Předpěstování rostlin chilli papriček
Je třeba si uvědomit, že každý druh chilli papriček má své specifické požadavky k pěstování. Pro základní seznámení by bylo zavádějící vyjmenovávat tyto odlišnosti. Tento článek si klade za cíl obecněji seznámit a uvést začínající pěstitele chilli papriček do problematiky pěstování, aby se vyvarovali základním a velmi častým pěstitelským chybám, ke kterým běžně dochází.
K úspěšnému naklíčení vybíráme vitální semínka, která byla skladována v suchu, temnu a chladu, pro zajištění klíčivosti maximálně tři roky stará.
Vyvarujeme se výběru semen se špatným zbarvením, černým skvrnám (jedině semena druhu Capsicum pubescens jsou přirozeně zbarvena do černa), různým mechanickým deformacím, změkčení nebo plísní či jinými škůdci napadeným semínkům. Vybírejte ty největší semena a ty, které mají osvědčený původ. Pokud máte stará semínka velkého množství, udělejte si nejdříve test klíčivosti na určitém zkušebním vzorku semen, čímž zjistíte pravděpodobnou výši klíčivosti. Od prodejců vyžadujte přetříděná semínka.
V obchodě Seminka-Chilli.cz jsou nabízena semena, která prošla manuální kontrolou, aby byla zajištěna jejich co možná nejvyšší kvalita.
Stanovení doby výsevu je zásadní. Musíte pracovat s tím, že rostlina papriky většinou potřebuje 6 až 9 měsíců k dozrání plodů. Je tedy na každém pěstiteli, aby správně odhadl dobu, kdy může po posledním mrazu předpěstovanou rostlinu vysadit ven, aby stihl sklidit ještě před prvním mrazem. Místní, z našeho hlediska nepříznivé klimatické podmínky můžeme ovlivnit několika faktory a to zejména: předpěstováním rostlinek, použitím odolných a uzpůsobených odrůd paprik a samozřejmě pěstováním ve fóliovnících nebo sklenících, které nám pomáhají prodloužit vegetační období a vytvářejí ideální prostředí, co se týče teplot, tak i vlhkosti. Pěstování “indoor” žádnou sofistikovanou strategii doby výsevu nevyžaduje.
Z nepřeberného množství způsobů naklíčení semen v médiu doporučujeme nejšetrnější a to za použití rašelinových tablet Jiffy, které zajistí rovnoměrné rozprostření vlhkosti, jsou sterilní a s obsahem důležitých živin, které rostlina papriky po vyklíčení začne ihned zužitkovávat. Při použití rašelinové tablety odpadá nutnost přesazování rostliny a tedy i možnost jejího poškození. Osivo doporučujeme umístit maximálně 3 mm hluboko.
V této fázi pěstování jsou nejdůležitějšími faktory teplo a vlhkost. Vyvarujte se převlhčení a naopak vyschnutí (to pochopitelně platí pro rostlinu po celý její život). Vlhkost se nejlépe udržuje pomocí rozprašovače. Vhodná teplota pro naklíčení tropických odrůd rodu chinense je 24 – 32°C a naopak odrůdy rodu annuun 10 – 24°C. Jakási univerzální teplota je udávána jako 29°C. Konstantní teplota se vám snadněji podaří udržet v pařníčku. Chcete-li osivo umístit na topné těleso, nezapomeneme jej podložit nějakým prkénkem. Tuto možnost ovšem velmi nedoporučujeme, protože zde hrozí přeschnutí naklíčeného osiva a výkyvy teplot, které brání bujení klíčku. Ve výsledku vám vyklíčí pouze polovina vysazených semen. Vždy se ujistěte o době klíčivosti. U odrůd Habanero, Jolokia, Trinidad Scorpion Moruga, tedy těch velmi pálivých je třeba se obrnit trpělivosti až po dobu 6-ti týdnů, jinak po jednom až třech týdnech se můžeme těšit na nové rašící rostlinky papriček.
Více informací o pěstování chilly papriček naleznete na www.seminka-chilli.cz.