Láska je pouto nejpevnější

recenze knihy Když jsi odešel

Jaké to je, když se vám život v momentě obrátí vzhůru nohama? Holly si ho měla užívat jak se patří. Otěhotněla a těšila se s partnerem na miminko, jenže osud si vše naplánoval úplně jinak. Když se Holly dozví, že děťátko trpí genetickou poruchou neslučitelnou se životem, její psychika je na dně. V troskách je i vztah se snoubencem Natem a k tomu jí umírá babička. Holly se s ní chce ještě rozloučit a načerpat u ní sílu jít dál. Babička Annie pro ni má něco, co je mnohem cennější než slova útěchy. Chce, aby si Holly přečetla knihu, kterou kdysi napsala, knihu vzpomínek na velkou lásku. Zlomená žena netuší, jak jí zažloutlé stránky změní pohled na složitou situaci, v níž se ocitla, stejně jako na babičku, o jejímž pohnutém životě neměla ani tušení.

Když jsi odešelPříběh se odehrává ve dvou časových rovinách, které se vzájemně prolínají. Současnost, v níž Holly řeší emočně vyčerpávající těhotenství, se v momentě, kdy otevírá stránky babiččiny knihy, střídá s rokem 1958. Annie stojí na prahu dospělosti, kvůli despotickému otci, který psychicky i fyzicky týrá ji i její matku, si však svou mladost nemůže dostatečně vychutnat. Annie nemá žádné přátele, nezná zábavu ani odpočinek. Žije pod neustálým tlakem a bojí se i vlastního stínu. Jednou potká mladíka, s nímž se kdysi jako malá holčička kamarádila ve škole. Artur Talbot, jemuž nikdo neřekne jinak než Skicák, je na první pohled frajírek s cigaretou v koutku úst, uvnitř však skrývá citlivou duši. Do Annie se upřímně zamiluje a chce jí pomoct odpoutat se od otce tyrana. Podaří se jim překonat nástrahy a prožít život tak, jak si naplánovali?

Román Když jsi odešel nepotřebuje extra napínavou zápletku, aby zaujal. Brooke Harrisová napsala křehký a dojemný příběh, v němž tu nejdůležitější roli hraje rodina. Holly má krásný vztah nejen s babičkou, ale také s rodiči a bratrem. Spojuje je pevné pouto, v knize načrtnuto drobnými detaily, přesto je poznat, jak moc rodina drží při sobě. Autorka se také zaobírá citlivými tématy, nahlíží do duše ženy, která ví, že ač ji zdobí nádherné těhotenské bříško, prožije se svým dítětem sotva pár dní. Už to dokáže zamávat emocemi na první dobrou. Hodně zajímavě působí i Anniina linie, kromě velké lásky se Skicákem ukazuje, jak žila irská společnost na konci padesátých let dvacátého století.

Pokud máte rádi rodinné příběhy, román Brooke Harrisové je dobrou volbou. S citlivějšími dušemi asi pořádně zamává, je v něm příliš mnoho bolesti a smutku, ale i přes to má v sobě nádech optimismu a ukazuje, jak velkou moc má láska. Jak říká jeho stěžejní motto: „Nezáleží na tom, jak dlouho někoho milujete, ale jak moc.“

 

 

Název knihy Když jsi odešel
AutorBrooke Harrisová
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran280
ISBN978-80-249-4082-3
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)