Májové letecké Pardubice jsou v plném proudu

Již tuto sobotu, 29. května 2021, nás čeká Televizní Aviatická pouť speciál, kterou bude tento rok možné sledovat jen díky přímému přenosu České televize na programu ČT24.

Organizátoři leteckého dne však přichystali i doprovodný program s názvem Májové letecké Pardubice, který odstartoval 10. května. V rámci 30. výročí od první Aviatické pouti a 110. výročí prvního dálkového letu letce Jana Kašpara jsou v ulicích Pardubic připraveny výstavy s odkazem na obě výročí. Výstavní panely jsou umístěny na třídě Míru v Pardubicích a také před pardubickým vlakovým nádražím. Kromě těchto prezentací je až do 31. května také možno shlédnout výstavu v obchodním centru Palác Pardubice.

Pro fanoušky na sociálních sítích organizátoři Aviatické pouti připravili vědomostní internetovou soutěž, ve které je možné vyhrát hodnotné ceny v podobě leteckého průkazu na simulátor sportovního letadla CESNA, kilometrické banky Českých drah, nebo další ceny od partnerů Sdružení Aviatické pouti. Celkem je možné vyhrát 30 hodnotných cen. Soutěž probíhá na stránkách www.aviatickapout.cz.

Organizační štáb  v rámci Májových leteckých Pardubic chystá také hned dvě fyzické akce na třídě Míru. První z nich je setkání v pátek 28. května s názvem „My nezapomínáme!“. Od 11 do 18 hodin bude vystavena maketa Supermarine Spitfire v poměru 1:1, kterou si přítomní budou moci prohlédnout a také se s ní vyfotit. V průběhu  celé akce bude probíhat vždy v celou hodinu komentovaná prezentace. Letoun, který sehrál tolik významnou roli v době II. Světové války  a je spojován s českými piloty  bojujícími v Anglii, vlastní  Czech Spitfiree Club, spolek letecké historie.

Další, již tradiční akce, za účasti představitelů kraje, města, Armády ČR a partnerů je v 15.00 h.
Jedná se o položení květin k pomníku J. Kašpara – nám. Dukelských hrdinů   a také  15.30 h položení květin k soše J. Kašpara – třída Míru.

Vzhledem k nemožnosti konání letošní Aviatické pouti pro veřejnost připravují organizátoři také druhou akci „Projekce přímého přenosu Aviatické pouti na třídě Míru.“ V sobotu 29. května zde instalují velkoplošnou obrazovku, na které bude možné sledovat přímý přenos Aviatické pouti z pardubického letiště a  videodokumenty s historií Aviatické poutí. V rámci projekce proběhne autogramiáda pilotů a také setkání fanoušků a podporovatelů Aviatické pouti. Vše začíná od dvanácti hodin, samotný přenos poté startuje ve 14.00 h.

 

Televizní Aviatická pouť 2021

 

Aktuální informace ke všem akcím najdete na Facebooku a na www.aviatickapout.cz.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.