Brodi Ashtonová, Cynthia Handová a Jodi Meadowsová – Má lady Jane

recenze knihy Má lady Jane

Šestnáctiletá Jana Greyová má za sebou totéž, co řada šlechtičen před ní: svatbu s naprosto cizím mužem. Navíc má tu smůlu, že sňatkem se ocitla přímo uprostřed politického komplotu, který svrhl z trůnu jejího bratrance, krále Eduarda, a z ní udělal královnu. Na celých devět dní! Má opravdu vládnout, nebo spíš řešit, že má hrad plný spiklenců a její novomanžel se ve dne proměňuje v koně? Originální fantasy na motivy historických událostí, které ale nebere příliš vážně.  

Pro všechny, kdo vědí, že pro Leonarda DiCapria bylo na těch dveřích místa dost.

A pro Anglii.
Fakt se moc omlouváme za to, co se právě chystáme udělat vašim dějinám.

 Jen málokdy vybuchnu smíchy už při věnování. Brodi, Cynthii a Jodi se to však povedlo. Tuto čtyř set stránkovou jednohubku jsem slupla za dva dny. Pohled ztřeštěných autorek na tudorovskou Anglii, kde se polovina obyvatel dokáže měnit ve zvíře, mě naprosto uchvátil a pobavil. Je vidět, že holčiny se při psaní skvěle bavily a stejně tak jsem si užívala čtení i já. Dámy mají neotřelý styl psaní, často vstupují jako vypravěčky do děje, aby čtenáře vzdělaly, postrašily či jen pobavily. A když si dovolily PS na konci, úplně mě to rozbilo a dojalo.

U knihy jsem se setkala se dvěma obálkami – jedna pro paperback a e-book, další – vážnější – pro brožovanou verzi. Musím přiznat, že ta ztřeštěná paperbacková se mi líbí mnohem víc, protože se víc hodí k ději, a tu jsem taky držela v ruce.

Má Lady JaneTakže co se královského potomstva týkalo, zůstali jen tři – Marie, Bess a Eduard – a vzhledem k tomu, že jejich otec byl možná šílený a rozhodně nebezpečný a jejich matky mrtvé nebo ve vyhnanství, byli hodně nesourodá rodina. Vždycky spolu ale vycházeli poměrně dobře, hlavně díky tomu, že mezi nimi nikdy nebylo žádné soupeření o to, kdo si nasadí korunu. Eduard byl jasnou volbou, neboť měl mezi nohama to správné náčiní. 

V příběhu je sexuálního napětí, že by se dalo krájet. Proč ho nevyužít? Aby kniha zůstala young adult? Přiznávám, že explicita by se ke knize nehodila, ale přesto mě začátek navnadil a doufala jsem, že se budeme ubírat trošku jiným směrem. Janě a G to mezi sebou jiskří a chvilkami mi připomínali ten film, jak je holka přes den sova a on přes den vlk. Škoda nevyužitého potenciálu.

Musím vyzdvihnout i překlad, protože vůbec neubral na vtipnosti vypravěčského stylu. Autorkám musím ovšem vytknout, že ačkoli jsem se skutečně bavila a prvních sto stránek přímo hltala, přiznávám, že prostřední část knihy byla jaksi hluchá. Kvůli tomu musím snížit i hodnocení na 4 hvězdičky. A Eduard jako postava mě neoslovil vůbec. Přesto budu knihu známým doporučovat, protože je skutečně jiná a zábavná.

Dívala jsem se, že by měl vyjít další díl, tentokrát o Johance z Arku. Určitě si na něj brousím zuby. A pokud hledáte vtipnou a oddechovou knihu, Má lady Jane je to pravé ořechové pro vás.

Lady Janies tvoří Brodi Ashtonová, autorka knižní série Everneath a Diplomatic Immunity, Cynthia Handová, autorka série Nadpozemská a Kdybychom se neviděli, bestsellerů podle New York Times, a Jodi Meadowsová, autorka sérií Incarnate a Orphan Queen. Poprvé se setkaly v roce 2012, když je jejich nakladatelé poslali na společné knižní turné. Dohromady napsaly třináct románů, kopec kratších knížek, pár povídek a několik hodně špatných básní, ale tohle je poprvé, kdy se pokusily napsat knihu společně. Jsou kamarádky. Jsou spisovatelky. Napravují historii tím, že přepisují jeden smutný příběh za druhým. Více se dozvíte na www.ladyjanies.com.

 

Název knihy Má lady Jane
AutorBrodi Ashtonová, Cynthia Handová a Jodi Meadowsová
Žánryoung adult, fantasy
  
Nakladatelství Fragment
Rok vydání2016
Počet stran408
ISBN978-80-253-3381-5
  
Nákup knihy www.fragment.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fragment

Nakladatelství FRAGMENT vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT. Dlouhodobě patří k nejvýznamnějším nakladatelům v České republice a od prosince 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.

www.fragment.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)