Sobota, 30.9.2023
Chrudim

Pardubický kraj chce vybudovat tři nové výjezdové základny záchranky

Zdravotnická záchranná služba Pardubického krajePardubický kraj připravuje výstavbu tří nových budov pro výjezdové základny Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje (ZZS PAK) v Chrudimi, Vysokém Mýtě a v Pardubicích – Starých Čívicích.

Rádi bychom uspěli v programu evropských fondů, který hradí z 85 procent Evropská unie, 5 procent jde ze státního a 10 procent z krajského rozpočtu. Projektové ceny činí dohromady téměř 90 milionů korun,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Roman Línek. „Předpokládáme, že v rámci složek integrovaného záchranného systému bude velká konkurence, proto chceme mít projekty připravené co nejdříve. Se samotnou výstavbou se počítá v letech 2018-19,“ doplnil.

Už koncem června radní projednali projektový záměr na výstavbu nové výjezdové základny záchranky v Chrudimi v ulici Dr. Milady Horákové. Dvoupodlažní budova s pěti garážovými místy pro automobily vyřeší nevhodné umístění základny v bývalé vrátnici u vjezdu do areálu Chrudimské nemocnice.

Na minulém jednání rady jsme doporučili další dva projekty. Ve Vysokém Mýtě plánujeme dvoupodlažní novostavbu na pozemku, který nám nabídla místní radnice v areálu nemocnice. Stavbě bude předcházet demolice dvou objektů a nové připojení k inženýrským sítím. Díky tomu bude moci záchranka opustit nevyhovující budovu bývalé patologie a v budoucnu budeme schopni rozšířit základnu o další záchranářskou posádku,“ vysvětlil Línek.

Dalším oříškem k rozlousknutí jsou umístění a malé prostory výjezdové základny ZZS PAK v areálu Hasičského záchranného sboru v Pardubicích v Teplého ulici. „Dodržení dojezdových dob směrem na Přeloučsko a Chvaleticko napomůže posunutí nové základny až na okraj pardubické průmyslové zóny ve Starých Čívicích. Navíc nám to umožní zde umístit auto s lékařem (rendes-vous) a posádku rychlé záchranné pomoci. K tomu nám bude stačit jednopodlažní objekt se čtyřmi garážovými stáními,“ dodal Línek.

Všechny tyto investice musí nejprve předfinancovat Pardubický kraj, dotace se pak proplácejí zpětně na základě vyúčtování staveb.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.