Středa, 21.2.2024
HudbaKultura

Na festivalu Benátská! to rozčísnou slavní Status Quo. Poprvé a naposledy

Status Quo

Na dveře hlasitě klepe výjimečná událost pro všechny příznivce starého dobrého hardrocku, obzvlášť toho britského. Na festivalu Benátská! v Liberci v sobotu 29. července 2017 večer zahrají legendární Status Quo.

Kapela je na posledním elektrickém turné, jak dokládá i samotný jeho název The Last Night Of The Electrics. Šňůra začala loni na jaře, ještě za účasti kytaristy Ricka Parfitta: vyhlášeného bouřliváka, pro něhož bylo koncertování životní vášní. Ani jeho smrt v prosinci skupině nezabránila v úmyslu dokončit turné se vší parádou. Dle pochvalných recenzí nedávných koncertů nabídne i liberecké vystoupení všechno, co fandové na Status Quo zbožňují: půjde o show plnou energie a nespoutané radosti z dunivého rock and rollu. Prostě bude to pořádný odvaz!

Nepochybně zazní všechny největší statusácké hity. Určitě dojde na Caroline, Down Down, Whatever You Want, Rain, Paper Plane či třeba Rockin´All Over The World. Kapela, která měla na britské hitparádě víc singlů než jakákoli jiná a strčila tak do kapsy i Rolling Stones či Beatles, nemá důvod ignorovat vypalovačky, které spolehlivě přivedou rockery do varu, ba chvílemi až do extáze.

Status Quo

Zároveň půjde o premiéru, neboť skupina se v Česku poprvé objeví s novými členy. Za bicí usedne Leon Cave, doprovodnou kytaru a zčásti i zpěv po Parfittovi převzal Richie Malone. Na pódiu s nimi samozřejmě budě hvězdná trojice Francis Rossi (sólový kytarista, zpěvák, frontman a zakladatel kapely), Andy Bown (klávesista, hráč na foukací harmoniku a příležitostný kytarista) a John ’Rhino’Edwards (baskytarista).

Jako důkaz o houževnatosti a trvalé kvalitě Status Quo nechť poslouží několik pradávných výroků. Už v roce 1982 o nich hudební novinář Jaromír Tůma napsal do časopisu Melodie: „V kvasu rockové hudby jsou jejich kolovrátková boogie jednou z mála jistot, jako že po tmavé noci vyjde ráno slunce anebo že Spartak Trnava nesestoupí do národní fotbalové ligy.“ A svůj dvoustránkový profil tehdy zakončil přáním: „Ať tedy Status Quo dalších dvacet let vzpírají své masivní kytary jako představitelé nejlepšího hospodského rock´n´rollu, značky stejně vyhlášené, jako je romadúr z výčepní vitríny a smíchovský Staropramen od brunátného pana vrchního!“

 

Status Quo

 

V roce 1990, krátce poté, co kapela znovu dobyla singlovou hitparádu v UK, prohlásil Francis Rossi: „Myslím, že kapela nikdy nezněla líp. A není absolutně žádný důvod, proč bychom neměli pokračovat dalších pětadvacet let.“

A vida, těch pětadvacet let je fuč a Status Quo jsou stále tady, milováni davy fanoušků a stále v hlubokém předklonu nad kytarami, z nichž přímo opticky vyzařuje řinčivé boogie! Ale nynější turné je fakt rozlučkové: „Ještě pořád to dovedeme rozpálit, živá vystoupení už ale bolí. Opravdu. Je to fyzická bolest ustát to všechno v našem věku a věnovat fanouškům takovou energii, jakou si zaslouží. Už to prostě nejde,“ prohlásil loni v lednu Rick Parfitt.

Pokud k nám Status Quo tedy ještě přijedou, půjde o akustický koncert. Už vydali dvě alba akustických verzí svých letitých skladeb a mají s nimi úspěch. Ale to je úplně jiná kapitola… Teď se blíží ta slastná chvíle, kdy Statusáci důrazně hrábnou do strun svých telecasterů a důkladně zalistují v hardrockovém slabikáři svých nejlepších skladeb! V sobotu 29. července o půl desáté večer prostě začne v Liberci koncert, který rozdovádí i stánkaře s pivem a klobásami. Kdo mi nevěří, ať do kotle běží!

 

SOUTĚŽ o vstupenky na festival dobré nálady BENÁTSKÁ!

 

 

www.benatska.cz  |  www.facebook.com/benatskanoc.cz

www.statusquo.co.uk

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.