Knižní tip: Ruta Sepetys – Sůl moře

Ruta Sepetys - Sůl mořerecenze knihy
Ruta Sepetys – Sůl moře

Cesta pěšky do přístavu nám trvala několik týdnů. Nic nás však nemohlo připravit na to, co nás tu čeká. Koně a další zvířata, ztracení nebo opuštění svými majiteli, se bezmocně toulali po ulicích. Kolem se každou chvíli prohnal šedivý zásobovací náklaďák. Všude se povalovaly bedny, krabice, kufry a zásoby.

6 hlavních postav. Pro někoho málo, pro někoho moc. Ale pro tento příběh naprosto dostačující, vyhovující počet. Všichni hrdinové vytváří dohromady příběh, který je silný tak, že by pohnul jakýmkoliv balvanem. Možná i horou. Autorka zde zachycuje strastiplnou cestu mladých lidí, kteří se snaží zachránit před nepokoji druhé světové války na lodi jménem Wilhelm Gustloff.

Téma války je v poslední době hodně populární, ale záleží na autorovi, jak se s tím popere. A Ruta Sepetys se s tím srovnala se ctí a citem. Dokázala mě perfektně vtáhnout do děje, stále jsem musela číst, protože jsem toužila vědět, jak to všechno dopadne. Nedokázala jsem se jednoduše odtrhnout. Příběh mě pohltil a velmi zdeptal. Tolik utrpení, smrti a bolesti na pár stránkách… To bylo moc. Ale myslím to v dobrém slova smyslu. Katastrofa, která se na lodi udála, je neznámou pro mnoho lidí a autorka se v tomto díle snažila lidem ji více přiblížit. Sbírala informace od rodin přeživších, zkoumala a bádala, aby tento příběh postavila na faktech. A o to více je, dle mého názoru, nutnost si knihu přečíst. Získáte totiž informace, které jsou krutě hořkosladké, ale i s tou pachutí, která vám zůstane po dočtení, si příběh užijete.

Chytila jsem se zábradlí u schodiště. Zdola zaduněla mocná rána. Po palubě se svezlo obrovité protiletadlové dělo, prolomilo zábradlí a rozdrtilo člun právě spuštěný na vodu. Dělo, člun i všichni pasažéři okamžitě zmizeli pod hladinou. Z mého nitra zazněl výkřik.

Za mě jedna z nejlepších knih tohoto roku a určitě ji doporučuji dál. Už jen z toho důvodu, že je psána pohledem mladých lidí, což přiláká mladší čtenáře, aby tyto události nebyly zapomenuty…

Jak jsem zmínila výše, doporučuji ji pro mladé čtenáře, kteří se vzhlédnou v hrdinech té doby. Ať už se jedná o Joannu, Floriana nebo Emilii, nebylo jim více než 18 let. A člověk nikdy nepochopí, co se dělo, proč tyto „děti“ potkalo takové neštěstí. V dnešní době je to pro mě nepředstavitelné a myslím si, že mnoho z nás by nezvládlo ani z poloviny to, co oni.

Hodnocení je jasné, řadím tuto knihu mezi „must-read“, tudíž dávám 100 %. Vůbec se toho nebojím. A vy se taky nebojte. Nejen, že se něčemu přiučíte, vzpomenete na události, které jsou, bohužel, součástí naší minulosti, ale také se vypravíte na pouť s pár lidmi, jenž vám ukážou, jak bojovat o život, naději a víru.

 

Název knihy:              SŮL MOŘE
Ruta Sepetys - Sůl mořeAutor:                           Ruta Sepetys
Žánr:                            světová beletrie, román,
                                     příběhy dětí, historická próza

Nakladatelstvi:           COOBOO
Datum vydání:            19. 9. 2016
Doporučeno od:         +12 let

EAN:                             9788075441805
Počet stran:                 352
Formát:                        130 x 200 mm
                                      vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

E-shop:                        kniha – http://knihy.cpress.cz
ereading-logo
                                      e-kniha – www.eReading.cz

Ukázková kapitola:    http://knihy.cpress.cz

Databáze knih:           www.databazeknih.cz

 

 


CooBooCooBoo
je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

 

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading. 

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)