Lughnasad – tak trochu jiný festival

LughnasadNa doporučení kamarádů jsem navštívila keltský festival v blízkých Nasavrkách. Úžasný skanzen, díky kterému nahlédnete do dob dávno minulých… Parta nadšenců, kteří věnují svůj volný čas tomu, aby vlastníma rukama budovali keltskou vesnici a užívali si život takový, jaký býval dřív.

 

Neuvěřitelné stavby, které byť jednoduše, ale důmyslně vybudované, poskytovaly zázemí a domov celým rodinám, péče o zemědělské plodiny, jejich zpracovávání a využívání, dobové oblečení, ukázky jednoduchých či složitějších zbraní, výroba oděvů a jejich ozdob, nekonečná trpělivost při tvorbě toho všeho. Klid, pohoda, dobrá nálada a společné nadšení pro stejnou věc. To vše na jednom místě, doprovázené úsměvy všech, které keltská kultura a vše, co k ní patří, naplňuje. V poklidném večeru znějící nezaměnitelná hudba, při které jste mohli tančit, v klidu posedět a občerstvit se ať už běžnými dobrotami a nápoji, nebo specialitami typu Thorovo kladivo (černé pivo s medovinou).

 

Lughnasad

 

Bylo příjemné poslouchat výklad zapálené „keltky“, která dokázala poutavě vyprávět o tom, jakým způsobem žije keltská rodina v nelehkých podmínkách – otevřená okna, ohniště s lapačem uhlíků, které by při troše neopatrnosti mohly způsobit katastrofu a zničit celý dům stavěný ze dřeva a slámy. Zajímavou podívanou byly také boje římských legií s autentickými dobovými zbraněmi. Většina přítomných žen včetně mě také ocenila souboje gladiátorů na pódiu, kteří se utkávali při skupinových soubojích nebo ve dvojicích, oděni do typických gladiátorských oděvů, které umožňují snadný pohyb, ale také přinášejí pohled na svalnatá vypracovaná těla. Pardubická skupina Zubři svůj bojový program podpořila také hudbou, která emotivně dokreslovala dění na pódiu.

 

Lughnasad

 

Rodinný festival, kde se pobaví všechny věkové kategorie tak, jak to mají rády. Chvíle, kdy se zastavíte a zamyslíte se nad tím, že v některých situacích to měli naši předkově těžší, ale v mnoha se jim žilo tak nějak lépe, lehčeji, bezstarostněji. A o tom to je, občas se odpojit ze současné hektické doby, odložit mobily, tablety a postoj, že rychle a neodkladně něco musíme. Pozorovat, užívat si a nechat plynout čas.

 

Lughnasad

 

To byl Lughnasad – pro mě poprvé a rozhodně ne naposled.

 

Kompletní fotogalerie z deseti ročníků festivalu LUGHNASAD naleznete na

www.fotozajda.cz

www.lughnasad.cz  |  www.skanzennasavrky.cz 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.