jsou.“ Vítězně mi je přisunula. „Tady máš, to jsou moje myšlenky na smrt.“
Listoval jsem jimi a škrtance a proplétající se věty mě polekaly. „Od kdy tohle děláš?“
„Od té doby, co mi každý týden padají na rohožku mrtví.“ Rozesmála se.

Kniha plná emocí. Ale nejsou to ty emoce, které jsou hned na první pohled rozeznatelné. Tady se jedná o city, které jsou zakořeněny hluboko v hlavních hrdinech. Matka a syn. Člověk by si myslel, že k sobě musí mít blízko, ale opak je pravdou. Spíše se jedná o uzavřenou povahu matky a z toho vzniká příběh, který je velmi neotřelý, naprosto odlišný od všech jiných, které jste četli nebo znáte.

Není to přímo o tom, že by matka odvrhovala syna, ale nemá k němu během jejich života až takový vztah. Když dojde na lámání chleba, přesněji se blíží konec matčiných dnů, tak se se synem opět vídají. Ona mu chce povědět příběh. Její příběh. Vypovědět její život. A on, jako nadaný spisovatel, chce její slova použít ve své knize. Aby po ní něco zůstalo. A tak udělají úmluvu – matka mu všechno povypráví a on ji pak pomůže umřít. Trochu bizarní, co? Přečtěte si to, dozvíte se, proč a jak a jestli vůbec.

„Se zřejmým potěšením trhala dopisy, koberec byl plný útržků. Už po kolikáté. Odnesly to i obálky s poštovními známkami z Nizozemské východní Indie. Říkal jsem si, proč tohle dělala vždy, když jsem byl u něčeho, co jsem očividně nesměl vědět? A jako by zavětřila mou otázku, řekla: „Buď rád, že to pro tebe dělám. Za chvíli by ses tím musel otravovat ty.“ Vytrhl jsem jí z ruky obálku, dopis adresovaný jejímu otci, křehký a zažloutlý — poznal jsem její známé droboučké muří nohy, jen ještě svižnější. Nečitelné.“

Kniha se četla moc dobře. Je to převážně dialog, mezi matkou a synem, místy se tam objeví jiní lidé, ale dá se to počítat opravdu jen na věty. Děj ubíhal rychle, protože čtenář pořád řeší, co všechno matka před svým synem skrývá. Proč mu neříká celou pravdu, zamotává se ve svém příběhu, protože si vymýšlí částečné lži. A stále vás ke čtení nutí otázka: „Proč?

Ani jsem se nenadála a byl konec. Dopadlo to, dle mého názoru, tak jak mělo. Ovšem… Něco, takový ten pomyslný top tam autor zapomněl dát. Nebo nechtěl. Ale mám z ukončení příběhu smíšené pocity, které ani neumím popsat. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem se seznámila s hrdiny knihy, dozvěděla se spoustu zajímavých informací, ale na druhou stranu jsem očekávala, podle toho, jak se odvíjel příběh, nějaký ohromný boom, který se nekonal. Je pravda, že to se musí autorovi nechat, dokázal mě napínat až do poslední stránky. A to se cení!

Knihu doporučuji komukoliv, kdo už má „něco“ za sebou. Není to typická četba pro náctileté, protože si myslím, že ti by neocenili ani styl psaní, slova, které autor volil a možná ani to, co tím chtěl říci. Samozřejmě, pokud je někdo náctiletý sečtělý, může se mu to líbit, ale dle mého názoru je to kniha, která si najde své čtenáře a nebude to velký okruh. Budou to jen ti, kteří opravdu pochopí.

Autor:

Adriaan van Dis (nar. 1946) je oceňovaný nizozemský spisovatel, novinář a tvůrce televizních pořadů. Pochází z rodiny s indickými kořeny a fascinace kulturními střety se promítla do celého jeho díla. Za svůj autobiografický román Indische duinen (Indické duny, 1994) obdržel několik nizozemských ocenění. Van Disova nejnovější kniha Já se vrátím (2014) získala v roce 2015 prestižní nizozemskou cenu Libris. Knihy se prodalo téměř dvě stě tisíc výtisků.

 


Adriaan van Dis - JÁ SE VRÁTÍMNázev knihy:         JÁ SE VRÁTÍM
Autor:                      Adriaan van Dis
Překlad:                  Martina Limburg Loučková

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           279

ISBN:                       978-80-7491-592-5
EAN:                        9788074915925

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.databazeknih.cz

  

{source}[[div data-configid=“0/36124352″ style=“width: 610px; height: 460px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source}

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)