Knižní tip: Červená lucerna (recenze)

Červená lucernarecenze knihy
Graham Masterton – Červená lucerna

Na třetí díl ze série komisařky Katie Maguirové jsem se těšila od poslední knihy Rozbití andělé. Nevím jak je tedy možné, že jsem i několik dnů po dočtení knihy docela zklamaná. Možná více než to. Stále nemohu Červenou lucernu strávit. Pojďme se spolu na to podívat.

Komisařka (inspektorka) Katie tentokrát dostala na stůl složku se zapeklitým případem. Vraždy nahého černocha v opuštěné hale. Tedy ne zas tak opuštěné. Spolu s rozkládající mrtvolou najdou v místnosti mladou, teprve 13letou dívku pouze ve spodním prádle. Pokud se to dá takto nazvat. Mrtvý má useknuté obě ruce a doposud neznámou zbraní byl zbaven také hlavy. Podivné bylo, že každá ruka byla odstraněna různým způsobem a pod jiným úhlem. Je to znamení dvou vrahů nebo zde jde ještě o něco více?

To je teď na Katie, která kromě vraždy nahého černocha musí řešit také svůj osobní život po boku Jacka, amerického krasavce, který kvůli ní zůstává v Irsku. Navíc se na policejní stanici mění vedení a jejího oblíbeného šéfa nahrazuje někdo, kdo Katie nemůže přijít na jméno. A jak se zdá, je to nakonec vzájemný pocit.

Nicméně celé Irské oddělení po krátké době stojí před další a další vraždou. Vraždy jsou úzce propojovány s rozšířenou prostitucí, jenž se snaží největší kápo Michael Gerrety zlegalizovat. Jeho program Zelená lucerna je nejčastěji omílaný pojem na policejní stanici. Dle Michaela prostituce vždy byla a bude. Nechce se ale vrátit do minulosti, kdy byla prostituce provozována veřejně na ulici. Právě naopak! Zelená lucerna má zajistit bezpečný sex s ochranou, pravidelné lékařské vyšetření a další výhody. Proč zakazovat ženám dělat to, co je baví. To je přesně jeho filozofie, se kterou šéf kriminálky začíná sympatizovat. S tím se ale Katie nehodlá smířit a je ochotná proti tomu vytasit všechny své zbraně.

Po poslední vraždě je Katie skoro vše jasné. Prostituce, nečekané a brutální vraždy pasáků a zkorumpovaní policisté. Stojí před nezastavitelným vrahem, který je všemi přezdívaný jako anděl pomsty. Musí toho takzvaného anděla dostat dříve, než bude policie všem pro smích…

Děj máme společně za sebou a teď pro a proti. Téma je rozhodně zajímavé, ale rozhodně jsem četla lepší knihy, které byly mnohem lépe propracovanější než Červená lucerna. Například Jedenáct minut – Paulo Coelho. Strašně dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy dostala a orientovala se v ní, kdo je kdo. Kdo nečetl předchozí díly, bude těžko rozeznávat, v jaké zemi se děj knihy odehrává. Od začátku čtete o Američanech, Nigerijci, Rumunech, Španělech a já nevím ještě o kom. Irsko je ta poslední země, která vás napadne.

Styl psaní je oproti předešlým dílům markantně jiný. Zdá se mi zbytečně natahovaný děj a často opakující se pasáže. (Každá vražda je popisována skoro stejně, proč?) Přestože je kniha zařazena do detektivek, tak žádná zápletka se zde vlastně nekoná. Bohužel je vrah odhalen poměrně brzy a já vůbec nechápala, co budu zbylých dvě stě stránek dělat. I tak jsem knihu dočetla do zdárného konce.

Knihu doporučuji nenáročným čtenářům, kterým příliš nevadí detailní popisování rozkládajících těl. Milovníci thrillerů si také určitě přijdou na své, i když žádné zázraky nečekejte. Červená lucerna je na databázi celkem vysoce hodnocena. Má kolem 87%. Já bohužel jejich nadšení nesdílím a hodnotím knihu spíše jako horší podprůměr. Velká škoda vzhledem k předešlým dílům.

 

O autorce:

Graham Masterton (nar. 1946) pochází z Edinburghu, v současnosti žije v Surrey v jihovýchodní Anglii. Ve čtyřiadvaceti letech byl jmenován výkonným šéfredaktorem časopisů Penthouse a Penthouse Forum. Proslavil se jako autor hororů — hned jeho prvotina The Manitou (Manitou, 1976) se stala bestsellerem a dočkala se i filmového zpracování. Celkem napsal třicet pět hororových románů, za něž získal mnohá literární ocenění. Tři z těchto knih byly zfilmovány. Píše také horory pro děti a mládež. Série o komisařce Katie Maguirové je jeho prvním počinem na poli krimi literatury, ovšem realistickými popisy násilí Masterton nezapře svou minulost autora hororů. Dosud vyšly romány: Bílé kosti (2013; česky Host 2014), Rozbití andělé (2013; česky Host 2015), Červená lucerna (2014) a Výkupné pro krále (2015).

 


Název knihy:         Červená lucerna
Červená lucernaAutor:                      Graham Masterton
Překlad:                  Radka Klimičková

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           399

ISBN:                       978-80-7491-570-3
EAN:                        9788074915703

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.databazeknih.cz

  

{source}[[div data-configid=”0/34557612″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.