Knižní tip: DANIEL JAMES BROWN – HRDINOVÉ VE ČLUNU

DANIEL JAMES BROWN – HRDINOVÉ VE ČLUNUNebylo mnoho ran, kterých by Joe Rantz zůstal ušetřen – smrt matky, útěk otce, náhradní rodina, kde nebyl vítán. Všichni nejbližší ho nakonec opustili a nechali napospas osudu. Joe pochopil, že se musí spoléhat výhradně sám na sebe. Navzdory všem okolnostem se mu podařilo uživit se, a časem si dokonce vydělal i na studium. A pak si Joea, uzavřeného a chudého jako kostelní myš, všiml trenér veslování, který hledal slibné nováčky…

Od samého začátku to byl bláhový sen. Nikdo nečekal, že by posádka osmiveslice, složená ze synů dřevorubců, dělníků a farmářů ze zapadlých městeček, mohla porazit elitní týmy prominentů z východního pobřeží a Velké Británie – a přesto to dokázali. Dokázali se vypracovat a šokovali celý svět, když porazili i tým Německa, který vesloval pro Adolfa Hitlera na olympijských hrách v roce 1936 v Berlíně.

Ve sportu, jako je ten náš – tvrdá dřina, málo slávy, ale přesto je populární v každém století –, přece musí být něco krásy, kterou obyčejní lidé nevidí, ale ti neobyčejní ano.“ George Yeoman Pocock

118 týdnů na žebříčku The New York Time Best Sellers a kniha roku Americké asociace knihkupců? Naprostým právem. Podle Hrdinů ve člunu se začíná natáčet i film, a pokud bude jen z poloviny dobrý jako kniha, máme se nač těšit. Navíc se vše odehrává ve vážné době 30. let a s obrovským olympijským úspěchem. A tak veslující devítka v mém osobním žebříčku předčí i oblíbené bobující Jamajčany z Kokosů na sněhu. Události v knize, jak v osobní tak sportovní rovině, mi způsobují husí kůži. Jedná se o skutečný příběh, a to sílu prožitku ještě prohlubuje. Dobové fotografie mě k postavám v knize a událostem přiblížili a já jsem si dlouho a se zájmem v knize listovala a prohlížela obličeje postav.

To vše by knize nepomohlo, kdyby nebyla napsaná s citem a talentem Daniela Jamese Browna. Bez něj bych četla jen holá fakta a nudné popisy tréninků. On však dokázal, že jsem nad osudem malého Joea dvakrát plakala a to jsem ještě nebyla ani na padesáté stránce. Nemohla jsem se odtrhnout a i když jsem věděla, jak to dopadne, a při tom, jak jsem se blížila ke konci, jsem se snažila záměrně zdržovat, abych si mohla knížku vychutnávat ještě o něco déle. To se mi ještě nikdy nestalo. Daniel James Brown mi zprostředkoval závody tak, že jsem měla pocit, že se dívám na olympijský přenos z Ria a nečtu popis událostí staré téměř 80 let. Fandila jsem a srdce mi bilo jako splašené.

„Ovšem Adolf Hitler byl navzdory Versailleské smlouvě pevně odhodlán svou zemi vyzbrojit. A zatímco většina Američanů se o dění v Evropě prakticky nezajímala, Britové byli čím dál znepokojenější. Člověka to vedlo k úvahám, zda svět znovu zakusí hrůzy jako za Velké války. Zdálo se to nepravděpodobné, nicméně ta možnost stále visela ve vzduchu jako temný mrak.“

Mám ráda historii i sport a silné osobní příběhy. V knize jsem nalezla všechno: Osobní tragédie Joea, skupinového ducha a sportovní úspěchy a prohry na pozadí velké hospodářské krize, přírodních katastrof a katastrofy zcela jiného kalibru – Hitlerova vzestupu k moci a pomalé přeměny Německa a příprav na největší konflikt v dějinách, skrytých pod maskou propagandy a pozlátka olympijských her v Berlíně, které nebyly ničím jiným než show s divadelními kulisami pro hlediště jménem svět. Vědomí, že se nejedná o fikci a že život Joea takový skutečně byl, a že Hitler vše plánoval již od roku 1933 a záměrně zneužil olympijských her pro své záměry, mě hluboce zasáhlo a nesmazatelně mi vrylo knihu do paměti. Díky přečtení se mi všechny události tak nějak pospojovaly dohromady.

Příběh je syrový, silný a opravdový. Toužila jsem obejmout chlapce, který se narodil v roce 1914 a mohl by tedy být mým pradědečkem. Bavil mě popis jeho života, tvrdé dřiny a každodenním bojem o přežití. Cítila jsem vůni cedru, se kterým pracoval, zimu a hlad. Byla jsem pak motivovaná a nabuzená. Líbilo se mi zasazení kulturních perliček do kontextu. Vy jste věděli, že King Kong je takhle starý? Já ne. A nebylo to jediné ponaučení, které si z knihy odnáším.

Knihu Hrdinové ve člunu by si měli přečíst všichni sportovní nadšenci, lidé, kteří rádi čtou literaturu faktu a lidé, kteří mají rádi kvalitní literaturu. A také všichni ostatní. Dávám jí 4,5 hvězdičky. Přece jen bych pár věcí vyškrtla…a hlavně opravila gramatické chyby, kterých bylo jako hub po dešti a které mě při čtení rušily. Jinak jsem si čtení užila a na veslování pohlížím zcela novým pohledem.

„Veslař se musí naučit a ovládnout tisíc a jednu drobnost, které pak ve veslici musí provést naprosto precizně. Jedině tak je možné rozpohybovat tři čtvrtě tuny lidského masa a kostí s elegancí a rychlostí.“

 

DANIEL JAMES BROWN – HRDINOVÉ VE ČLUNU

 

Název knihy:     HRDINOVÉ VE ČLUNU
DANIEL JAMES BROWN – HRDINOVÉ VE ČLUNUAutor:                  Daniel James BROWN
Překlad:              Jakub Kalina

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   8073
Rok vydání:       2016
Počet stran:       472

ISBN:                  978-80-243-6987-7
EAN:                   9788024369877

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

 

DANIEL JAMES BROWN – HRDINOVÉ VE ČLUNU

 

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

 Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)