Staňme se šťastnými jako Dánové

Hygge - Prostě šťastný způsob životarecenze knihy – Hygge – Prostě šťastný způsob života

„Hygge je atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí. Je to způsob bytí s lidmi, které máme rádi. Je to pocit domova. Pocit, že kotvíme v přístavu bezpečí, kde jsme chráněni před světem a kde si můžeme dovolit být sami sebou.“

Dokud nevyšla tato kniha neměla jsem tušení, že existuje jediné slovo, které označuje pocit, který člověk prožívá, když například sedí ve svém oblíbeném křesle, popíjí čaj a čte dobrou knihu. Ten pocit pohody, spokojenosti a štěstí se nazývá hygge. Tato novinka mě upoutala hned po vydání a to nejen tajuplným názvem, ale i krásnou obálkou a zajímavým formátem. A po prolistování i ilustracemi a fotografiemi. Po přečtení knihy můžu prohlásit, že i tato kniha je hygge.

Autor Meik Wiking má úžasnou práci, kterou mu nejeden z nás může opravdu závidět. Vede Institut pro výzkum štěstí v Kodani. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Já také ne. A proto si přečtěte tuto milou knihu. Slibuji, že vás pohladí po duši. Je to ta správná kniha pro slunečné odpoledne, ale i pro deštivý den.

„Mám tu nejlepší práci, o jaké se vám ani nezdá. Zabývám se totiž tím, co činí lidi šťastnými.“

Jak autor sám uvádí, Dánové jsou nejšťastnější národ na světě. Čím to je způsobeno? Nemalý podíl na tom má právě hygge, v Dánsku se o něm mluví snad víc než v Anglii o počasí. Hygge na vás křičí z každého rohu a je častým námětem při hovoru.

Po přečtení knihy si budete jisti, že hygge také dobře znáte a prožíváte, jen jste netušili, že tento pocit má své pojmenování. Nechte hygge proniknout do svého života a třeba i my Češi se posuneme v žebříčku nejšťastnějších lidí o trochu výše.

„Mezi důkazy podporujícími hypotézu náležení je skutečnost, že se lidé na celém světě rodí se schopností a motivací utvářet blízké vztahy a že jen neochotně trhají pouta, která již byla vytvořena. A také není bez zajímavosti, že sezdaní či spolu žijící lidé dosahují vyššího věku než svobodní (i když tento fakt platí částečně i díky odolnějšímu imunitnímu systému).“

S touto knihou se hygge dostává i do našich životů a snad se o něm také bude brzy mluvit v nejedné české obci. Nebuďte proto pozadu a seznamte se s ním prostřednictvím této úžasné knihy.

Dozvíte se, jak vytvořit tu správnou hygge atmosféru, že hygge lze vnímat všemi smysly a dokonce i šestým smyslem. V knize najdete i zajímavé výsledky různých studií zobrazené graficky. A také mnoho fotografií zachycujících tu správnou hygge atmosféru. A abych nezapomněla, můžete se nechat inspirovat několika recepty a pochutnat si tak na dánských specialitách.

„Konzumace velkého množství masa, sladkostí a kávy je přímo spojená s hygge. To totiž znamená být k sobě laskavý a dopřávat si potěšení a s požadavky zdravého života to moc nepřehánět.“

A věděli jste, že japonština má jedno slovo vyjadřující neustálé nakupování knih, aniž by byly čteny? Je to Tsundoko. Musím si ho zapamatovat, protože, když se doma podívám na svoji knihovnu, mám pocit, že to slovo mě vystihuje.

Knihu doporučuji všem, co vyznávají klidný životní styl, ale i těm, co žijí v neustálém stresu, jim možná především. A také těm, co jdou s dobou, chtějí být v obraze a rádi se nechávají inspirovat jinými kulturami. Myslím, že o hygge ještě uslyšíme a že pronikne i do našich domovů.

„Vybavujete si všechny ty fotografie, které jste nahráli na facebook? Proč nevybrat stovku nejhezčích a nevytisknout si je? Prohlížet si za bouřlivého večera album a u toho popíjet něco dobrého vás nepochybně zahřeje i na duši.“

Pro mě je hygge, když večer sedím v rohu gauče přikrytá dekou, usrkávám rooibos čaj a čtu knihu pod rozsvícenou lampou.

„Takže hygge lze chutnat, slyšet, čichat, vidět, hygge se můžete dotýkat. Ale nejdůležitější je hygge cítit. Na začátku knihy jsem zmínil Medvídka Pú a myslím, že jeho moudrost platí stále. Žitá láska není pět písmen na papíru, je to bytostný pocit.“

Moje hodnocení je 100 %.

 

Hygge - Prostě šťastný způsob životaNázev knihy:         HYGGE
Autor:                      Meik Wiking

Nakladatelství:      JOTA
Rok vydání:            2017
Počet stran:            288

ISBN:                       978-80-7565-111-2
EAN:                        9788075651112

E-shop:                   www.jota.cz

Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

 

{source}[[div data-configid=“0/47560166″ style=“width: 610px; height: 460px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source}

 


Nakladatelství JOTA
Brněnské Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)