Knižní tip – Vězeň na Křivoklátě

Vězeň na KřivoklátěFlorian Griesbeck z Griesbachu, pověstný rada krále Ferdinanda, je obratný diplomat a dovede se obratně vlichotit svému králi.

Dostává proto na starost problém nekatolických stavů v Čechách. Coby katolík a vděčný poddaný se tohoto úkolu zhostí s patřičnou horlivostí.

V centru jeho zájmu se ocitá biskup českých Bratří Jan Augusta spolu se svým věrným sluhou Jakubem Bílkem. Tento mladík však kromě pronásledování vlastních souvěrců musí řešit ještě soukromý problém – je zamilovaný do Griesbeckovy dcery Johanky.

Když se Griesbeckovi podaří dostat biskupa Augustu s bratrem Bílkem do vězení na Křivoklát, zdá se, že jsou již pro všechny zúčastněné veškeré naděje ztraceny…

Komentáře čtenářů:

Moje první historická kniha, kterou jsem jako dítě četl po svém “Štorchovském” období. Dějepis na základních školách by byl podle mého názoru pro mládež záživnější, kdyby byly podobné knihy probírány. Nejedná se totiž o suchá data, ale je zde příběh, který tato data zpřístupní téměř každému. Doporučuji.
-vincek-   

O autorovi: 

Josef Svátek (24. února 1835 v Praze – 9. prosince 1897 tamtéž) byl český novinář, kulturní historik a spisovatel, zejména historických románů.

Svátek sice vystudoval reálné gymnázium a následně roku 1858 České vysoké učení technické v Praze, ale pak se věnoval žurnalistice a historii. Byl vrstevníkem májovců a v mládí se přátelil s Adolfem Heydukem. Působil v redakci Pražských novin a Pražského deníku, psal také pro Prager Zeitung. Ve svých dílech zpracovával výsledky svého bádání v málo známých nebo těžko přístupných archivech. Jeho prózy, týkající se zejména mocenské sítě jezuitů v Evropě a v Čechách, stavovského povstání a pobělohorských represí i revoluce v roce 1848, sympatizují s nekatolíky, vynikají množstvím historických a kulturních detailů a bohatým i fantastickým dějem.

Svátek patří společně Václavem Benešem Třebízským, Aloisem Jiráskem a Zikmundem Wintrem k nejvýznamnějším spisovatelům historických próz v české literatuře.

Josef Svátek zemřel 9. prosince roku 1897 v Praze.

 

Název knihy:     Vězeň na Křivoklátě
Vězeň na KřivoklátěAutor:                  Josef Svátek

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   8082
Rok vydání:       2016
Počet stran:       464

ISBN:                  978-80-243-7129-0
EAN:                   9788024371290

Vazba:                Vázáno
Formát:               145 x 205 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

Databáze knih: www.databazeknih.cz

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.