Vitamín C je přímo kouzelníkem pro naše zdraví a energii

V životě se bez něj neobejdeme a jde z hlediska zdravotního dosahu o nejdůležitější vitamín, antioxidant vůbec. Je rozpustný ve vodě, to znamená, že se jeho přebytek vyloučí, a proto je velmi důležité vitamín C průběžně doplňovat. Většina živočichů a rostlin si umí vitamín C vyrobit sama. Člověk k této velké skupině bohužel nepatří a musí myslet na to, aby jeho strava obsahovala důležité potraviny, bohaté na vitamín C, ale i přesto je vhodné v tomto případě využít doplňky stravy, které jsou vyrobené tak, aby se vitamín C uvolňoval postupně.

Vitamín C – král vitamínů

K čemu vitamín C potřebujeme

Především podporuje naši imunitu. Pomáhá zvyšovat přirozenou obranyschopnost našeho těla a orgánů před škodlivými vlivy, viry apod. Proto se mu říká antioxidant – odráží oxidanty, škůdce. Dále je důležitý pro vývoj kostí, zubů a chrupavek. Celkově podporuje zdravý růst. Při nedostatku se zuby například častěji kazí, viklají a vypadávají. Po úrazech a nemocích vitamín C urychluje hojení, podporuje lepší psychiku… Spotřeba vitamínu C vzrůstá také při větší fyzické a psychické zátěži, stresu. Pokud vás přemáhá častěji únava a ospalost, může chybět vitamín C. Je daleko více procesů v těle, ke kterým tento vitamín potřebujeme, výčet by byl minimálně na další odstavec textu. Zkrátka je to vitamín mimořádně důležitý.

Jak vitamín C získáme

Protože si jej naše tělo neumí vyrobit samo, potřebujeme vitamín C průběžně do těla dodávat. Najdeme jej v celé řadě potravin – v ovoci, zelenině, také v bylinách… Největší obsah vitamínu C mají šípky a černý rybíz – 200 mg na 100 g dané potraviny. Hodně ho obsahuje růžičková kapusta. Vysoký obsah má kiwi a brokolice, pak následují červený rybíz, papája, pomeranč, zelí. Další v pořadí květák a citrón se 40 mg na 100 g – překvapující že? Určitě jste také čekali umístění citrónu někde výše v pomyslné tabulce. Za citrónem následují další potraviny. Čím čerstvější a syrovější, tím lepší. Jakákoli úprava a skladování podíl vitamínu C potravinách snižují. Například při vaření přijdete za každých 5 minut o 10 %, při sušení ztratí potraviny až 50 % vitamínu C apod.

 

JML - Vitamín C500    JML - Vitamín C1000

 

Dalším důležitým zdrojem vitamínu C jsou tak doplňky stravy. Ty jsou obvykle vyrobeny a připraveny tak, aby vitamín uvolňovaly v těle postupně.

U vitamínu C se nemusíte bát předávkování. Doplňky stravy obsahující 500 mg v tabletě pro většinu obyvatel nebo 1000 mg vhodnějších pro sportovce, nemocné nebo v dlouhodobé psychické či fyzické zátěži, jsou doporučovaným prostředkem pro získávání vitamínu C.

Na e-shopu společnosti JML Fitness Line, s.r.o. máte možnost, a to až do vánoc, získat 1 ks JML Vitaminu C-500 mg T.R. (s postupným uvolňováním) 60+5 tablet, pokud nakoupíte nad 500 korun.

JML

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.