Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Kouzelná skříňka pro Gwendy

recenze knihy Kouzelná skříňka pro Gwendy

Kouzelná skříňka pro Gwendy není hororem jako takovým. Nebudete si u něj okousávat nehty ani se bát, ale je to spíše horor v tom smyslu, že netušíte, co by se mohlo stát, kdyby někdo, někdy, někde měl takovou kouzelnou skříňku, jakou měla Gwendy. V realitě by to už horor asi byl…

Gwendy v příběhu poprvé potkáváme ve chvíli, kdy je jí dvanáct let. Trpí nadváhou, proto vybíhá Sebevražedné schody, aby se dostala do formy, kde jednoho dne potká pana Farrise. Ten ji předá skříňku, jež v sobě ukrývá mnoho. Dobrého i zlého. Ovšem neřekne ji nic víc, než že každé tlačítko, co je na skříňce, je pro určitý kontinent a dva šuplíčky ji po každém otevření vydají něco pro ni samotnou. A černé tlačítko? Tomu by se měla vyhnout.
Jak Gwendy stárne, skříňka ji více láká k tomu, aby ji vyzkoušela. Jednoho dne zmáčkne červené tlačítko. A tím to začíná… Ovšem co je skutečnou zásluhou skříňky a co je její vlastní?

Kouzelná skříňka pro GwendyTato útlá knížka má jen něco kolem 170 stránek, takže pro mnohé to bude čtení na jedno odpoledne. Protože autoři umí psát zajímavě, tak mi věřte, že tohle je jednohubka, stránky opravdu ubíhají samy před očima. Když jsem začala číst, ihned jsem se ponořila do příběhu a ač je hrdinka na začátku velmi mladá a prožívá ve svém životě okamžiky, které já už mám dávno za sebou, líbilo se mi, s jakým elánem a nadšením je kniha napsaná právě v tomto holčičím období. Klobouk dolů před autory.

„Je to dva na jednoho. Miluju tyhle přesilovky, dědku.“
Lenny sáhne do kapsy kalhot a vytáhne vystřelovací nůž. Na stříbrné straně má vyrytý latinský nápis, kterému chlapci nerozumějí: Semper Fi. Jeho pokroucená ruka hbitě vystřelí kupředu a ve slunci se zablýskne šestipalcová čepel. „Teď je to dva na dva.“

Nápad samotného příběhu je úžasný, ale nemůžu se ubránit pocitu, že ten potenciál nebyl úplně tak nevyužit. Bylo to, dá se říct, zábavné čtení, které mne nutilo také k zamyšlení se nad tím, jak by to mohlo vypadat, kdyby někdo opravdu vlastnil takovou skříňku. Ale při čtení mi pořád něco málo chybělo. Nedokážu říct, co přesně to bylo, ale ten pocit, že stále chybí jeden dílek skládačky pro to, aby to bylo dokonalé, epické, famózní… Ten dílek se někde zakutálel pod postel a ještě jsem jej nenašla.

Ale i bez toho jednoho pomyslného dílku, je Kouzelná skříňka pro Gwendy výborným čtením, které mne nejednou překvapilo. Není to kniha plná zvratů, ale sem tam na vás nějaký vyskočí a to se vám zalíbí. Příběh není předvídatelný, což je dalším plusem a navíc, se v knize nachází i pár ilustrací, což mne velmi mile překvapilo a musím říct, že to zpříjemnilo samotné čtení.

Nejsem žádný odborník na „kingovky“, ale co můžu soudit, troufám si tvrdit, že to tak úplně neodpovídá požadavkům jeho fanoušků. Proto, pokud se chystáte tuto knihu číst kvůli pana Kinga, neočekávejte nic a nechte se povídkou unést do fantazie. Musíme si uvědomit, že je pan King spoluautor a Richard Chizmar dal do této povídky také hodně ze sebe. Tudíž se spojí dva autorské světy. A vzejde nečekaný, jedno-odpolední čtenářský zážitek, který rozhodně nikoho neurazí.

Hodnocení: 80 %

 

 

Název knihy Kouzelná skříňka pro Gwendy
AutorStephen King, Richard T. Chizmar
Žánrhorory, romány
  
Nakladatelství Beta
Rok vydání2018
Počet stran170
ISBN978-80-7593-019-4
  
Nákup knihywww.nakladatelstvibeta.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Beta

Nakladatelství Beta bylo založeno v roce 1993. Za dobu svého působení uvedlo na český trh na 800 titulů různých žánrů a řadí se tak mezi přední české nakladatelské domy.

Věnujeme se především knihám zaměřeným na rozvoj osobnosti, dále vydáváme ezoteriku a nově také náročnější beletrii. V portfoliu nechybí témata historická nebo militaria a opomenout nelze ani bohatě vypravené, obsahově poutavé obrazové publikace, s nimiž se nakladatelství Beta úspěšně prezentuje laické i odborné veřejnosti.

Mezi světoznámé osobnosti, které vydáváme, patří autor hororů a detektivních románů Stephen King, duchovní učitel Osho, Deepak Chopra nebo Alexander Loyd.

Při přípravě titulů dbáme na úzkou spolupráci překladatelů s redaktory, grafiky a ilustrátory, abychom čtenářům přinášeli pouze kvalitní knihy.

www.knihybeta.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)