Středa, 27.9.2023
KnihyKultura

Knižní tip: David Hidden – Děti boží

Děti božírecenze knihy
David Hidden – Děti boží

Bůh říká: „Vezmi si, co chceš, a pak za to zaplať.“ – Stephen King

Už po prvním díle tohoto kanadského autora je jasné, že nemůžeme čekat žádný příběh, který by byl opatrný, s pomalým rozjezdem, jemným nádechem zločinu. Očekávejte brutální, zvrácené, místy nechutné, ale přitom záživné, nervy drásající a strhující dílo. Není to kniha pro slabé povahy.

Hlavním motivem jsou únosy malých chlapců. Věková hranice 8 – 11 let. Nikdo neví, kam mizí. Pé žije ve svém vyhnanství, stará se pouze o to, aby měl na alkohol. Poté se vržen do víru únosů a musí na vlastní pěst pátrat, co se děje. Nechce se mu, ale v jednu chvíli to začíná být až příliš osobní a zakousne se do toho všemi zuby.

Jsem oheň, jsem hadí jed, jsem ostří nože, jsem špice dýky, jsem mrtvý, hniju, rozpadám se, molekuly mého těla praskají jako bubliny, mozek se roztéká, srdce kornatí, střeva se uzlují, svaly povolují, klouby se rozpadají, kůže se napíná a praská. JSEM BOLEST.

Už jen dle tohoto úryvku můžete poznat, že se nejedná o lehkou četbu. Ale nenechte se zmást. I přesto, že příběh je syrový, přímý, kdy autor si nebere servítky ani se sprostými slovy, ani s úvahami, které dalece přesahují chápání „normálních“ lidí, tak přesto je to „jednoduché“ čtení, co se týče příběhu. Protože čtete, dokud nevíte, o co jde. Dokud nevíte, co se stane. Dokud nebude konec. Nedokážete přestat, dokud nebude po všem. A i potom budete přemýšlet, zdali to šlo udělat nějak jinak, protože autor si s naší myslí v tomto příběhu pohraje naprosto dokonale.

I v doslovu Hidden zmiňuje, že podobnost jakákoliv, je čistě náhodná, ovšem některé okamžiky na pozadí se zakládají na skutečnosti. A tato skutečnost spojena s autorovou fantazií je nepochopitelně geniální. Nejsem ten typ, který by se vyžíval v takových morbidnostech, ovšem David Hidden je spisovatel, který si mě i přesto dokázal získat. Po přečtení jeho první knihy jsem měla pocit, že už stojím na hranici a víc toho nezvládnu, ovšem s jeho uměním vyprávět jsem svou pomyslnou hranici překročila a zjistila, že zvládnu ještě víc.

Doufám, že chystá další dílo, jsem opravdu zvědavá, jak mi znovu dokáže zvednout mandle a přitom mě uvrhnout do „nicoty“ a pocitu nezdaru. Tleskám této knize. A doporučuji všem, kteří mají rádi ty správné thrillery. Protože tady si přijdete opravdu na své. Věřím tomu!

Hodnocení: 95 %

 

Autor:

David Hidden (1979)

Narodil se v kanadském Montrealu jako syn Francouzky a Američana. Studoval literární vědu na univerzitě v Quebecu, ale studium přerušil a střídal nejrůznější zaměstnání, pracoval jako propagační agent, skoro rok strávil na naftovém vrtu, živil se i jako průvodce v kanadských národních parcích. Ve francouzštině napsal romány Děs (Porno), Děti boží (Les Enfants de Dieu) a Střelec (Tireur) a další romány Nikdo (Nobody) a Paříž, 16.30 (Paris, 4:30 pm) napsal v angličtině. Všechny vzbudily velkou pozornost čtenářů, jsou překládány do světových jazyků a zajímají se o ně i hollywoodská studia. V současnosti žije s rodinou v malém městečku v Kalifornii a věnuje se literatuře.

 

Děti božíNázev knihy:              DĚTI BOŽÍ
Autor:                           David HIDDEN
Žánr:                            beletrie, romány

Nakladatelstvi:           X.Y.Z.
Datum vydání:            8. 8. 2016
Doporučeno od:         +15 let

EAN:                            9788075053961
Počet stran:                 296 stran
Formát:                        145×205 mm
                                      vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

E-shop:                        kniha – http://knihy.cpress.cz
eReading.cz
                                      e-kniha – www.eReading.cz

Ukázková kapitola:    http://knihy.cpress.cz

Databáze knih:           www.databazeknih.cz

 

 

NAKLADATELSTVÍ XYZ

NAKLADATELSTVÍ XYZ je od roku 2011 součástí největší české mediální společnosti Albatros Media, a.s. Na trhu působí od roku 2004. Vydává původní českou i zahraniční beletrii, zaměřuje se zejména na romány, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie a komiksy.

 

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

 

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)