Léto končí, začíná podzim i počasí bude podzimní

Podzim je tuTikají poslední minuty letošního léta. Začíná podzim. Slunce dnes 22. září 2009 ve 23:20 vstupuje do znamení Vah. Den a noc už jsou zase stejně dlouhé jako tomu bylo v březnu při jarní rovnodennosti. Také počasí už bude podzimní. Poslední teplejší den má být podle meteorologů ještě ve středu a pak se začne ochlazovat. Svatováclavský víkend bude už podzimní.  

Roční doby se pravidelně střídají, protože je rotační osa Země k rovině oběžné dráhy nakloněna v úhlu 23,5 stupně. Severní polokoule se proto na dráze okolo Slunce opakovaně přiklání ke své životodárné hvězdě a opět se od ní odklání. Je-li k Slunci přikloněná severní polokoule, je na ní, a tedy i v Česku, léto.

Podobně se střídají roční doby na Marsu, jen je tam rok dvakrát tak dlouhý. Lidé, kteří ho jednou osídlí, si tam snadno zvyknou.

Rovnodennost, stejně jako slunovrat, dokázali stanovit už pravěcí lidé. Pro Kelty pak byla rovnodennost svátkem. Podzimní rovnodennost chápali jako přechodný bod mezi světlou a temnou polovinou roku. Kdo by chtěl vzdát úctu keltským tradicím, měl by ozdobit dveře svého příbytku věncem se sušenými plody a magickým znakem – stylizovanou uvadající rostlinou.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.