Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Knižní tip: SUCHO (recenze)

Jane Harper - Suchorecenze knihy
Jane Harper – Sucho

“Jasně, klídek, tohle můžete zase schovat. Se strejdou jsme si jen tak vyrazili na jedno. Není na tom nejlíp, to vidíte sami. My nejsme ti, co tady dělají potíže. Na rozdíl od tohohle” … podíval se přitom na Falka. “Ten je za sebou trousí jako králík bobky.”

Všude je sucho a vedro… Ocitáme se s Aaronem Falkem v Kiewadře. Je sucho a vyschlo i koryto největší místní řeky…

Aaron Falk pracuje jako policejní důstojník u federálů, kde má na starost všechny špinavé peněžní převody, výběry, daně a jim podobné události. Žije sám a zdá se, že mu to tak vyhovuje. Pak přijde den, kdy dostane oznámení o úmrtí Luka, což byl jeho nejlepší kamarád v dětství. Luke vzal sebou na věčnost také svou ženu a syna. Aaron přijíždí zpět do městečka, kde vyrůstal, ale není tam vítán. Před dvaceti lety došlo k jinému úmrtí, a většina místních starousedlíků připisují “zásluhu” právě Aaronovi. Teď se teď nejen bude muset snažit, aby zjistil, co všechno se stalo s Lukem, zachránit si vlastní život, protože vyplavou na povrch některé věci z minulosti, která je dvacet let stará a měla by spát… Musí se snažit, aby se nestalo už nikomu nic dalšího… Nenávist nikdy nespí.. K tomu všemu je všude hrozně horko, sucho, vedro, obchody postupně krachují a vůbec to nevypadá dobře? Sucho si vybírá svou daň na psychice místních obyvatel?

Jak už poznáte z mého nástinu, o co se v knize jedná, jde o detektivku. Jak je napsáno na přebalu knihy – detektivní román. Už po prvních pár stránkách jsem věděla, že to bude dobré. Je to napsané přesně tím stylem, kdy začnete číst a po každé kapitole jste blíž k vyřešení případu, ale stále vám některé indicie chybí a proto čtete dál. Jane Harperová napsala příběh velmi čtivým, přirozeným a jednoduchým způsobem, tak, aby každý čtenář pochopil, o co se jedná.

“Nesuďte, abyste nebyli souzeni partou omezených bláznů.”

Jediné, co mi trochu vadilo, bylo, že autorka přeskakovala z přítomnosti do minulosti přímo v kapitolách, ani nijak neupozornila, že bude skok. Já bych třeba dané odstavce dala do jiného fontu, to by úplně stačilo. Ono totiž to přeskakování tam a zase zpátky bylo naprosto přirozené, neměla jsem pocit, že se ztrácím, ale přece jen by mi vyhovovalo, kdyby to bylo krapet rozlišeno. Ale je to jen maličkost, která nijak nekazí dojem z knihy a už vůbec ne z příběhu.

A taky jsem měla ještě jeden problém, ale ten je zakotvený hluboko v mé osobě. Mě byl Falk děsně nesympatický. Neptejte se proč, jak, za co, ale prostě a jednoduše mi nesednul. Možná proto, jak se choval, jak řešil nebo neřešil, co v životě má, možná proto, čím jezdil, možná proto, že se více neprosazoval v osobních “soubojích”. Jako hrdina byl chytrý, ale nenápadný. A já bych si jej chtěla představovat jako nějakého “nadsamce”, přitom na mě působil jako uťáplý tichošlápek. To jen tak na okraj…

Jinak doporučuji Sucho každému, kdo má rád opravdu dobrou detektivku, navíc je tu bonus v podobě hádanky, takže si přijdou na své i ti, kteří chtějí sami pátrat po viníkovi či vinících. Já osobně jsem si čtení opravdu užila. Byla to jízda a díky náznakům, které autorka používala, právě ve skocích do minulosti, měla kniha perfektní spád a dokázala mě navnadit do dalšího čtení. Určitě si tuto knihu přečtěte. Nebudete litovat.

Hodnocení: 90 %

 


Jane Harper - SuchoNázev knihy:         SUCHO
Autor:                      Jane Harper
Překlad:                  Barbora Doležalová

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2017
Počet stran:           384

ISBN:                       978-80-7577-002-8
EAN:                        9788075770028

Vazba:                     Vázáná s přebalem


E-shop:                   kniha – http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz

                                  e-kniha – http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

  

{source}[[div data-configid=”0/46944581″ style=”width: 610px; height: 460px;” class=”issuuembed”]][[/div]][[script type=”text/javascript” src=”//e.issuu.com/embed.js” async=”true”]][[/script]]{/source} 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou ?na vyšším stupni” (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)