Knižní tip: Ross POLDARK – Návrat domů (recenze)

Ross Poldark - Návrat domůrecenze knihy
Ross Poldark – Návrat domů

Kapitán Ross Poldark se vrací roku 1783 z americké války za nezávislost do rodného Cornwallu a těší se, že po několika letech zase začne vést normální život, bude spravovat rodový majetek a ožení se s dívkou, kterou už léta miluje. Po příjezdu domů však zjišťuje, že otec je mrtvý, šlechtické sídlo i veškeré hospodářství zchátralé a že služebnictvo rozprodává všechny zbývající cennosti. Největší bolest však zažívá po zjištění, že se krásná Elizabeth zasnoubila s jeho bratrancem Francisem, protože se domnívala, že Ross ve válce zahynul. Zklamaný důstojník se ale navzdory všemu pouští do práce a snaží se dát do pořádku rodinný majetek a znovu otevřít otcův měděný důl. A také zapomenout na svou životní lásku a zvyknout si, že patří jinému.

Vlhké říjnové večery bývají skličující, ale jejich měkké stíny zahalují většinu ostrýc hran, jež svědčí o zkáze a rozkladu. V ranním světle ale všechno vypadá úplně jinak.

První díl ze série Poldark si v mém hodnocení na knižních serverech jako první letošní kniha vysloužil 5 hvězd. Byla jsem velice mile překvapená sílou a syrovostí příběhu. Ze ságy se pomalu stává klasika a já jsem ostuda, že jsem ní dosud neslyšela.

Uchvátil mě styl, kterým Winston Graham psal. Graham se dokázal přiblížit atmosféře a zákonitostem dané doby a velice mi připomínal mou oblíbenou Jane Austenovou. Jen používal méně ironie, i když jistý nadhled kniha měla. Skutečně obdivuji jeho přípravu a promyšlenost celého příběhu. Není divu, že se série dočkala dvou seriálů a 8. kniha i filmového zpracování.

O příběhu samotném bych se mohla rozepisovat hodiny. Sága má momentálně 12 knih, u nás brzy vyjde 4., takže je na co se těšit a co v knihách řešit. Dodávat, že se mi velmi líbily postavy Rosse, Demelzy, Jinny, Jima a Verity, by bylo zbytečné. Autor musel rozehrát vysokou hru, protože jinak by se ságou skončil ještě rychleji, než začal.

Musím připustit, že mi chvíli trvalo, než jsem se začetla. Všechno mi přišlo zdlouhavé. Dvanáctidílný román má obrovské množství prostoru na vyhrání si s detaily. Pak ale Ross dorazil do opuštěného domu a na mě dýchla atmosféra osamění a zanedbání. Když zapálil svíčky a já jsem cítila teplo na tváři a viděla jsem třepotající se plamínky hladící Rossovu tvář a odhalující zkázu a zpustlost rodinného domu, v tu chvíli si mě autor získal.

Bylo slunečné dopoledne a Rosse obklopovala vlastní půda s důvěrně známými zvuky a vůněmi. Válka, v níž ještě nedávno bojoval, mu nyní připadala téměř neskutečná a nesmírně vzdálená. Uvažoval, který svět je vlastně skutečný.

Četla jsem více knih, které se přirovnávaly stylem k Jane Austenové, a většinou mě čekalo velice trpké zklamání. V tomto případě to neplatilo. Jen s Jane Austenovou bychom šli po večeři s dámami do salonku, a tady jsme řešili s pány kohoutí zápasy a kvalitu ginu, popřípadě znovuotevření dolu.

Proč se mi první díl série Poldark tak líbil? Zbožňuji romány z dané doby. Společenskou uhlazenost, každodenní problémy a rodinný život, rozpor mezi bohatými a chudými a fakt, že když jste jeli k někomu na návštěvu, balili jste si na týdny… A zastávám názor, že pokud bychom se stále drželi určité etikety, život by byl jednodušší. Lidé k sobě byli zdvořilí, nezasypávali jiné svými problémy, všichni věděli, kdo má kdy o čem hovořit, kdy mlčet, jak koho oslovit, kam se posadit, všem se vykalo a člověk se vyhnul spoustě trapných situací. Navíc jsem vášnivý hráč Farmville a Simcity2000, takže budování je mi vlastní a výstavba, zaplňování spíže a osévání políček mě náramně baví.

Autor se zvlášť vyžívá v zobrazování medicíny dané doby s ironií získanou pozdějšími znalostmi. V knize vystupuje lékař, jehož léčení je vtipné jen do doby, než muži postiženému srdeční příhodou naordinuje zatáhnout závěsy, nevětrat a hlavně aby se k němu nedostal čerstvý vzduch. Z faktu, že rodičkám pouštěl žilou během porodu i po něm, aby nedostaly horečku, mě málem kleplo.

Četla jsem e-knihu a neuvěřitelně mě naštvalo, že kniha skončila dříve, než jsem čekala, protože poslední stránky tvořila ukázka z první kapitoly druhého dílu. Po jejich přečtení jsem napjatá a nucená neustále myslet na pokračování. Kdybych skončila na skutečném konci prvního dílu, mohla jsem mít celkem klidnou mysl. Ale já jsem strašně moc chtěla víc a tak jsem si ukázku přečetla a teď nutně potřebuji druhý díl.

Úvodní díl série Poldark se dá číst i jako samostatná kniha a já ho určitě doporučuji k přečtení. Nejedná se o žádný dívčí románek a příběh je věrný atmosféře a podmínkám dané doby – dřina, lopota a žádné růžové vyhlídky. Nevím, jestli si autor dokázal udržet standard i v dalších dílech. Nechám se překvapit a vám dám vědět.

 

Winston Graham (1908-2003) se narodil v Manchesteru. Spisovatelem chtěl být už od malička. Sen se mu splnil a vydal téměř 40 knih, z nichž 6 se dočkalo filmového zpracování. Nejznámější adaptaci – Marnie – režíroval Alfred Hitchcock. Podle série Poldark se natočily 2 seriály, které byly uvedeny ve 24 zemích. Seriálové podoby se dočkal i Zapomenutý příběh. Winston Graham byl členem Královské literární společnosti a v roce 1983 mu byl udělen Řád britského impéria. Více na www.winstongraham.org.

 

Název knihy:     Ross Poldark – Návrat domů
Ross Poldark - Návrat domůAutor:                  Winston Graham
Překlad:              Ludmila a Tomáš Havlíkovi

Série:                   Poldark
Pořadí v sérii:     1.

Žánr:                    Historické romány | Beletrie

Nakladatelství:  BARONET

Rok vydání:       2016
Počet stran:       456

ISBN:                  978-80-269-0237-9
EAN:                   9788026902379

Vazba:                Vázáno
Formát:               125 x 200 mm

E-shop:              kniha       https://Baronet.cz
                             e-kniha   www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Ukázka z knihy: zde 


Nakladatelství Baronet a. s.Nakladatelství Baronet a. s.
již od roku 1993 předkládá svým čtenářům bohatý ediční záběr – každým rokem vydává kolem 80 nových titulů, do dnešního dne je to již více než 2000 knih. Významný podíl na edičním profilu nakladatelství tvoří romány určené zejména pro něžné pohlaví, ale vydává knížky ze všech žánrových oblastí – od historického románu přes science fiction a fantasy až po militaria, detektivky i literaturu faktu. Tak, aby si v jeho edičním plánu mohl každý čtenář vybrat svou knihu.

Knihy Baronetu byste měli dostat ve všech knihkupectvích a všechny tituly, jež jsou dosud na skladě, najdete na webových stránkách www.baronet.cz.
 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)