Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Knižní tip: DÍVKA V LEDU (recenze)

DÍVKA V LEDUTak u tohohle thrilleru mi fakt běhal mráz po zádech! A vám bude stoprocentně během čtení běhat taky!

Anotace
Poté co je v parku v jižním Londýně pod vrstvou ledu nalezeno tělo mladé ženy, na místo přijíždí detektiv šéfinspektor Erika Fosterová. Oběť, krásná dívka z mocné a bohaté rodiny, měla podle všeho dokonalý život.

Když Erika začne pátrat hlouběji, vynoří se souvislosti mezi její vraždou a smrtí tří prostitutek, které někdo uškrtil, svázal jim ruce a hodil do vodních ploch po Londýně.

Jaká je spojitost mezi dcerou vlivného lobbisty, který si myslí, že může ovlivňovat i vyšetřování, a mrtvými imigrantkami? Jaké temné tajemství dívka v ledu skrývala?

Čím více se Erika přibližuje k odhalení pravdy, tím více se vrah blíží k Erice. Poslední případ detektiva šéfinspektora Fosterové skončil katastrofou a smrtí pěti policistů včetně jejího manžela. Eričina kariéra visí na vlásku, musí bojovat s vlastními démony i s vrahem, který je hrůznější než kdokoliv, komu čelila v minulosti.

Dopadne ho dříve, než udeří znovu?

Co mě nejprve strašně překvapilo u autora, bylo jeho podivně česko-slovensky znějící jméno. Trošku jsem googlovala, a zjistila jsem, že je to britský autor, který ale má slovenského manžela! Docela mě to překvapilo, ale musím říct, že příjemně. Kdybych tohoto autora potkala osobně, asi bych mu za tuhle knihu zulíbala ruce.

Z příběhu na mě čišela jakási osobní zkušenost. Protože přece nemůže být náhoda, že hlavní hrdinka Erika Fosterová je původem slovenka, provdaná za brita. To přece není jen tak nějaká náhoda, že? Eriku postihne tragická nehoda u jednoho případu, který vede právě ona, její manžel a pár dalších policistů. Její manžel při jednom zásahu umírá, a následky si Erika nese ještě velmi dlouho. Tak nějak na mě celou dobu působilo z její strany to, že si smrt jejího manžela a kolegů vyčítá právě ona. Kdybych se měla vcítit do její kůže, tak bych si to asi taky vyčítala, ovšem říká se, že když někdo zemře při výkonu služby, není to většinou chyba jeho kolegů. Ale tak moc dobře neznám policejní a kriminální prostředí, takže nevím, jak to tam funguje.

Vraťme se ale zpátky k Erice. Ta se po návratu ujímá případu zmizelé a po té nalezené mrtvé dívky Andrey, kterou našel jeden mladý muž v zahradě pod ledem. Při identifikaci mrtvé slečny se zjistí, že matka zemřelé je též původem Slovenka. Co mi ale u ní strašně vadilo, byl ten cítitelný pocit jakési nadřazenosti, zvlášť potom, co zjistila, že Erika není z Bratislavy, ale z Nitry. Ono se totiž prý říká, že Slováci, co jsou z Bratislavy, pohrdají těmi, kteří jsou odjinud atd. Sama jsem tohle nikdy nezažila, a to mám hned několik přítel ze Slovenska, a nikdy jsem u nikoho neslyšela říkat nic podobného.

Co se mi u Eriky nelíbilo, byl její až horlivý přístup k případu. Jasně, vrátila se do služby po několika letech, ale myslím, že se místy nechovala jako dobrá policistka. Pokud si dobře vzpomínám z knihy, Padlo tam dokonce i několik pohlavků! Ale na druhou stranu mi Eriky bylo docela líto, protože jak všichni víme, novináři dokážou být svině, a proto během vyšetřování případu si vzali na paškál nejen rodinu zemřelé Andrey, ale dokonce i Eriku a její předchozí případy.

Když jsem se do knihy pustila, chytla mě už od začátku, a prakticky mě nechtěla skoro pustit. Přečetla jsem ji ve velmi rychlém čase.

Tento thriller/detektivka je naprosto geniální a vynikající kniha, kterou by si měl přečíst opravdu každý. Ano, každý. Nebo aspoň ten, kdo takovéhle mrazivé příběhy má rád. Já jsem se do nich po téhle knize doslova zamilovala. Doufám, že si velmi brzy přečtu něco podobného.

Na konec bych knihu chtěla doporučit milovníkům detektivek, thrillerů, anebo prostě jen lidem, kteří vyhledávají knihu, která vás chytne a nepustí. Doslova.

 

DÍVKA V LEDUNázev knihy:                     DÍVKA V LEDU
Autor:                                  Robert Bryndza
Překlad:                              Kateřina Elisová
Žánr:                                    detektivky, thrillery
Rok vydání:                        2016
Počet stran:                        448
Nakladatelství:                   GRADA

Formát:                                150 × 210, vázaná s přebalem
EAN:                                     9788027103706
ISBN:                                    978-80-271-0370-6

E-shop :                                kniha – http://www.Grada.cz

                                               e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                    www.DatabazeKnih.cz

 

DÍVKA V LEDU

 

GradaKnihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991. GRADA si za dobu své existence vybudovala pozici největšího tuzemského nakladatelství odborné literatury co do objemu tržeb, počtu vydávaných nových titulů i šíří oborů své působnosti a to jak v České tak i ve Slovenské republice.

K dnešnímu dni GRADA vydala téměř 8.000 titulů v celkovém nákladu více než 16 milionů knih. Nabídka společnosti GRADA pokrývá široké spektrum odborné literatury z nejrůznějších oblastí lidské činnosti. Ročně produkuje více než 400 novinek ve více než 29 oborech asi v 90 edičních řadách.

V její produkci jsou tituly s právní tematikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí. Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Důležitou součástí nakladatelské strategie je přinášet odborníkům a širší odborné veřejnosti aktuální znalosti a informace ze všech oborů a oblastí jejich činnosti, znalosti v maximální odborné kvalitě, včas, v optimální formě a rychlé dostupnosti. Autory knih se značkou GRADA jsou proto nejlepší čeští odborníci v daných oblastech. Grada vydává také mnoho překladů významných zahraničních titulů. Z nabídky GRADA si tedy pro svou práci potřebné znalosti vyberou nejen vynikající experti a přední odborníci, ale veškerá odborná veřejnost včetně studentů všech stupňů škol a také pro řadu všeobecně praktických témat a publikací i široká veřejnost.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)