M jako máma

recenze knihy M jako máma

V rodině Augusttových se všichni spoléhají na maminku. Stará se o celou rodinu, umí komunikovat s autistickým synem Jacobem a mít vlídné slovo pro dcerku Jenny, stejně tak to umí se svérázným tatínkem. Vaří, pere, uklízí, peče narozeninové dorty. Jenže jednoho dne se stane něco, co otřese celým světem Augusttových. Maminka leží dlouhodobě nemocnici a rodina si neví rady. Tatínek se utápí ve smutku, děti vůbec netuší, co se děje. Ještě je tady babička, která se rozhodne nastěhovat se k nim na přechodnou dobu a postarat se o to, aby všechno zase klapalo, jak má. Augusttovi se sice mají moc rádi, ale neumí spolu komunikovat, navíc je tady praktická část, jako péče domácnost, kterou tatínek sám nezvládne. Co se stane, když do toho chaosu vstoupí babička Mae-Anne s pořádně prořízlou pusou a srdcem větším než celé Irsko?

M jako mámaEleaonor O´Reilly zadrnká na strunu všech citlivých dušiček. Její příběh je směsí emocí, které střídavě vystupují na povrch podle toho, v jaké části knihy zrovna jste. Spolu s ní se navštívíme jednu irskou rodinu, jejíž členové jsou poměrně zajímaví. V popředí, ač nerad, stojí šestiletý Jacob. Je autista, má svůj svět a vůbec nemluví, což šíleně vytáčí tatínka. Jacobova starší sestra Jenny miluje knihy, ráda píše, jenže je až příliš chytrá a inteligentní, takže vybočuje z řady a nerozumí jí spolužáci, ani učitelka. Maminka poskytuje všem potřebné zázemí a je tím vším natolik pohlcena, že nerespektuje varovné signály svého těla

Autorce se podařilo vykreslit život jedné rodiny bojující s problémy, které se zdají na první pohled banální, ale nejsou. V kapitolách knihy se střídají pohledy jednotlivých členů rodiny, ať už je to Jenny, díky své inteligenci až dojemně vyčnívající mezi svými vrstevníky, nebo maminka, jejímž prostřednictvím poznáváme, jak se cítí člověk postižený mozkovou mrtvicí. Spisovatelka také autenticky líčí Jacobův svět plný barev a pořádku, který ho uklidňuje. Tím, že jsou některé kapitoly psány z chlapcova pohledu, nahlédneme také na jeho způsob přemýšlení, který má svou vlastní logiku

Líbilo se mi, jak babička Mae-Anne rozzářila celý příběh, který pomalu nabíral na vážnosti a pochmurnosti. Její rázná povaha v kombinaci se srdcem plným lásky jen potvrzuje, proč bývají tyto svérázné knižní postavy oblíbené. Slovní přestřelky mezi ní a jejím zetěm jsou vtipné a škádlivé a dokreslují děj stejně jako pomyslná třešnička na dortu.

Do románu M jako máma irské autorky Eleanor O´Reillyové je snadné zamilovat se na první dobrou. Napsala nádherný rodinný příběh, který chytne za srdce a přinutí čtenáře uvědomit si že v životě není nic samozřejmé, stejně jako to, že stačí pouhý okamžik, aby se rodina rozpadla na tisíc kousků

 

Název knihy M jako máma
AutorEleanor O´Reilly
Žánrromán
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2020
Počet stran368
ISBN978-80-7498-401-3
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)