Knižní tip: ITALSKÉ BOTY (recenze knihy)

Henning Mankell - Italské botyrecenze knihy
Henning Mankell – Italské boty

Fredrik je starý poustevník. Nejlepší léta už má za sebou a po jedné osudové chybě opustil místo chirurga a odstěhoval se na bohapustý ostrov, který je v zimě obklopen ledem. Žije se svým psem a kočkou, široko daleko žádný další člověk není. A každý den si na jezeře do ledu udělá díru a ponoří se tam, aby si připomněl, že žije…

Jednoho dne se objeví záhadná tmavá postava na jezeře a díky ní se dostane ve svém přemýšlení zpátky do minulosti. Opakuje si nejen chybu, kterou udělal, ale také své mládí, ať už s otcem na výletech či s holkama, se kterýma randil. Vydává se s tou osobou na pouť, která měla být podniknuta již dávno…

Tak tady jsem se při výběru knihy trochu sekla. Mám ráda romány, které popisují život někoho, kdo už ho má „za sebou“, jeho vzpomínky z mládí a útrapy stáří, ale musí to být psáno způsobem, který mě bude bavit. Tady na mě z každé stránky doslova tryskala melancholie, smutek, stáří. Přišlo mi, že zazdívám podstatné detaily příběhu, protože jsem pořád četla se svěšenými koutky. Nenaskytlo se ani jedno místo, kde bych se pousmála – snad až na mraveniště, které svým způsobem na mě zapůsobilo. Ale opět u toho mě napadlo, proč? Proč to nechal dojít tak daleko?

Henning Mankell a jeho série s Wallanderem je skvělá, ale tady mi to nesedlo. Jedno, co se opravdu musí autorovi nechat je jeho způsob psaní. Dokáže téměř o ničem, třeba o ledu, o jezeře, o jednom pocitu psát i několika stránkovou esej. Někde jsem četla, že v tomto díle se vyšvihl na romanopisce a s tímto výrokem tedy souhlasím. Ale i přesto to není kniha, u které bych si sedla na zadek a říkala si, jak to bylo úžasné a skvělé. Bylo to milé počtení, které na mě ale hodilo velkou deku plnou smutku a i pár hodin po přečtení se cítím taková bez nálady a energie.

Pokud máte rádi knihy, kde hlavní hrdina bilancuje nad svým životem, objeví se v jeho přítomnosti někdo, kdo rozjitří staré rány, tak se do Italských bot určitě pusťte. Není to nic pro milovníky detektivek, ve kterých je autor mistr. Je to pro ty z vás, kteří třeba sami hledají smysl života a potom ji možná tenhle Fredrik a jeho příběh něco dá.

 

Henning Mankell - Italské botyNázev knihy:         ITALSKÉ BOTY
Autor:                    Henning Mankell
Překlad:                 Hana Švolbová

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2017
Počet stran:           370

ISBN:                     978-80-7577-028-8
EAN:                      9788075770288

E-shop:                 kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                              e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

{source}
[[div data-configid=“0/49002866″ style=“width: 600px; height: 456px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]
{/source}

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)