Knižní tip: MORFIUM (recenze)

Morfiumrecenze knihy
Szczepan Twardoch – Morfium

Konstantin Willemann je Polák tělem i duší. Za svou vlast je ochoten obětovat i život. Koho zajímá, že je ve skutečnosti syn německého aristokrata a Slezanky? Neurvalý a nezodpovědný mladý hrdina není typickým vlastencem, bojujícím za svobodu své země. Jeho největší motivací je sehnat si co nejrychleji další dávku morfia.

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že oceňovaný román polského autora Szcepana Twardocha je především příběhem o „feťákovi“ z dob světové války, kniha Morfium je především o nalézání vlastní identity.

Kniha obdržela v roce 2012 Paszport Polityki, prestižní cenu varšavského liberálně levicového týdeníku, a cenu čtenářů v rámci nejvýznamnější polské literární ceny Nike. Román byl dále nominován na středoevropskou cenu Angelus a na evropskou cenu Le Prix du Livre Européen.

Talentovanému polskému autoru se podařilo vytvořit hrdinu, který je zároveň antihrdinou. Vlasteneckého bojovníka, ale zároveň i závislého narkomana, který se nezajímá o svou manželku, natož o své děti.

 

Přesto všechno, Morfium není příběh o životě narkomana v kulisách druhé světové války.

Děj vás provede okupovanou Varšavou, setkáte se s tématem „židovské otázky“ a nevyhnete se tématu drog za druhé světové války. Aniž bychom znevažovali význam právě vyjmenovaných fenoménů, skutečným otázkou, kterou Morfium řeší, je otázka vlastenectví.

Morfium je temný, neutišený román, který si pohrává s čtenářovou psychikou. Rozpolcenost hlavního hrdiny je důvěrné známá nám všem, Twardoch ji ve své knize pouze povýšil na vyšší level.

Výjimečnost románu potvrzuje i zájem filmařů. Kromě četných literárních ocenění se filmu dostalo uznání i od profesionálů filmového průmyslu. V příštích měsících se tak můžeme těšit na filmovou verzi románu, která vznikne v polsko německé postprodukci.

 


MorfiumNázev knihy:         MORFIUM
Autor:                      Szczepan Twardoch
Překlad:                  Michael Alexa

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2017
Počet stran:           530

ISBN:                       978-80-7491-593-2
EAN:                        9788074915932

Vazba:                     Vázáná s přebalem


E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

  

{source}[[div data-configid=”0/44983469″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source}

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.