Knižní tip: Švadlena z Dachau

Švadlena z Dachau

Strhující román historičky Mary Chamberlainové ukazuje, že válečná zvěrstva se zdaleka neodehrávala jen na frontě a dokázala semlít i úplně obyčejný ženský život.

Na prahu války, v roce 1939, netouží osmnáctiletá Ada po ničem jiném než vypadat, mluvit a oblékat se jako „Někdo“. Usilovně pracuje na splnění svého velkého snu – otevřít si v Londýně vlastní módní salon – a je ochotná pro to udělat cokoliv. Když se však seznámí s tajemným a okouzlujícím cizincem Stanislausem, netuší, kam až ji slepá láska k muži, o němž nic neví, zavede.

Začátek války zastihne oba milence v Paříži, romantická idylka se však brzy rozplyne a následuje krutý sled událostí – útěk do Belgie, Stanislausovo zmizení, Adino nečekané těhotenství, pobyt v klášteře, nucená dřina v pečovatelském domově v Mnichově –, jenž vyvrcholí, když se nicnetušící Ada ocitne v domě velitele koncentračního tábora Dachau a stává se dvorní švadlenou nacistických paniček.

Byla by škoda prozrazovat zvraty nabitý děj a ochudit se o silný čtenářský zážitek, postačí, řekneme-li, že Ada za své chyby – a nejen za ně – nakonec tvrdě zaplatí.

 

O autorce

Mary Chamberlain
Narodila se v Londýně, studovala na univerzitách v Edinburgu a v Londýně. Je profesorkou historie na Oxford Brookes University, píše převážně historické biografie, memoáry a gendrové studie. 

 

Hodnocení čtenářů

Začátek byl tragický: červená knihovna a ještě špatná. Bylo to takové ploché, chyběla mi niternost pocitů… Napadlo mě, jestli to třeba není jen špatně přeložené.. Protože ale knihy nerada odkládám nedočtené, četla jsem dál. Trochu se to pak zlepšilo. A pak… úžasné. Ta kniha je úžasná. Nenechte se odradit!
Jinak obecně: žádný válečný popis ala Remarque, opravdu ženský psychologický román.
– KKlára

Krásný román, čte se samo. Ze začátku opravdu trochu červená knihovna, ale pak se to zlomí. Doporučuji.
– Weberda 

Včera jsem dočetla a velmi mě překvapil závěr knihy. Tím jasně vybočuje z válečné literatury…
– Zupri 

Příběh se odvíjí a poměrně lehce se čte. Já ho považuji za literaturu pro ženy, která ovšem hranici červené knihovny nepřekročí. Má svá překvapení a také poměrně logické a racionální vyústění. Jako v životě a nikoliv jako v ženských románech. 🙂 Oceňuji, že se autorka vyhnula moralizování a jen vyprávěla. Díky tomu, že si odpustila srdcervoucí tragické scény, to bylo uvěřitelné.
Přečetla jsem za jednu noc a kus dopoledne.
– JezinkaJ

 


Švadlena z DachauNázev knihy:          Švadlena z Dachau
Originální název:   The Dressmaker of Dachau
Autor:                       Mary Chamberlain
Překlad:                   Barbora Punge Puchalská

Nakladatelství:       ARGO
Rok vydání:            2015
Počet stran:            328 
Vazba:                     vázaná

ISBN:                        978-80-257-1620-5
EAN:                         9788025716205

E-shop:                    http://www.kosmas.cz

 


ArgoNakladatelství Argo
vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Naší hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokážeme seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou naší práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snažíme se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň námi vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled našich oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování našich knih nám přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Žánrové spektrum jsme v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.