Knižní tip: Jezero (recenze)

Bianca Bellová - Jezerorecenze knihy
Bianca Bellová – Jezero

Každý máme ve svém životě něco, co nám dělá radost, co nás jím provází. Když to ztratíme, tak jsme smutní a chodíme jak tělo bez duše. Stejně tak je tomu i v tomto životopisném příběhu, jenž vypráví o životě Namiho. Provázíme jej jeho životem bok po boku, prožíváme s ním všechny strasti i slasti a sledujeme to, jak se z malého zárodku klube kouzelné imago. Pokud jste milovníky životopisných románů s realistickými prvky, rozhodně vám mohu tuto knihu vřele doporučit, protože vážně stojí za přečtení.

Kniha, kterou bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila, vyšla v roce 2016 v nakladatelství Host. Pokud se vám bude recenze líbit a máte v oblibě elektronickou formu knih, můžete si ji pořídit na portálu Palmknihy.cz.

Tato kniha mě zaujala svým názvem a obálkou. Na obálce je vcelku surrealisticky vyobrazeno jezero, kolem něhož se celý příběh této knihy odehrává. Jezero je otázkou života a smrti, jezero je zprostředkovatelem životních zážitků, ale také svědkem veškerého strádání. Jezero dokáže pohltit veškerý smutek, křivdu a touhu po pomstě. To vše toto vodou zaplněné prostředí dokáže. Zpočátku jsem si nedovedla nijak představit, o čem kniha bude, jak se bude odvíjet příběh. Jakých prostředků k tomu autorka použije a už vůbec jsem nedokázala odhadnout žánr. Nezbývalo nic jiného, než knihu otevřít a začíst se. A jak to tak většinou bývá, vžít se do hlavního hrdiny a projít si s ním veškerými jeho trably, ale i radostmi. Musím říci, že jsem byla velice mile překvapená.

Tento příběh mě zaujal svou syrovostí, která se jen v knihách nevidí. Ač se to nemusí zdát, tak i přes tuto syrovost se jedná o velmi čtivý příběh plný neskutečných zvratů. Dalo by se říci, že v každém útržku ze života Namiho je něco neskutečně velkého, i přesto že se jedná často jen o pár řádků textu. Každý čtenář může v příběhu hledat něco jiného. Já jsem tam našla osud člověka, jehož úděl je smutný a život mu často hází klacky pod nohy. Hlavní hrdina je člověk plný neochvějné touhy, jež však nikdy není uspokojena. Jeho kroky jsou vedeny touhou po tom, co každý z nás má, ale on je o to od malička ochuzen. Myslíte, že tento poklad Nami najde? Přečtěte si tento příběh a odpovězte si na své otázky.

Román je vcelku krátký, odvíjí se na pouhých 192 stranách. Příhody jsou rozděleny do čtyř částí, které jsou pojmenovány podle stádií nedokonalé proměny. První část s názvem Zárodek vypráví o Namiho dětství, druhá nesoucí název Larva se zabývá obdobím dospívání, třetí část Nymfa vyobrazuje Namiho cestu ke svobodě a poslední čtvrtá část vypráví o období dospělosti. Všechny tyto části jsou ještě děleny. Příběh je tak velice dobře strukturován, každé vyprávění má své místo a nemíchají se dvě příhody dohromady. Tyto segmenty jsou oddělovány vlnovkou, jež čtenáře upozorňuje na to, že ta jeden děj končí a bude začínat nový.

Kompozičně je kniha zpracována vcelku jednoduše. Vyskytuje se jen chronologická linie děje, která posouvá hlavního hrdinu stále kupředu vstříc novým a novým dobrodružstvím. Nesmíme však zapomenout na hochovi vzpomínky, které jsou občas promítány, a to zejména ve chvíli, kdy je Namimu nejhůře a potřebuje se oprostit od reality. Nami je naprosto normální hoch, jenž mi byl v průběhu čtení hodně sympatický a vyvolával ve mně soucit, bylo mi jej mnohdy hodně líto. Jiné postavy v příběhu mi přišly hodně nesympatické a musím říci, že jsem si často říkala, ať už ten dotyčný, nebo dotyčná zmizí ze scény.

Příběh byl vyprávěný velice syrovým stylem, často se objevovaly hanlivé výrazy, občas padlo i nějaké to sprosté slovo. Nicméně k takovémuto příběhu to podle mého názoru patří, bez těchto jazykových prostředků by poslání knihy vyšumělo. Děj je vyprávěn objektivně pomocí er-formy a vyskytuje se v něm vcelku hodně dialogů jednotlivých postav. Tyto dialogy mají velkou zásluhu na plynulosti vyprávění a na udávání jeho tempa. Vždy, když to vypadá, že se zrychlilo až příliš, přijde popisná část, kterou autorka udává malou brzdičku, jež ale zároveň i příběh obohacuje a posouvá jej na vyšší level popisnosti.

Dílo považuji za velký skvost současné české literatury a hodnotím jej krásnými 100 %. Líbilo se mi, jak autorka dokázala využít jazykových prostředků, oceňuji, že se nebála sáhnout ani do trošku hrubší mluvy, ale zároveň vše dokázala udržet v patřičných mantinelech, které nikdy nepřekročila. Kniha je určená těm, kteří si rádi přečtou životopisné příběhy a nevadí jim smutný podtón. Zároveň autorka knihy dílo věnuje všem, kteří jsou na cestě… Jak si toto sdělení vyložíte, to nechám na vás, ale já už dnes vím, že jsem na cestě a rozhodně mám před sebou ještě velkou štreku. O tom mě přesvědčil malý velký Nami. Nechte se také přesvědčovat a užívejte si četbu příběhu s určitým posláním. Tato kniha vám určitě své tajemství za velmi krátkou dobu vyjeví. Autorce děkuji za velmi čtivý příběh a smekám před ní svůj pomyslný klobouk. 

Autor:

Bianca Bellová (nar. 1970) se narodila v Praze, kde doposud žije na půl cesty mezi balkánskou a britskou částí své rodiny. Živí se překlady a tlumočením. Vydala knihy Sentimentální román (2009), Mrtvý muž (2011), Celý den se nic nestane (2013) a Jezero (2016), jakož i řadu povídek. Má tři děti a manžela.

 


Název knihy:         JEZERO
Bianca Bellová - JezeroAutor:                      Bianca Bellová

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2016
Počet stran:           192

ISBN:                       978-80-7491-771-4
EAN:                        9788074917714

Vazba:                     Vázáná s přebalem

E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

{source}[[div data-configid=”0/38317353″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)