Úterý, 16.4.2024
Historie a současnostOstatní volný časVolný čas

Knižní tip: HUSITSKÁ EPOPEJ V. – Za časů Ladislava Pohrobka

HUSITSKÁ EPOPEJ V. - Za časů Ladislava PohrobkaAutora Husitské epopeje – Vlastimila Vondrušku – není třeba dlouze představovat. Několik posledních let je nejčtenějším a nejpůjčovanějším současným českým autorem a jeho knihy okamžitě po vydání obsazují přední příčky všech různých žebříčků.

Mezi ty nejznámější patří čtyřdílná Přemyslovská epopej, detektivní příběhy v hlavní roli s Oldřichem z Chlumu (již 21), případy královského písaře Jiřího Adama z Dobronína, Breviář pozitivní anarchie a další.

Když na podzim roku 2014 vyšel první díl Husitské epopeje, ještě nebylo jasné, jak čtenáři přijmou literární zpracování mnohdy kontroverzně vnímané jedné naší historické epochy – českého husitství.

Vlastimil Vondruška rozsáhlou ságu, která bude mít na sedm dílů, pojal trochu jinak, než je zažité vyprávění Aloise Jiráska.
Jak sám říká: „Rozhodl jsem s čtenáře seznámit s dobou prostřednictvím osudů rozvětveného rodu, přičemž hlavními postavami jsou dva bratranci, jeden kališník, druhý katolík. To mi umožnilo ukázat na konkrétních životech a osudech, že žádný historický děj není černobílý. Obě strany měly tehdy svůj díl pravdy i viny. Záhy se ukázalo, že toto nové literární pojetí českých dějin 15. století – jehož rámec vychází ovšem z hodnocení moderní vědy – mezi čtenáři rezonuje a to zejména ve chvílích, kdy národ prožívá krizi identity, se lidé rádi vracejí do minulosti, aby hledali odpovědi v chování svých předků.

K aktuálnímu pátému dílu Husitské epopeje Vlastimil Vondruška ještě dodává: „Zatímco předešlé díly akcentují vlastní husitský boj, pátý díl se věnuje cestě za mocí Jiřího z Poděbrad. Na konci této ságy je předznamenán jeho mezinárodní projekt jednoty křesťanských panovníků, kteří by zastavili nástup islámu a tureckou expanzi. Jak je zřejmé, dějiny se neustále opakují…

HUSITSKÁ EPOPEJ V. – ZA ČASŮ LADISLAVA POHROBKA 1450 – 1460, Vlastimil Vondruška
Pátý díl začíná klíčovým zlomem v zápase mezi katolíky, kteří se snaží o návrat ke starým pořádkům, a kališníky, vedenými mladým Jiřím z Poděbrad, který obsadí Prahu. Doba klidu končí a rozhoří se domácí válka. Mladý Ladislav Pohrobek dospívá a ujímá se českého královského trůnu. Jenže záhy umírá a po složitém diplomatickém zápase se novým českým králem stává Jiří z Poděbrad. Proti Čechám se formuje nová nepřátelská koalice. V tomto prostředí postupně odcházejí ze světa pozemského příslušníci prvních generací rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich děti. Vyprávění nás opět zanese do Prahy, na Tábor i Písek, do Plzně a dalších měst, ale také na rožmberská a poděbradská panství a rovněž do Horních Uher.

Za třetí díl Husitské epopeje získal prestižní cenu Bestseller roku 2015. Celkem se prodalo již více než 100 tisíc výtisků. Kromě toho existuje už i čtená audiokniha, která se rovněž řadí v žebříčcích mezi TOP 10.

Kniha HUSITSKÁ EPOPEJ V. vyšla – stejně jako ostatní historické romány Vlastimila Vondrušky exkluzivně v brněnském nakladatelství MOBA.

 

Vlastimil Vondruška

 

Název knihy:     Husitská epopej V. – Za časů Ladislava Pohrobka
Autor:                  Vlastimil Vondruška
HUSITSKÁ EPOPEJ V. - Za časů Ladislava PohrobkaNakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   7227
Rok vydání:       2017
Počet stran:       640

ISBN:                  978-80-243-7472-7
EAN:                   9788024374727

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 210 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.