Peřina z listí

recenze knihy Lístek

„List je lístek

stromu zlomek.

Nyní běž a zjisti

další funkce listí!“

nakladatelství Ocelot vyšly v letošním roce tři populárně-naučné knihy pro děti od pěti do osmi let autorky Laura Purdie Salas, a to Lístek, Voda a Kámen. Díky internetovému knihkupectví Megaknihy.cz jsem měla možnost seznámit se s knihou Lístek. Kvapem se nám blíží podzim, kdy se stromy převléknou do barevného hávu, aby ho posléze před přicházející zimou odložily, a zakryly tak trávu a své kořeny. Napadlo vás někdy, jak důležitou roli v přírodě má listí? Čím může být komu prospěšné? Tato kniha vašim dětem objasní důležitou funkci listí.

Autorka Laura Purdie Salas je básnířka a autorka populárně naučných knih pro děti. V knize Lístek najdete úžasné ilustrace Violety Dabija, které doprovázejí krátké věty autorky. Přestože textu v knize mnoho nenajdete, je kniha nabitá informacemi. Děti se dozvědí například, že listí není jen ozdobou stromů, ale že je může schovat před deštěm, je potravou pro některá zvířata a pro jiná zas domovem. Dozvědí se, jaké podoby a role má listí v průběhu celého roku.

Kniha je rozdělena do třech částí. V té první se děti v básnickém duchu stručně pomocí krátkých vět seznámí s úlohou listí v přírodě, právě tato první část je doprovázena nádhernými celostránkovými ilustracemi, které přibližují dětem, co je vyjádřeno v kratičkém textu. Druhá část knihy rozšiřuje první část, kdy autorka rozvádí stručné věty uvedené v první části a předává dětem vysvětlení a prohlubuje sdělené informace. Ve třetí části nalezneme slovníček pojmů, které by dětem nemusely být jasné jako například chlorofyl nebo fotosyntéza.

„…listy také mohou…

vlaštovkou ve větru být

po jezeře se plavit…“

LístekKnihu jsem četla pětileté dceři. Ještě před čtením jsme si o listí a jeho roli v přírodě povídaly. Základní věci znala, ale nově se například dozvěděla, proč na podzim listí ztrácí zelenou barvu. Velmi se jí líbily ilustrace a věřím, že knihu využijeme také až za rok půjde do školy. Myslím, že by školákům mohla posloužit i při hodině prvouky.

Publikace dětem přibližuje funkci listí v přírodě, seznamuje je s novými pojmy a upozorňuje, jak důležitou roli listí hraje i v životě člověka, například při fotosyntéze, ale třeba i v horkém letním dni, kdy tak rádi vyhledáme stín stromů.

Nemohu opomenout zmínit poutavou, veselou obálku knihy, která jistě padne čtenářům do oka. Celá kniha se nese v odstínech zelené barvy, která je uklidňující a příjemná.

Knihu bych doporučila všem zvídavým dětem, ale i dospělým má co nabídnout a možná budete překvapeni, co vše bereme v přírodě jako samozřejmost, a přitom by to mělo stát za povšimnutí.

„Měkoučkou peřinou být: Hrabání listí může být otrava, ale skákání do velké hromady listí za tu námahu stojí!“

Moje hodnocení je 99 %.

 

 

Název knihy Lístek
AutorLaura Purdie Salas
Žánrpro děti, naučná literatura
  
Nakladatelství Ocelot
Rok vydání2020
Počet stran32
ISBN978-80-88364-03-0
  
Nákup knihy www.megaknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Megaknihy

MEGAKNIHY.cz je největší a nejlevnější online knihkupectví v ČR. Každý den pro Vás hledáme nové a zajímavé knihy. Samozřejmostí jsou také novinky skladem ihned po jejich vydání. Navíc máme pro naše zákazníky stálé akce, slevy a dárky. Stačí se podívat na náš portál a uvidíte sami.

www.megaknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)