Středa, 8.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Knižní tip: Láska mezi písmenky

Láska mezi písmenkyŠestnáctileté Delilah se povedlo nemožné – dokázala vytáhnout okouzlujícího prince ze stránek oblíbené pohádky a vyměnit ho za Edgara. Setkat se tváří v tvář s Oliverem bylo jako kouzlo, ale co s takovým princem v našem světě? Přece jen tu máme trochu jiná pravidla, a tak se Oliver musí stát obyčejný klukem a začít chodit do školy, i když ani neví, jak se přechází přes ulici. Zato Edgar se musí vypořádat s rolí chrabrého prince, jehož život se při každém čtení opakuje.

Komu příběh vlastně patří? Spisovateli, který jej vytvořil? Postavám, které ho rozvíjejí? Nebo snad vám, čtenářům, kteří mu vdechnete život?

Láska mezi písmenky je nádherná pohádka, psaná jiskrným stylem s jistou nadsázkou, vtipem a životní filosofií, jako stvořenou pro mě. Několik chytrých bonmotů jsem si i poznačila a proto jsou mé úryvky z knihy v recenzi trošku delší, než obvykle bývají. Prostě jsem si neuměla vybrat. Knížka mě pohladila a objala v okamžiku, kdy jsem to nejvíc potřebovala. Nabudila mě a rozesmála, když nastal správný čas, a rozplakala, abych nezapomněla, jak chutná smutek a uvědomila si, co je nefalšované štěstí…

Autorky se nikde zbytečně nezdržují a příběh krásně odsejpá. Od prvních vět jsem byla nadšená a vůbec mi nevadilo, že jsem nečetla první díl. Během několika vět bylo všechno vysvětleno a já jsem se mohla jen divit tomu, jak nádherný svět dámy vymyslely. Vždycky jsem věřila, že světy v knihách existují a teď mám jasný důkaz.

Svět knižní je barvitý, dobrodružný a pohádkový. Náš svět je plný narážek na současnou kulturu, u kterých jsem se výborně bavila, a problémů teenagerů, šprtání, písemek a odsouvání školy na druhou kolej. A líbání.

Znáte ty chvíle, kdy máte pocit, že se zastavil čas? Kdy vnímáte každou maličkost: vítr na tvářích, vůni čerstvě posekané trávy a šumění hlasů. Kdy najednou necítíte nic než tlukot vlastního srdce, každý nádech a výdech a člověka, který se vám dívá přímo do očí.

Oblíbila jsem si jak postavy pohádkové, tak „reálné“. Kniha je psaná ze tří různých pohledů – Olivera, Delilah a Edgara. Ale ze všeho nejvíc se mi do srdce zapsaly Jules (je správně trhlá, má talent pronášet „zvláštní“ věci a je ve všech ohledech báječná BFF – Best Friend Forever) a autorka pohádky – Edgarova máma – která je velice silnou ženou s velice bujnou fantazií. A královna Maureen. Je královna a báječně peče – to by mělo stačit všem.

Smrt je host, kterého jste nezvali. Přichází ve chvíli, kdy ho nejméně čekáte, kdy se vám to nejméně hodí a kdy na něj nejste připraveni.

Napsat tuhle knihu byl skvělý nápad! Vyřešit pohyb postav ze stránky na stránku, jejich vnímání tváře čtenáře, herecké výkony a zkoušky, když nikdo nečte, život mimo hlavní dějovou linku a nekonečné možnosti, které jsou limitovány jen vlastní fantazií. Báječný svět, kde nikdy nikdo neumře a nic se nerozbije, protože se dá vždy otočit list a začíst číst od začátku. Ještě lepší nápad byl si knížku přečíst, protože není z těch, na které by se snadno zapomínalo a prášilo v zákoutích mysli.

Knížku doporučuji přečíst všem s bujnou fantazií, milovníkům pohádek a romantiky. Budete se v ní líbat s mořskými pannami, z plných plic na přídi pirátské lodi zakřičíte: „Jsem král světa!“, napíšete si nějakou tu písemku z lektvarů (pardon z chemie), zarecitujete Shakespeara a rozhodně si taky popláčete. Já jsem plakala dvakrát. A nestydím se to přiznat. 

Jodi Picoultová je autorkou třiadvaceti románů společně s dcerou Samanthou van Leerovou (studuje psychologii) napsala úspěšný román Mezi řádky, který předcházel Lásce mezi písmenky. S manželem a třemi dětmi žije v New Hampshire. Mají čtyři psy: Alvina, Harveyho, Dudleyho a Olivera, po němž je pojmenován princ v této knížce.

 

Název knihy:              LÁSKA MEZI PÍSMENKY
Láska mezi písmenkyAutor:                           Jodi Picoult
Žánr:                            pro děti a mládež, dívčí romány

Nakladatelstvi:           COOBOO
Datum vydání:            18. 4. 2016
Doporučeno od:         +12 let

EAN:                             9788075441126
Počet stran:                 320 stran
Formát:                        130 x 200 mm
                                      vázaná s lam. potahem

E-shop:                        kniha – http://knihy.cpress.cz
eReading.cz
                                      e-kniha – www.eReading.cz

Ukázková kapitola:    http://knihy.cpress.cz

Databáze knih:           www.databazeknih.cz

 

 


CooBooCooBoo
je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

 

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

 

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)