Výstava makrofotografií pavouků

Výstava fotografa Radka Šicha nám představí zajímavé druhy pavouků České republiky. Po vernisáži proběhne přednáška o pavoucích pro širokou veřejnost a budou zodpovězeny případné dotazy. Vernisáž se koná 5. června 2018 v 18:30 hod. ve Vodních zdrojích v Chrudimi. Fotografie budou k vidění do konce června.

Povídání o pavoucích bude provázeno spoustou fotek, probereme základní informace o této říši zvířat – jak dlouho pavouci žijí, jak rostou, k čemu všemu používají pavučinu. Zmíníme i různé zajímavosti např. o existenci druhu plivajícího pavučinu, zda máme u nás i nejedovaté pavouky, jak se pavouci maskují, jak pro svou ochranu napodobují slunéčka (viz stepník na naší úvodní fotografii) či třeba mravence. Také zmíníme, kolik lidí pavouci ročně zabijí.

 

Pavouci výstava Radek Šich

 

Radek Šich

Moje vášeň k focení pavouků odstartovala v květnu roku 2008, kdy jsme s rodinou náhodou narazili na jednoho z našich nejhezčích pavouků, samce stepníka moravského, který mě naprosto uchvátil. Snažil jsem se o něm a celkově o pavoucích dozvědět víc informací a to mě postupně přivedlo až k tomu, že jsem se v roce 2012 stal členem České arachnologické společnosti a nyní jsem ve výkonném výboru ČAS, jako správce fotogalerie. Snažím se zdokumentovat všechny naše druhy pavouků – celkem jich máme cca 880, takže to je běh na dlouhou trať. Jak jde technika dopředu a i moje zkušenosti a znalosti rostou, tak je pořád co zlepšovat a to mě na tom baví.

Moje fotografe byly publikovány v knize Atlas pavouků České republiky, několikrát byly v časopisu Živa, v českých i zahraničních odborných arachnologických článcích, v informačních brožurách CHKO Pálava a NP Podyjí, v brožuře Pavouci kraje Vysočina a pravidelně také bývají v arachnologickém časopise Pavouk. O makrofotografii jsem přednášel na Karlově univerzitě v rámci arachnologického semináře ČAS.

Kromě pavouků fotím i hudební koncerty, ale to je zase jiná kapitola. Tak třeba někdy jindy…

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz