Čtvrtek, 20.6.2024
Historie a současnostVolný čas

Vstupte do říše dávných předků na Lughnasadu

Mezinárodní festival keltské kultury v Zemi Keltů v Nasavrkách otevře své brány  27.7.2024. Letošní již 18. ročník láká na začátek nové tématické trilogie, Čas králů a královen. A kdo jiný by měl stanout v čele festivalu než-li hrdá královna Boudica z kmene Icenů. S jejím osudem se návštěvníci seznámí ve scénické bitvě. Milovníky hudby potěší účast českých i zahraničních kapel a tradičně jsou připraveny i rozmanité workshopy a přednášky.

Lughnasad 2024 poodhalí život starověkých národů nejen Keltů, ale i Římanů a Germánů. Připravena je scénická bitva zaměřená na životní příběh statečné vojevůdkyně Boudicy. S jejím osudem bude spojený i tématický dětský program v podobě celofestivalové hry: Staň se členem královniny družiny! V rámci hry si děti mohou vyzkoušet na jednotlivých stanovištích lukostřelbu, rýžování zlata, střelbu z praku a další. Děti se mohou zapojit i do keltsko-římské minibitvy, výtvarných dílniček nebo si odpočinout u divadla a čtení keltské pohádky. Na návštěvníky, kteří se rádi aktivně do programu zapojí, čeká řada rozmanitých workshopů a přednášek, od bretonských tanců, výroby šamanského bubnu až po festivalový kvíz. Vrcholem hlavního programu je lughnasadový rituál s průvodem, který se koná v sobotní odpoledne.

 

Foto: Jaromír Zajda Zajíček
Foto: Jaromír Zajda Zajíček

 

Neopomenutelnou součástí festivalu je večerní hudební program a ohnivá show. Velkou novinkou jsou kapely Waldkauz (D), Valar (SK), Foggy Dude (CZ), které vystoupí na Lughnasadu poprvé. Němečtí Waldkauz přijedou do Čech zahrát vůbec poprvé v historii. Vedle nich se na festivalu představí české hudební skupiny Isara, Jauvajs, Five Leaf Clover a Dálach a francouzsko-slovenská sestava Roc’hann.

Po dobu trvání akce bude možné ochutnat tradiční místní medovinu a jídla mnoha chutí od českých trhovců. Na památku si mohou na festivalu návštěvníci zakoupit jak speciální festivalový merch, tak ručně vyrobené předměty z řemeslného jarmarku.

Maminky a tatínkové jistě ocení klidnou zónu určenou speciálně pro kojení, přebalování a odpočinek svých ratolestí.

Vstupenky na festival lze zakoupit předem v síti Smsticket, nebo přímo na místě. Na všechny návštěvníky při nákupu vstupenky v předprodeji čeká sleva na speciální festivalová trička s motivem letošního 18. ročníku.

Na některé části programu je nutná registrace, pro více informací navštivte webové stránky www.lughnasad.cz.

Festival získal pro roky 2024 a 2025 prestižní ocenění od Evropské festivalové asociace v podobě značky EFFE. Letošní ročník obdržel nově záštitu od Irského velvyslanectví a již tradičně od hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

 

Ohňová show
Foto: Jaromír Zajda Zajíček

 

 

Kdy 26.–27. července 2024
Kde

 Země Keltů Nasavrky  Vstupenky

 

 

Lughnasad 2024 - plakát

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku hudební nadšenec, tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a (ne)zlobí! www.FotoZajda.cz