Levá strana světa

recenze knihy Levá strana světa

Sára Nickersonová má svůj život pevně nalajnovaný. Když jste pracovně vytížení a máte tři malé děti, tak to jinak ani nejde a jakékoli vychýlení z osy je nemyslitelné. A přece se tak v Sářině  případě stane. Že by znamení shůry? Po těžké autonehodě zůstává částečně poškozený její mozek. Sára má tzv. neglect syndrom, česky syndrom opomíjení levé strany. Na první pohled banální poškození vyvolávající pocit, že se až tak moc nestane, když část věcí v zorném poli nevidíme, doopravdy je to však jinak. Neschopnost přečíst počáteční písmena v textu, narážení do předmětů nebo taková věc, že zkonzumujeme jen pravou polovinu jídla na talíři, nevidíme hodinky na levé ruce… Pro Sáru je takový život naprosto nepředstavitelný. Špičková manažerka nemůže fungovat jen z půlky ani doma, natož ve svém zaměstnání. V nemocnici má mladá žena mnoho času nejen na rehabilitaci, ale také na uspořádání vlastních rodinných vztahů, které, jak to u dramatických příběhů bývá, dostávají zabrat právě při těžkých osudových zkouškách.

Levá strana světa - recenzeLisa Genova není neznámou autorkou, před pár lety vydala román Ještě jsem to já, v němž vylíčila postupující Alzheimerovu nemoc u teprve padesátileté ženy a nevyhnutelný rozpad její osobnosti. Levá strana světa kráčí v jeho stopách, přibližuje pro mnohé neznámý lékařský termín, a stejně jako v předchozí knize, je téma velmi citlivě uchopeno a vykresleno s chirurgickou přesností pro detail, takže si dokážete představit, čím si Sára prochází.

Před vámi se neodvíjí pouze strohé nemocniční blues, ale pravé rodinné drama. Sára totiž musí slevit ze své dokonalosti, naučit se žít (a doufat, že je to jen dočasně) se svým handicapem. Na pomoc jí přichází matka, s níž, světe div se, nemá příliš vřelé vztahy. Jak je u podobných knížek zvykem, spolu s hrdinkou nahlédneme hlouběji pod pokličku vzájemných vazeb. Se Sárou to také není jednoduché. Jako vrcholová manažerka dokázala finančně zabezpečit rodinu a poskytnout jejím členům a vlastně i sobě pohodlný život. A teď jí osud do cesty nastražil životní zkoušku. Jak se s ní žena, která klade vysoké nároky sama na sebe, popasuje? Pochopí, že jsou důležitější věci, než luxusní hodinky na ruce, saténová halenka a zaplněný diář

Lisa Genova pokračuje v zavedeném schématu, které se osvědčilo, kombinuje rodinné příběhy s lékařskou tématikou, aby pokaždé nabídla něco zajímavého. Po Alzheimerově chorobě, aktuálnímu syndromu opomíjení levé strany se můžeme těšit na zbrusu nový román, v němž bude hrdina bojovat s ALS amyotrofickou laterální sklerózou.

 

Název knihy Levá strana světa
AutorLisa Genova
Žánrromány pro ženy, společenské romány, lékařské romány
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2021
Počet stran360
ISBN978-80-7565-843-2
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)