Knižní tip: JACKABY (recenze)

William Ritter - Jackabyrecenze knihy
William Ritter – Jackaby

Příběh se odehrává v roce 1892 v Nové Anglii, kdy přijíždí Abigail Rooková do nové země začít nový život.
Abigail vystoupí z lodi s jedním kufrem a jen s pár penězi, které ji nevystačí skoro na nic. Proto se vydává po městě hledat nějakou práci, jakoukoliv, aby neskončila na ulici. Je to mladá dáma, která má dobrodružného ducha v těle. Nechtěla skončit jako ostatní ženušky doma přivázaná staráním se o domácnost, takže jednoho dne utekla z domova.

Její otec pracoval v muzeu, kde mu vypomáhala, dokud se nezačala učit, jak být spořádanou ženou. Díky tomu chtěla od života víc.

Po různých pracích, které vykonávala převlečená za muže, nakonec skončila v Nové Anglii.
Abigail procházela celým městem, ale nikde zrovna pomoc nehledali. Až najednou narazila na letáček, na kterém byla zvláštní nabídka práce.

 

 

 

HLEDÁ SE ASISTENT VYŠETŘOVACÍ SLUŽBY
8 $ TÝDNĚ
POŽADOVÁN JE VŠEOBECNÝ ROZHLED,
BYSTRÉ MYŠLENÍ A OTEVŘENÁ MYSL
VÍTÁN JE SILNÝ ŽALUDEK
~~~
BLIŽŠÍ INFORMACE NA AUGUR LANE, Č. 926
NEZÍREJTE NA ŽÁBU

Už se stmívalo a Abigail stále neměla kde bydlet, tak se rozhodla, že za zkoušku nic nedá. Když našla ten správný dům, tak zjistila, že to není ledajaká vyšetřovací služba, ale že se jedná o Vyšetřovatele a poradce na nevysvětlitelné jevy. Osm dolarů bylo hodně lákavých, takže Abigail vstoupila do domu a tím jí začal jeden zážitek za druhým. Jen odložila kufr, odtáhl ji Jackaby k případu.

Jackaby je opravdu zvláštní člověk, který věří na víc věcí, než je v dané době zdrávo. Někde ho vítají, protože pomáhá lidem od jejich problémů, jinde je zase za podivína a neradi ho vidí. On má ale mysl otevřenou a ví, vidí a slyší víc, než obyčejný člověk.

Abigail a Jackaby se dostávají k případu, který je nebezpečný a obrátí jim život vzhůru nohama.

Dostanou se k mrtvole, která je znetvořená, ale část krve jí chybí. A jako by to nebylo málo, soused už nějaký čas nemůže spát, protože slyší neskutečný nářek nějaké ženy.

Inspektor Marlowe ho nevidí rád na místě činu a vlastně kdekoliv. Jenže Jackaby se nenechá odradit ani vyhodit a začne pátrat.

Na mnohých knihách anotace slibují hodně, dokonce i to, co příběhu moc neodpovídá. V tomhle případě je anotace naprosto pravdivá. Kdo miluje Doctora Who a Sherlocka Holmese, přijde si na své.

Jackaby je zvláštní, střelený, divně se obléká a je to detektiv, který si dělá skoro vše, co se mu zachce a pátrá, i když ho nikdo nepřizval. Ten jeho styl vyjadřování, komunikace, neotevřenosti. Měla jsem pocit, jako kdyby to byl opravdový Doctor Who. A ten způsob myšlení, vlezlost a způsob pátrání, to byl Sherlock Holmes.

Jackaby je úžasná kniha, která vtáhne do děje už na prvních stránkách. Příběh je psán jednoduše, čtivě, přesto člověka naprosto okouzlí. Já jsem musela číst, jak nejvíce to šlo, protože ten příběh mě hodně zaujal.

 

 

Pátrání bylo moc napínavé, protože nikdo nevěděl, kdo vraždí a Jackaby nevěděl, co za bytost by to mohla způsobovat. Hlavně nezůstávali skoro žádné stopy.

Příběh je vsazen do našeho světa, do kterého je doplněno nadpřirozeno, které může vidět na plno jen hrstka lidí. Jackaby je jedním z nich a přesto, že ho má každý za blázna, tak on to miluje.

Celé čtení jsem byla napjatá jak struna a dokonce jsem se bavila, protože některé situace, slovní přestřelky si to vyžadovali. Jinak to ani nešlo.

Nakladatelství Host vydává opravdu kvalitní knihy a na to kolik jsem už jich od nich přečetla, tak mě žádná nezklamala a to ani v tomto případě. Protože děj je chytlavý, ubíhá naprosto sám a příběh si nejde nezamilovat.
Většinou mám v knihách jednoho oblíbence, jenže v Jackabym mám hned dva a to jsou hlavní hrdinové Jackaby a Abigail. Jsou to skvělá dvojce, která se vzájemně doplňuje, popichují se, a přesto spolu netvoří pár. Nečekejte nějaký románek. Je to dobře, že tam nic takového není, protože tím by podle mě kvalita knihy klesla.

Takže pokud máte rádi pořádný příběh, kde se jde hned na věc, nějaké tajemno a pořádné a lehce zábavné pátrání, je to kniha pro vás. Rozhodně doporučuji i starším čtenářům, protože Jackaby se dá číst v kterémkoliv věku.

 


William Ritter - JackabyNázev knihy:         JACKABY
Autor:                      William Ritter
Překlad:                  Vratislav Kadlec

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2014
Počet stran:           218

ISBN:                       978-80-7494-484-3
EAN:                        9788074944843

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

  

{source}[[div data-configid=“0/32584755″ style=“width: 610px; height: 460px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source}

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.