Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Knižní tip: SVATÝ PŘÍKAZ (recenze)

Benjamin Black - Svatý příkazrecenze knihy
Benjamin Black – Svatý příkaz

Toužíte si přečíst zajímavý detektivní román, jenž je prosycen napětím, láskou a řešením sociálního postavení jednotlivých sociálních skupin? Tato kniha vám nabídne na malém prostoru vše, po čem toužíte. Občas vám příběh bude připadat jako reálný. Autor své postavy a jejich příběhy popsal lidským způsobem. Pokud máte rádi detektivní romány, v nichž se jako bonus dozvíte spoustu zajímavých informací o irských kočovnících (tinkerech), věřte, že s touto knihou nesáhnete vedle.

Anotace

˜„Nejnovější Quirkův případ se otvírá v Dublinu v okamžiku, kdy noviny jsou cenzurovány, společenské konvence jsou přísně definovány a děsivé zločiny tutlány. Proč? V padesátých letech 20. století v Irsku katolická církev ovládala a řídila životy téměř všech obyvatel. Když je ale zavražděn Jimmy Minor, blízký přítel Quirkovy dcery Phoebe, Quirke odmítá nadále hrát podle pravidel církve. Společně s inspektorem Hackettem, svým příležitostným kolegou a starým přítelem, rozplétá, kam až církev a její stoupenci budou schopni zajít, aby chránili své vlastní zájmy.

Kniha, kterou bych vám prostřednictvím této recenze ráda představila, byla vydána v originále Holy Orders v roce 2013. U nás ji vydává až v roce 2016 nakladatelství MOBA. Jedná se již o šestý díl série o patologovi Quirkeovi.

Při výběru mě nejvíce zaujal název, ale i vyobrazení na obálce. Miluji fialovou barvou a obálka se pyšní právě touto barvou, název knihy a jméno autora jsou uvedeny kontrastní žlutou barvou a upozornění, že se jedná o irskou detektivku, je naopak vyvedeno bílou barvou. Na obálce můžeme sledovat čtyři mnichy, kteří se ubírají směrem ke svému klášteru. Obraz na obálce je ve shodě s názvem knihy, avšak dlouho mi trvalo, než jsem pochopila, co má název a obrázek společného s příběhem. Nakonec se povedlo a já mohu říci, že knihu považuji za výbornou záležitost.

Příběh mi chvilkami dělal problémy, protože mi vcelku dlouhou dobu trvalo, než jsem se začetla, avšak povedlo se a já si užívala brilantního příběhu, plného citlivých, ale i surových okamžiků. Ač se jedná o detektivku, vcelku mě překvapilo, že se zde spíše objevují citlivé okamžiky plné porozumění a soucitu. Chvilkami mi dokonce přišlo, že až tak nejde o případ, který je řešen, ale o potíže v rodinných vztazích a případně o Quirkeovy problémy s alkoholem. Když jsem však pak nad vyprávěním přemýšlela v užším kontextu a přečetla si pár slov o autorovi, zjistila jsem, že detektivní případ je vždy spíše na pozadí a že se spíše řeší psychologie postav. Musím říci, že ani v této knize autor svou poetiku neporušil. Ač jsem si zpočátku myslela, že toto dílo si rozhodně neoblíbím, opak se stal pravdou a já jsem za to ráda.

Co se týče postav, nejvíce jsem si oblíbila Quirkeovu dceru Pheobe, která v příběhu hraje velkou roli. Je to milá holka, která je ochotna lidem kolem sebe pomoci. Zajímavý je její vztah ke Quirkeovi, z příběhu se dozvídáme, že je jejím otcem, ale ona jej v dětství vnímala jako svého strýčka. Proč? Přečtěte si tuto knihu a odpověď na tuto otázku vcelku rychle získáte.

Co se týká kompozice, ta je vcelku jednoduchá. Sice se tu prolíná paralela, chronologie a retrospektiva, ale je to děláno přehledně. Čtenář vždy ví, že se bude měnit úhel pohledu, čas, nebo místo. Toto zpřehlednění příběhu je umožněno díky podkapitolám, ty poznáte vždy tím, že je vynechán řádek, čímž dochází k oddělení jednotlivých kompozičních celků. Příběh je vypravován časově chronologicky, občas můžeme zpozorovat paralelu v tom, že sledujeme jednu událost z pohledu několika postav (většinou se jedná o pohled Pheobe a Quirka) a retrospektiva je vázána na vzpomínky jednotlivých postav.

Celý příběh je vepsán do 264 stran a skládal se z 21 kapitol. Obzory jste si však můžete rozšířit přečtením informací o autorovi, které vám doplní spoustu informací vypovídajících o autorově tvorbě. Tyto poznatky hodně ovlivnily můj pohled na dílo jako celek. Kniha je to fajn a věřím tomu, že v originále nemá chybu, ale… Musím říci, že překlad dílu trošku ublížil, sice ne na významové rovině, ale v rovině gramatické ano. Objevuje se zde spousta přepisů a pravopisných chyb. Chyby jsou občas takového charakteru, že některé věty postrádají význam. Tento fakt bohužel trošku ovlivní moje hodnocení.

Moje subjektivní hodnocení se pohybuje v rozmezí lepšího průměru, a to z toho důvodu, že příběh byl sice úžasný, ale gramatická stránka bohužel byla vcelku špatná. Finální hodnota tedy je 75 %. Knihu bych doporučila všem, kteří si rádi přečtou zajímavou detektivku z prostředí Irska a rádi se dozvědí něco nového.

 

Název knihy:     Svatý příkaz
Autor:                  Benjamin Black (vl. jm. John Banville)
Benjamin Black - Svatý příkaz
Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   4354
Rok vydání:       2016
Počet stran:       264

ISBN:                  978-80-243-6464-3
EAN:                   9788024364643

Vazba:                Vázáno
Formát:               120 x 200 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)