Úterý, 16.4.2024
HudbaKultura

KYX Orchestra slaví a křtí zároveň

Hudební spolek Chrudim pořádá koncert
10 LET KYX ORCHESTRA + KŘEST CD“.
Jako host vystoupí RADIM HLADÍK & BLUE EFFECT.

Ve středu 27. listopadu 2013 se v chrudimském Divadle Karla Pippicha uskuteční narozeninová párty KYX ORCHESTRA k desetiletému výročí založení kapely.

V druhé polovině koncertu zahraje RADIM HLADÍK & BLUE EFFECT, proběhne křest CD KYX ORCHESTRA a na závěr se chystá překvapení.

KYX Orchestra slaví a křtí zároveň

Přijďte s námi slavit!

Kdy: středa 27. listopadu 2013 v 19 hod
Kde: Divadlo Karla Pippicha Chrudim
Za kolik: 190 Kč v předprodeji, 220 Kč na místě

 

KYX Orchestra

KYX Orchestra 2004KYX Orchestra je band, který vznikl v roce 2004 ve snaze rozšířit chrudimskou hudební scénu o nové hudební žánry. Iniciátory jeho založení byli tehdy převážně bývalí žáci ZUŠ Chrudim. Postupným rozšiřováním a obměňováním hráčů se vykrystalizovalo dnešní 25 členné hudební těleso, které hraje převážně funky, jazzové, jazz-rockové, swingové, latinskoamerické skladby, přičemž v posledních letech se band odvážně a vcelku úspěšně snaží i o poznání zákoutí electro hudby(elextroswing, DnB).

Všechny songy KYX Orchestra jsou psány v moderních aranžích pro big bandové obsazení, což samo o sobě vyplývá ze zmíněného počtu hráčů v bandu. KYX kromě instrumentalistů disponuje třemi zpěvačkami: Kristýnou, která zpívá skladby všech hudebních žánrů, do nichž vkládá prvky herectví a svého rockového ducha; Míšou, která naopak má ráda pomalejší šansonové skladby, kde uplatňuje svůj silný a barevný altový hlas; a poslední z trojice je Hanka, která ráda se svým hlasem experimentuje v žánrech „špinavého” jazzu, rapu a právě výše zmiňované electro muziky, čímž odlišuje KYX od ostatních big bandů.

KYX OrchestraKYX se vždy snaží o interpretaci své hudby jako show, která bude energická, celistvá a zábavná, zkrátka pro diváka zajímavá nejen uchem, ale i okem. KYX Orchestra se již od počátku svého vzniku snaží rozšiřovat hudební kulturu na Chrudimsku. Úzce spolupracuje se ZUŠ Chrudim, Big bandem Chrudim a Chrudimskou komorní filharmonií a v neposlední řade Pirate swing bandem.

Každoročně pořádá koncerty v domovské Chrudimi, účastní se různých kulturních akcí v kraji (swingové večery, majálesy, swingové festivaly, oslavy měst, dožínky, plesy a jiné) a též se snaží své pole působnosti rozšiřovat dále za hranice kraje, jako úspěch můžeme zmínit účast na 41. Slánských jazzových dnech, či na Mezinárodním jazzovém festivalu v Litvínově, kde se KYXu dokonce podařilo nahrávat na festivalové CD, kde jsou skladby nejlepších festivalových big bandů z celé České republiky. Za velký úspěch můžeme také považovat projekt Jazzové mše od Jaromíra Hniličky, kterou band interpretoval se samotným autorem a se sbory na několika koncertech v kraji. V roce 2011 byl KYX Orchestra poctěn účastí na Dnech R. A. Dvorského ve Dvoře Králové nad Labem, kde zaznamenal velmi pozitivní ohlas z řad fanoušků. KYX jezdí koncertovat pravidelně také do zahraničí (Holandsko, Německo).

KYX OrchestraKoncem roku 2012 se KYXu podařilo natočit své první CD, které by v letošním roce chtěl oficiálně vydat. Současně se zkoušením na přípravu CD KYX intezivně nacvičuje skladby z jazz-rockového projektu „Nová syntéza”, který byl velmi úspěšně prezentován v 70. letech minulého století ve spolupráci Blue Effectu s Radimem Hladíkem a JOČRu (Jazzový orchestr ČRo). Veškerá práce a interpretace KYXu probíhá pod vedením dirigenta Romana Fišera.

 

Obsazení:

Roman Fišer (kapelník), Zdeněk Tománek (tenor saxofon), Filip Zavřel (tenor saxofon), Jiří Löwy (alt saxofon), Jan Kopáček (alt saxofon), Mojmír Šedý (baryton saxofon), Richard Šanda, Jan Šedý, František Jelínek, Jan Löwy (všichni trombon), Pavel Filípek, Zdeněk Tomiška, Miroslav Hřeben, František Chmelík, Jaroslav Draštík (všichni trumpeta), Daniel Mareček (piano), Dušan Zita, Jakub Červinka (oba kytara), Jiří Valdman, Štěpán Kincl (oba baskytara), Vojtěch Kudrnáč, Leoš Tatíček (oba bicí), Kristýna Kudrnáčová, Hanka Venclová, Michaela Šupíková (všechny zpěv)

Web kapely: http://www.kyx.cz
Facebook kapely: https://www.facebook.com/KYXorchestra

 

Radim Hladík

Hudebník jehož jméno je neodmyslitelně spjato s kapelou Blue Effect. Narodil se roku 1946 v Praze a už jako patnáctiletý hrál na kytaru ve známé skupině Komety. První profesionální angažmá dostal v roce 1964 v klubu Olympik. Do historie českého bigbítu se zapsal již ve druhé polovině šedesátých let jako člen legendárních Matadors. Ti se stali brzy nejlepší českou rhythm and bluesovou kapelou, a to díky tehdejšímu východoněmeckému technickému vybavení, podle jehož značky získali i svůj název. Sehraná kapela měla kromě dvojice vokalistů Vladimír Mišík – Karel Kahovec v rukávu další velký trumf právě v podobě Radima Hladíka, který se stal všeobecně uznávaným králem elektrické kytary a také inovátorem. Když poprvé v Čechách využil takzvaná kvákadla, sklízel podle svědectví pamětníků němý úžas posluchačů. Hladík, který byl zpočátku ovlivněn zahraničními vzory, se postupně propracoval k vlastní tvorbě. Po rozpadu Matadors založil na podzim roku 1968 svou skupinu Blue Effect (později názvy M.efekt a Modrý efekt)

Blue Effect

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.