Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Knižní tip: MÉ JMÉNO JE NIKDO (recenze knihy)

Mé jméno je Nikdorecenze knihy
Kristen Orlando – Mé jméno je Nikdo

Sedmnáctiletá Reagan Elizabeth Hillisová je zvyklá přes noc měnit identitu, lhát všem přátelům, které kdy měla, a odehnat každého, kdo by se jí snad dostal příliš blízko k tělu.

Reagan je od dětství cvičená v boji na život a na smrt a umí bravurně zacházet s jakoukoli zbraní, protože se od ní očekává, že půjde ve stopách rodičů a rozšíří řady nejmocnější tajné služby na světě, Černých andělů.

Zamilovat se do kluka odvedle rozhodně neměla v plánu. Nyní se musí rozhodnout, jestli využije své obrovské předpoklady a vrhne se do života plného nebezpečí, pro který byla vychována, nebo poslechne srdce a zvolí existenci obyčejného člověka, po níž vždycky toužila.

Když jí ale nepřátelé unesou rodiče, jde rozhodování stranou. Reagan velice rychle zjistí, jak moc se ostrá akce liší od výcviku, a jestli se může spolehnout na lidi kolem sebe. Zvlášť na ty, kterým dosud musela lhát.

 

 

„Nikdy nouzovou místnost nepoužíváme. Nikdy. Byla postavená pro případy mimořádného nebezpečí, které jsme mnohokrát nacvičovali, ale žádný nikdy nenastal. Až teď.“

Mé jméno je Nikdo by mohli dávat za vzor na přednáškách pro všechny začínající spisovatele o kvalitně napsaném úvodu. Prolog je bravurní, a ačkoli mívám často problém se do knih začíst, tento příběh mě ihned dostal a já jsem jej začala hltat, dokud jsem ho nedorazila.

Jedná se o stoprocentní a nefalšovanou young adult ze současného světa. Žádná dystopie nebo fantasy, jak tomu bývá zvykem (ačkoli musím přiznat, že tyhle YA s jinými okolnostmi působící na hrdiny, mě baví víc, protože odlišný vývoj a svět dodává příběhům větší věrohodnost… alespoň pro mě – třicítku).

Mé jméno je Nikdo obsahuje jak napětí, akci, tak vnitřní boj a nádherně napsané jiskřivé a zamilované pasáže. Duše náctiletých je zde myslím popsána velice reálně. Autorka to prostě trefila. Pokud by mi bylo cílených -náct, knihu bych si zamilovala (myslím to vážně, tohle je skvělý dárek, pokud máte ve svém okolí adolescentní dívky – budou šílet). Já – třicítka – jsem místy převracela oči v sloup nad dokonalostí hlavní hrdinky, předvídatelností příběhu a Reaganiným sebevědomím. Hold mám asi načteno, takže jsem všechno prokoukla a měla jsem kopřivku z jistých klišé. Nejsem cílová skupina, takže to nevadí.

„Všichni, kdo nechtějí nejlepší kamarádce držet vlasy při zvracení do vany, zvedněte, prosím, ruku,“ řeknu a moje paže vyletí vzhůru.

Na druhou stranu jsem si osvěžující nápad, zasadit příběh do špionské rodiny s přísně tajným výcvikem a životem, užívala. Hlavní hrdinka byla na život agenta po dlouhá léta denně připravovaná a prošla tvrdým výcvikem jak bojovým, tak střelným a taktickým. Své dovednosti si beze sporu zasloužila. Reagan nebyla žádná chudinka, co by v sobě nalezla skrytou sílu nebo jí náhoda změnila život a ona tak mohla napravit svět.

Vzkaz pro Mystery Press: Nemám ráda, když anotace prozradí dopředu téměř celý děj knihy. Na to by si vydavatelé měli dávat pozor. A první stránka se také počítá. Mě téměř odrovnala a málem jsem se nenechala polapit do osidel skvělého prologu („…na displeji mého telefonu…, …můj Glock 22…, …můj mozek…“).

Přestože mě příběh opravdu bavil a přečetla jsem ho během dvou dní, nedokázala jsem se nepousmát nad jistými pasážemi – například jak rychle dostal Luke všechny bezpečnostní prověrky, aby mu mohli říct tajemství, o kterém neví ani prezident. Možná je fakt, že kniha působila místy lehce přitaženě za vlasy, opravdu způsoben zasazením do současného světa. Člověk, například třicetiletá čtenářka, která ráda do všeho ráda šťourá nos, vše pak moc řeší. Jak jsem psala, je dobře, že nejsem cílová skupina.

Mé jméno je Nikdo je skvělou young adult ze současného světa pro současné teenagery. Právě pro ně je napsaná a bude se jim líbit. I dospělé čtenářky, které nejsou šťouravé, jako já, si myslím přijdou na své. Já jsem hnidopich, a přesto jsem se u čtení dobře bavila.

Kristen Orlando – vyrostla v Columbusu ve státu Ohio (USA), kde psala povídky a ve svém pokoji vystupovala v imaginárních tragédiích až – jak sama říká – „do opravdu trapně vysokého věku.“ Absolvovala Kenyon College a literární tvorba ji ve větší či menší míře provázela i v zaměstnání: pracovala nejdříve jako televizní producentka (získala dvě nominace na cenu Emmy), PR manažerka a nakonec jako spisovatelka. V žánru „young adult“ debutovala úspěšným románem Mé jméno je Nikdo, na který příští rok naváže pokračováním You Won’t Know I’m Gone.

Kristen Orlando je vdaná a svého manžela potkala na letišti. „Stejně jako já letěl na Floridu, a přestože jsem neměla make-up a svůdnou košilku, podařilo se mi ho okouzlit. Od první chvíle jsem věděla, že se za něj vdám.“

 

Název knihy:              MOJE JMÉNO JE NIKDO
Mé jméno je NikdoAutor:                         Kristen Orlando
Originální název:        You Don’t Know My Name
Překlad:                      Kateřina Kuncová
Žánr:                           romány, thrillery, detektivky

Nakladatelstvi:            MYSTERY PRESS
ISBN:                          978-80-88096-78-8
Počet stran:                304 stran
Formát:                       vázaná s přebalem, 145×205 mm

E-shop:                       kniha – www.MysteryPress.cz

                                    e-kniha – www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:            www.DatabazeKnih.cz

 

Mystery Press

  

Nakladatelství Mystery PressNakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi. 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)