Knižní tip: NOČNÍ LOV (recenze knihy)

Robert Bryndza - Noční lovrecenze knihy
Robert Bryndza – Noční lov

Jedné horké červnové noci je detektiv šéfinspektor Erika Fosterová přivolána k brutální vraždě. Oběť, vážený praktický lékař, je nalezen ve své posteli udušený. Zápěstí má svázaná a oči pod průhledným sáčkem upevněným těsně pod hlavou vypoulené.

O několik dní později umírá za podobných okolností další muž a Erika společně s kolegy Petersonem a Mossovou tuší, že čelí sériovému vrahovi. Ten své oběti sleduje a vyčkává na vhodný okamžik, kdy udeří.
Co mají oba mrtví společného? Existuje v jejich minulosti nějaké tajemství, které by je mohlo spojovat? A co je spojuje s vrahem?

„Paže měl přivázané k čelu postele. Vypoulené oči groteskně zíraly přes pytel. Estelle chvíli trvalo, než si uvědomila, kdo to je.
Byl to Gregory.
Její syn.“

Už v Dívce v ledu (recenze) Robert Bryndza dokázal, že psát prostě umí. Má skvěle zvládnuté charaktery hlavních postav, zápletky, provádí potřebný výzkum, takže zločiny i vyšetřování působí věrohodně. Navíc jsou jeho příběhy velmi čtivé a působí osvěžujícím dojmem v žánru thrillerů/detektivek.

Erika jako hlavní vyšetřovatelka mě moc baví. Nejen její osobní tragédie, stavění se na vlastní nohy a počínající jiskřičky možné budoucí okrajové love story, ale neuvěřitelně se mi líbí její instinkt, drzá pusa a porušování pravidel. Jí však tyto vlastnosti moc dobře neslouží. Nevím, jestli s ní sympatizuji kvůli společné slovanské nátuře, nebo prostě proto, že je to skvěle napsaná ženská hrdinka. Napsaná mužem. Jen bych jí doporučila, aby s sebou nosila zbraň. Mein Gott to už bylo podruhé. Ukažte mi poldu vyšetřujícího vraždu bez pistole. Schválně, čekám. A odvolání z případu už tady taky jednou bylo. Pozor, Roberte, abyste nezačal vykrádat sám sebe.

VÉVODA: A co se bude dít teď?
NOČNÍ PTÁK: To je jen začátek. Doktor byl první na mém seznamu. Už mám vyhlídnutého někoho dalšího.

Začátek Nočního lovu mi přišel pomalejší než Dívka v ledu, ale celkový spád byl nakonec v pokračování rychlejší. Stránky pěkně ubíhaly, líbila se mi zápletka a musím říct, že smekám před faktem, že se autor nebojí sáhnout na život okruhu známých osob. A tím nemyslím jen holý život, ale i profesní, milostný…prostě si s postavami pěkně hraje. Vraha vykreslil skvěle…ještě teď se třesu…opravdu bylo ve vrahově mysli něco v nepořádku…a to hodně. A když se temná postava dostala do pokoje batolete, zatajil se mi dech a moc jsem se o tu malou bála. Polilo mě horko a já už asi nikdy nikdy nikdy nebudu v noci klidně spát. Skvěle napsaný kousek, ale já osobně mu to nikdy nezapomenu.

Ještě pořád jsem v šoku z faktu, že existují speciální igelitové pytle pro sebevrahy… jako že vůbec někoho napadlo to vyrábět. A že jim to dovoluje zákon. A že někoho napadne po nich pátrat na netu… Mazec.

Opět chválím nakladatelství Grada Publishing za nepřítomnost chyb. Jen bych měla pár poznámek k překladu – přesněji skutečně dvě. Zaprvé „pathetic“ je česky „ubohý, žalostný, dojemný“, opravdu nemusíme minimálně třikrát číst slovo „patetický“…v češtině se tak často nepoužívá. Zadruhé pokud se něco stane v hodině po půlnoci a v knize se to vyjadřuje digitálně, je to 0:57 a ne „12:57 v noci“.

Oproti mrazivému Londýnu jsme byli nyní v parném Londýnu a já si to užívala. Navíc jsme řešili nejen masové vraždy, ale i velký obchod s…přečtěte si to sami. Ale můžu vám slíbit, že to bylo dobré. Opravdu se neumím rozhodnout, který díl se mi líbil víc, protože oba mají něco do sebe a aspekty, které se mi opravdu líbí… Navíc jsem nažhavená na třetí díl, snad nás Grada brzy požehná.

 

Robert Bryndza (1979, Velká Británie) je spisovatel a scenárista. Vystudoval prestižní Guilford School of Acting v Londýně. V roce 2007 napsal divadelní hru Branko & Branka, ve které sám hrál a s velkým úspěchem ji představil na Mezinárodním divadelním festivalu v Edinburgu. V kariéře scenáristy pokračoval v Los Angeles. Momentálně žije, se slovenským manželem Jánem na střídačku mezi Londýnem a Nitrou. Spolu napsali knihu Mrcha Hollywood – 2012. Aktuálně se věnuje detektivní sérii Inspektorka Erika Fosterová (#1 Dívka v ledu, #2 Noční lov a #3 Dark Water).

 

Robert Bryndza - Noční lovNázev knihy:                     NOČNÍ LOV
Autor:                                  Robert Bryndza
Překlad:                              Kateřina Elisová
Žánr:                                    detektivky, thrillery
Rok vydání:                        2017
Počet stran:                        432
Nakladatelství:                   GRADA – Cosmopolis 

Formát:                                145 × 205, vázaná s přebalem
EAN:                                     9788027104048
ISBN:                                    978-80-271-0404-8

E-shop :                                kniha – http://www.Grada.cz

                                               e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                    www.DatabazeKnih.cz

 

 Robert Bryndza - Noční lov

 

GradaKnihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991. GRADA si za dobu své existence vybudovala pozici největšího tuzemského nakladatelství odborné literatury co do objemu tržeb, počtu vydávaných nových titulů i šíří oborů své působnosti a to jak v České tak i ve Slovenské republice.

K dnešnímu dni GRADA vydala téměř 8.000 titulů v celkovém nákladu více než 16 milionů knih. Nabídka společnosti GRADA pokrývá široké spektrum odborné literatury z nejrůznějších oblastí lidské činnosti. Ročně produkuje více než 400 novinek ve více než 29 oborech asi v 90 edičních řadách.

V její produkci jsou tituly s právní tematikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí. Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Důležitou součástí nakladatelské strategie je přinášet odborníkům a širší odborné veřejnosti aktuální znalosti a informace ze všech oborů a oblastí jejich činnosti, znalosti v maximální odborné kvalitě, včas, v optimální formě a rychlé dostupnosti. Autory knih se značkou GRADA jsou proto nejlepší čeští odborníci v daných oblastech. Grada vydává také mnoho překladů významných zahraničních titulů. Z nabídky GRADA si tedy pro svou práci potřebné znalosti vyberou nejen vynikající experti a přední odborníci, ale veškerá odborná veřejnost včetně studentů všech stupňů škol a také pro řadu všeobecně praktických témat a publikací i široká veřejnost.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)