Knižní tip: Dívka v červeném kabátku (recenze)

Kate Hamer - Dívka v červeném kabátkurecenze knihy
Kate Hamer – Dívka v červeném kabátku

Donedávna u nás neznámá autorka Kate Hamer přichází se silným příběhem o osudu dvou žen, které byly násilím od sebe odděleny. Příběh o matce s dcerou, které měli pouze něco málo přes osm let, aby jedna druhou poznala, milovala a uctívala. Pak bylo toto pouto na velmi dlouhou přerušeno a před nimi stojí nová kapitola života, jenž skrývá mnoho neprozkoumaných zákoutí a především se v ní cesta k uzdravení porouchané duše.

Carmel WAKEFORD je neobyčejná osmiletá dívka, která žije se svou matkou v rodinném domku na kraji města. Že je Carmel dle svých učitelů šikovné dítko, není pochyb. I tak má Carmel tendence jakoby zmizet ze světa. Pochopte, není to tak, že v jednu chvíli Carmel stojí vedle učitele a ve druhé je pryč to ne. Ale v některých chvílích Carmel odpluje myšlenkami do jiné dimenze a vše vidí jakoby v mlze.

Navzdory své ojedinělé schopnosti je to zvídavé dítě jako každé druhé. Proto není nic zvláštního, že i Carmel chce se svoji matkou strávit den na místní dětské slavnosti. Slavnosti plné her, knih, pohádek a pohádkových bytostí. Tento pro Carmel magický den se ale zároveň pro její matku stává tím nejhorším dnem ve svém životě.

Po jedné své “mizící epizodě“ Carmel na okamžik ztratí z dohledu svoji matku a v chumlu lidí je pro ni obtížné najít cestu k ní. Matka se dívá kolem sebe a nikde nevidí žádnou holčičku v červeném kabátku. V tom kabátku, který ji tak sluší a díky kterému je vidět na míle daleko. A přestože se obě navzájem hledají, nenajdou se. Carmel se ztratila. Odešla.

Carmel se potkává s mužem, který navždy změní její život vzhůru nohama a už nikdy nebude nic jako dřív. Tento tajemný muž ji oznamuje o strašlivé nehodě její matky, která musela být okamžitě převezena do nemocnice. Nemusí se ale bát. On je tady pro ní, je totiž její dědeček a on si ji teď odveze domů a se svoji manželkou se o ni postará…

Dívka v červeném kabátku je jedna z nejoriginálnějších knih, jakou jsem měla čest číst. Obávám se ale, že ne vždy je originalita dostatečně uznávána a chápána tak, jak si opravdu zaslouží. Jestli tomu i tak bude v případě Kate Hamer, netuším. Ať dílo nebude patřit k mým favoritům, přesto ve mně zanechá více než dost vzpomínek.

Autorka si mě získala jednou pramalou zvláštností. Celý příběh je sepsán všemi známou ich-formou a zároveň je podáván jak z pohledu zoufalé a zničené matky, tak také z pohledu naivní osmileté dívenky. Prvních sedmdesát stran jen vnímáte tuto skutečnost a užíváte si to. Nebo alespoň u mě to tak bylo. Pro některé budoucí čtenáře této knihy bude možná náročné pojmout některá fakta, která Carmel ve svém mladičkém věku podává, nicméně autorka skvěle vystihla rozdílnost dospělého a dětského světa. To musím autorce nechat a pochválit její snahu.

Když si po sobě tak čtu svoji recenzi, říkám si, proč jsem tedy vlastně byla na závěr tak zklamaná. Možná to byly některé pasáže, které mi přišly naprosto zbytečné, nebo jen autorka občas předvedla hluchá místa, která zbytečně natahovala samotný děj. Možná tomu nahrálo i samotné dlouho očekávané finále, které si mě prostě nezískalo a já jen se zavřeným okem sledovala tuto nevěrohodnou událost.

To jsou ale pouze mé postřehy na u nás první knihu od Kate Hamer Dívku v červeném kabátku. Přestože je zařazena mezi thrillery, žádné extra napětí nečekejte. Spíše si dovolím knihu zařadit mezi psychologické detektivky. Rozhodně Vám ale slibuji více než obyčejné čtení…

 

 

Název knihy:     Dívka v červeném kabátku
Autor:                  Kate Hamer
Kate Hamer - Dívka v červeném kabátkuPřeklad:              Lumír Mikulka

Žánr:                    Literatura světová, Pro ženy, Thrillery

Nakladatelství:  BARONET

Rok vydání:       2016
Počet stran:       400

ISBN:                  978-80-269-0478-6
EAN:                   9788026904786

Vazba:                Vázáno
Formát:               125 x 200 mm

E-shop:              kniha       https://Baronet.cz
                             e-kniha   www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Ukázka z knihy: zde 


Nakladatelství Baronet a. s.Nakladatelství Baronet a. s.
již od roku 1993 předkládá svým čtenářům bohatý ediční záběr – každým rokem vydává kolem 80 nových titulů, do dnešního dne je to již více než 2000 knih. Významný podíl na edičním profilu nakladatelství tvoří romány určené zejména pro něžné pohlaví, ale vydává knížky ze všech žánrových oblastí – od historického románu přes science fiction a fantasy až po militaria, detektivky i literaturu faktu. Tak, aby si v jeho edičním plánu mohl každý čtenář vybrat svou knihu.

Knihy Baronetu byste měli dostat ve všech knihkupectvích a všechny tituly, jež jsou dosud na skladě, najdete na webových stránkách www.baronet.cz.
 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.