Čtvrtek, 23.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Knižní tip: Zbláznila ses? (recenze)

Zbláznila ses?recenze knihy
Jana Jirásková – Zbláznila ses?

Dobytku!“ vyjekla máma. „Teď bys chmatal, co? A až bych byla stará a nemocná, odkopnul bys mě jako prašivýho psa!“ Největšímu psovi ze smečky se nelíbil její pištivej hlas anebo spojení „prašivej pes“, trochu zavyl a zahryznul se mi do lejtka.

Kniha ze života. Psané formou deníku. No, možná to není přímo formou deníku, ale vždy je tam uvedeno jak datum, tak časové údaje. A to docela podrobné. Jako že v 17:29 volala s matkou a v 17:30 ji přišla sms od Filipa…

Každopádně, hlavní hrdinka je žena, které je něco přes čtyřicet let, má čtyři děti, páté na cestě. To páté s Filipem, ty předešlé děti nikoliv. Filip je zajíček. O generaci mladší kluk, do kterého se bláznivě zamilovala a snaží se vidět budoucnost s ním růžově. I když, má takovýto vztah vůbec šanci přežít? Pak je tu ještě její matka, kterou nevídá, nemají žádný vztah mezi sebou a ona se ji najednou ozývá – jak ve snech, tak v reálném životě. A vždy je to pro ni těžké.

A tak bych mohla pokračovat, co se týče kamarádek, kamarádů, dětí, práce… Jednoduše, hlavní hrdinka toho má opravdu naloženo požehnaně na svá bedra. Všemu se musí postavit, dělat to, co si myslí, že je pro ni a její život nejlepší. Pečovat o děti, přítele, přátele a hlavně sama o sebe. Je vykreslena jako velice silná žena, která díky neexistenci umetené cestičky života si zkusila téměř všechny hnusy, které ji mohly potkat, tak statečně žije dál a co je hlavní, je spokojená. Sice ji občas potrápí nějaká ta myšlenka, jestli by neměla něco udělat jinak, jestli to všechno vyjde, ale přitom věřím tomu, že v koutku své duše ví, že je to správné. Je to instinkt, který ji vede dál a vede ji zatraceně dobře.

Motýlková víla ztlumila hlučnou hudbu a Jesmína matce nabízela, aby si s námi připila. „S partičkou opotřebovaných leseb se zahazovat nebudu už jen ze zásady“, odmítla máma, „odcházím, svoji povinnost jsem splnila.

Kniha se četla velice dobře. Rychle. Díky formou zápisků jsme se dostávali velice brzy k jádru věci. Kapitoly byly prokládány jejími sny, které evokovaly vztah matka-dcera či partner-partnerka a někdy mi to přišlo, přiznávám, trochu přitažené za vlasy. I když si myslím, že je to příběh ze života, že tahle žena by klidně mohla reálně existovat, tak těm snům, těm nevěřím ani co by se za nehet vešlo. Tohle mi přišlo až moc vygradované. Ale je to ostatně můj vlastní názor. Vy si udělejte svůj.

Doporučuji jednoznačně ženskému pokolení. Jestli si myslíte, že se vám nedaří, máte nějaký problém, který se zdá být neřešitelný, vezměte do ruky tuto knížku, sedněte si, uvařte si čaj či kávu, zamkněte se (ať vás nikdo neruší) a pusťte se do čtení. Uvidíte, že problémů může být více, můžou být jiné, nemusí být žádné… Záleží jen na vás, jak se k tomu postavíte. Ale protože jsme ženy, tak věřím, že vždy čelem, jako hlavní hrdinka.

 

Název knihy:                  Zbláznila ses?
Zbláznila ses?Autorka:                          Jana Jirásková

Nakladatelství:               Paseka

Rok vydání:                     2016

Počet stran:                     184
Vazba knihy:                   vázaná s přebalem

ISBN:                                978-80-7432-704-9
EAN:                                 9788074327049

E-shop:                             www.Paseka.cz
                           
Databáze knih:                www.Databazeknih.cz

  

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)