Knižní tip: Smrt v justičním paláci (recenze)

Daniela Kovářová - Smrt v justičním palácirecenze knihy
Daniela Kovářová – Smrt v justičním paláci

Anotace – V budově Městského soudu v Praze je nahlášena bomba. Předseda soudu nechá budovu vyklidit, a když se po důkladné prohlídce zaměstnanci vrátí do svých kanceláří, objeví v kanceláři předsedy mrtvého soudce. Vzápětí umírá další soudní zaměstnanec. Šlo v obou případech o sebevraždy, anebo o cizí zavinění? Komu smrt pomůže a komu uškodí? A jak je do ní zapleten předseda soudu? Detektiv Šimon Hájek zjišťuje, že pochopit vztahy a poměry v justici není jednoduché. Naštěstí mu s vyšetřováním pomáhá vnadná tisková mluvčí soudu Gabriela Rezková.

Napínavý kriminální příběh z atraktivního prostředí, jehož rozuzlení má jako většina podobných vyprávění původ v mezilidských vztazích. Autorka – advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti – v něm ukazuje dobrou znalost justičního prostředí i pochopení pro lidské slabosti. Na stránky své desáté knihy opět přivádí dvojici hrdinů, kterou čtenáři znají z její poslední detektivky Mrtvá z golfového hřiště.

Smrt v justičním paláci“ je logická hádanka, takže pokud vám fungují šedé buňky mozkové, máte šanci na vyřešení. Autorka zde věnovala větší péči detailům a čtenáře neochudila o popisy (které jsou v knize naprosto skvělé!) nebo o charakteristiky postav. Dějištěm několika brutálních zločinů je budova Městského soudu v Praze a znalost poměrů nahrává čtivosti a uvěřitelnosti příběhu.

V knize jsou dva detektivové. Otázkou ale je, kdo tu zastupuje Velkého detektiva a kdo jeho natvrdlého pomocníka. Oficiálně případ řeší Šimon Hájek, policista s dvacetiletou praxí ve vyšetřování vražd, ale nemůžu se zbavit pocitu, že otěže pevně dřímá mluvčí soudu Gábina Rezková.

Samozřejmě ne každá postava v knize vám bude sympatická, ale o to si myslím, že jde. Autorčiny postavy, hlavně podezřelí, jsou lidé z masa a kostí. Skoro bych řekla, že čerpala ze svého okolí. „Smrt v justičním paláci“ je taková „pohádka“ pro dospělé a já jsem ráda, že už konečně někoho napadlo, že chceme číst i příběhy a la Agatha Christie.

Kniha je výbornou směsicí všeho, co může žánr detektivky nabídnout. Některé narušené postavy jako by se vylouply ze severských krimi románů. Dějiště má svou vlastní atmosféru. Přes to všechno je Kovářová autorka česká a báječně srozumitelná. V této knize se nedržela zpátky ohledně emocí a dovolila si vžít se do svých postav. Díky tomu to nejsou papíroví panáci sloužící pouze k rozvíjení zápletek.

Zápletka je poměrně komplikovaná a na konci čeká na čtenáře několik překvapení. Kromě vodítek je tu spousta falešných stop a jedna je obzvláště parádní. Pokud máte rádi klasické detektivky hádanky, potom by „Smrt v justičním paláci“ neměla uniknout vaší pozornosti.

 

Název:                               Smrt v justičním paláci
Daniela Kovářová - Smrt v justičním paláciAutor:                                 Daniela Kovářová

Vydavatel/výrobce:          Mladá fronta
Rok vydání:                       2016

Počet stran:                       208
Vazba:                                pevná bez přebalu – lesklá
Rozměry:                           130 x 200 mm

EAN:                                    9788020442109
ISBN:                                   978-80-204-4210-9

E-shop:                               kniha  www.Kniha.cz

                                             e-kniha www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                  www.DatabazeKnih.cz

 

Mladá fronta
Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta
je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

Informace o novinkách naleznete na stránkách internetového knihkupectví www.kniha.cz.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)