Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Konec dobrý, všechno dobré?

Máme za sebou další týden olympijských her, už ten poslední. Dnes se konal v Pchjongčchangu závěrečný ceremoniál, po ně už se vrátí zbytek sportovců do svých zemí. Všichni obyvatelé už je očekávají, aby s nimi mohli oslavit jejich úspěchy.

 

Karolína Erbanová – Když se Karolína dozvěděla, že pojede jízdu s japonskou závodnicí, která už dva roky na trati 500m nenašla přemožitelku, moc nadšená nebyla. Později si ale uvědomila, že by tím mohla získat výhodu. Erbanová se po celý závod držela své soupeřky zuby nehty a to se projevilo i na jejím cílovém čase. „Hned jsem věděla, že je to kvalitní čas a že by to mohlo dopadnout,“ řekla po závodě Erbanová. Svoji jízdu sice prohrála, ale to ji vůbec nemuselo mrzet. Rodačka z Vrchlabí se na konec umístila na 3. místě a získala tak svoji první olympijskou medaili.

 

Ester Ledecká – Týden po jejím úžasném a nečekaném vítězství v Super G se Ester Ledecká opět objevila na svahu. Tentokrát si sebou však nevzala lyže, ale snowboard. Čekal ji totiž závod v paralelním obřím slalomu. V něm je letos Ester nezastavitelná. Vyhrála skoro všechny závody, do kterých nastoupila. Tudíž byla největší favoritkou i v tomto. Její forma se potvrdila už v kvalifikaci. V první jízdě si vytvořila luxusní náskok a v té druhé ho ještě navýšila. Žena, která vyhraje kvalifikaci si může ve vyřazovacích závodech určit, jakou dráhu pojede. Této výhody dokázala Ester využítsnowbaording. Všechny vyřazovací kola jela na červené dráze, která se ukázala lepší. I když na té trati bylo postupem času čím dál více úseků vyježděných, Ester si s nimi dokázala hravě poradit. V osmifinále se utkala se svojí přemožitelkou ze Soči, tentokrát však česká závodnice nedala švýcarské závodnici šanci a slavila postup do čtvrtfinále. Tento závod měl podobný spád, Ledecká postoupila do semifinále. V něm poprvé ze všech závodů Česka ztrácela. Němka měla skvělý start, ale Ester jí začala postupně dotahovat, až ji předehnala. Německá závodnice se snažila ze všech sil jízdu vyhrát, takže začala hodně riskovat. To se jí nevyplatilo, upadla. Ledecká tedy s přehledem postoupila i do finále. Tam jí čekala další Němka, tentokrát Jörgová. Ovšem ani ta nedokázala dceru Janka Ledeckého porazit, a tak Ester Ledecká slavila už svoji druhou zlatou medaili z těchto her. Zároveň se tak zapsala i do historie. Žádná žena před ní nedokázala vyhrát na olympijských hrát dvě zlaté medaile z různých disciplín. Mezi muži se tato senzace stala naposled před více jak 90 lety. O české obojživelnici teď mluví celý svět. Stala se olympijskou hrdinkou. Celá národ se už těší, až společně s ní oslaví její úspěchy zítra na Staroměstském náměstí.

 

hokejČeský národní tým – Čeští hokejisté přijeli do Koreje s dlouho očekávanou formou. Po tom, co dokázali vyhrát základní skupinu (v ní porazili Korejce, Kanaďany a Švýcary) fanoušci věřili v medailové umístění. V osmifinále je čekal velmi silný soupeř z Ameriky. Zápas byl hodně vyrovnaný, na obou týmech byla vidět bojovnost, po 60 minutách byl stav nerozhodný 2:2. O vítězi nerozhodlo ani následné prodloužení a tak následovaly nájezdy. V nich byli Češi úspěšnější a tak slavili postup do čtvrtfinále. V něm narazili na Olympijské sportovce z Ruska. O tom, že to bude hodně těžký zápas se vědělo už od začátku. V první třetině jim ještě stačili, ale od druhé byli Rusáci lepší. Nakonec prohráli a čekalo je utkání s Kanadou o bronz. Ani v něm se jim moc nedařilo. Soupeř je po většinu času přehrával. Češi se tak museli spokojit se 4. místem. Zklamání na jejich tvářích bylo hodně znát, pro mnohé to byl poslední zápas na olympijských hrách. Sen o zopakování Nagana se rozplynul. Tak třeba za 4 roky v Pekingu…

 

23. ročník olympijských her je za námi. Česká výprava byla velice úspěšná, získala 2 zlaté medaile (obě Ester Ledecká), 2 stříbrné (Martina Sáblíková a Michal Krčmář) a 3 bronzové (Karolína Erbanová, Eva Samková a Veronika Vítková).

Je nutno říci, že pořadatelská země připravila pro sportovce skvělé zázemí, snažila se jim vyhovět v každé přání. Byli jsme svědky nečekaných vítězství, ale i pádů, ze kterých se tajil dech. Pro mnohé se staly právě tyto olympijské hry těmi posledními, pro jiné zase novou zkušeností do dalších let. Všichni si je užili a budeme se společně s Vámi těšit na další, které se konají za čtyři roky v čínském Pekingu.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.