Pondělí, 20.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

V mnoha městech České republiky proběhne unikátní hra simulující život v totalitě

Unikátní hra Velký bratrV sobotu 18. února 2017 odstartuje třítýdenní hra Velký Bratr, které se zúčastní několik stovek mladých lidí z Jindřichova Hradce, Českých Budějovic, Prahy, Brna, Plzně a řady dalších měst. Jedná se o hru, která vznikla na motivy románu 1984 George Orwella. Probíhá na pozadí každodenního života a umožní účastníkům nahlédnout, jaké pocity lze zažít v totalitním prostředí. Hru pořádá 14 mladých lidí v rámci projektu StopTime. 

Velký Bratr je největší projekt neziskové organizace StopTime, který se snaží hravým způsobem účastníkům přiblížit atmosféru dystopického světa dle knižní předlohy. Po dobu tří týdnů se hráči ocitají ve světě, kde se střetává Strana, jež včele s Velkým Bratrem určuje chod země, a proti ní stojí odboj, který se snaží ideály Strany pošpinit a její představitele svrhnout. Strana drží pevnou ruku především díky diktátu absurdních zákonu, jejichž plnění vyplňují každodenní povinnosti. Cenzura běží na plné obrátky, možnost vlastních ideálů je omezena, nesympatizující výroky trestané a poslušnost spravedlivě odměněna. Samotní hráči jsou poté pověřováni dohlížením na jejich dodržování v rámci herního systému    běžícím   na   webové adrese velky-bratr.cz . Snaží se tak podpořit simulující pocit paranoi plynoucí z prostředí totality, které ve své knize 1984 vylíčil britský spisovatel George Orwell. Hra však není nikterak politicky zaměřená.

Hra poukazuje na sílu a důležitost svobody, snaží se upozornit jak by mohla vypadat represivní podoba státu a proč by se měla svoboda ve všech podobách bránit. „Oceňujeme, že díky hře se mnoho hráčů rozhodlo zmiňovanou knihu přečíst. Věříme, že podnět v podobě hry či knihy přinese zamyšlení nad tím, jaký život v totalitě byl a jak významná je sv oboda pro náš svět,“ uvádí hlavní organizátor. O hru se zasloužil Tom Kocmi, který si nese mnohaleté zkušenosti s organizací velkých akcí podobného rázu, společně s realizačním týmem, jenž tvoří 13 mladých lidí, kteří přípravě věnují stovky hodin volného času bez nároku na finanční odměnu.

StopTime

StopTime je dlouhodobý projekt s kořeny v roce 2009 oživující dění v oblasti vzájemné podpory aktivního trávení volného času neorganizované mládeže na Jindřichohradecku. Do projektu jsou zapojeny desítky mladých lidí, kteří dobrovolně věnují svůj volný čas přípravě a realizaci rozmanitých akcí pro své přátele, spolužáky a další lidi ve městě. Klade si dlouhodobě za cíl podporovat aktivní způsob života mladých lidí v podobě aktivního trávení volného času.

Více na www.stoptime.tk.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.