Lada u ledu

recenze knihy Lada u ledu

Ema Labudová přitáhla pozornost čtenářů svou prvotinou Tapetář, která v roce 2019 získala cenu Literárního klubu a byla nominována na Magnesii Literu za objev roku.

Letos vydala druhý počin nazvaný Lada u ledu. Zatímco v Tapetáři byl hlavním hrdinou mladík žijící v Anglii koncem padesátých let minulého století, v nové knize stojí v popředí středoškolačka Lada, jejíž příběh se odehrává o dvacet let později v Československu.

Ladě je sedmnáct a trpí anorexií. Zpočátku se jí daří poruchu potravy skrývat, ale když si rodiče všimnou, že jejich dcera extrémně zhubla, okamžitě situaci řeší. Lada se musí léčit. Oba rodiče jsou dívce nápomocni, ale jejich urputná snaha Ladu spíše irituje. Z nemoci se sice dostává, ale pořád se ve svém těle necítí komfortně, což má vliv na její psychiku. Ačkoli na první pohled působí zdravě a vyrovnaně, uvnitř se svým tělem svádí neustálý boj. 

Lada u ledu - recenze knihyAutorka zvolila známou, leč nepříliš často využívanou du-formu, neboli vyprávění ve druhé osobě, což knížku ozvláštňuje a přidává jí na naléhavosti. Děj se odehrává na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, v době normalizace, kdy se o anorexii ještě tolik nemluvilo. V knize ji Ema Labudová nazývá glaciatismem, připomíná tak, že nemocným vyhladovělém pacientům je neustále zima

Lada u ledu je teprve druhý počin mladé spisovatelky, ale už teď můžeme říct, že působí velmi vyspěle, byť místy trochu chaoticky. Lada je totiž z nemoci vyléčená až příliš rychle, ne, že by jí to člověk nepřál, ale realita tak idylická vždy nebývá. Během této doby Lada odmaturuje, což je jakýsi předěl mezi dvěma částmi příběhu. V té druhé sledujeme už zdánlivě banální situace – Lada se osamostatní, nastupuje do prvního zaměstnání, vdá se za spolužáka – přesto cítíme, že není vše v pořádku,  což hrdinka také názorně dokazuje svými činy, a její psychika dostane zabrat.

Anorexie je bohužel pořád aktuálním tématem, které hýbe společností. Ema Labudová ji pojala svérázným a osobitým způsobem. Na textu je poznat, že si s češtinou rozumí, nebojí se ji použít a lehce experimentovat

Ema Labudová nebude autorkou, která by oslovila čtenářské masy na první dobrou. Na její styl psaní je nutné si zvyknout a nechat ho nasáknout do žil. Du-forma není stravitelná pro každého, stejně jako psaní v přítomném čase. Autorka využívá slangových výrazů, nevyhýbá využití místního nářečí – svůj román zasadila do oblasti Orlickoústecka – což dělá text autentickým a uvěřitelným

Pokud by Ladin příběh motivoval dívky k tomu, aby se závislostmi bojovaly, je to jen dobře. 

 

Název knihy Lada u ledu
AutorEma Labudová
Žánrromán
  
Nakladatelství ODEON
Rok vydání2021
Počet stran312
ISBN978-80-207-2006-1
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

ODEON

Současný ODEON navazuje od roku 1999 na tradici někdejšího renomovaného nakladatelství a věnuje se překladovým i domácím autorům.

Knihy vycházejí v těchto edicích: Světová knihovna (190 svazků), Knihovna klasiků, Česká řada. Mezi kmenové autory Odeonu patří John Irving, Haruki Murakami, Chuck Palahniuk, Michel Houellebecq, Michael Cunningham či Sofi Oksanen. V České řadě vycházejí například díla Terezy Boučkové a Marka Šindelky.

www.odeon-knihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)