Pátek, 22.9.2023
KnihyKultura

Růže pro Algernon

recenze audioknihy Růže pro Algernon

Audiokniha Růže pro Algernon mě nadchla. Příběh jsem znala. Přesto jsem ji vyslechla se zatajeným dechem.

Vyprávění není bohaté na děj, strhující drama se odehrává v mysli dvaatřicetiletého Charlieho Gordona, mladého muže s duší dítěte. Je prostoduchý, IQ 68, přímočarý, dobrosrdečný, nezáludný, přátelský, má srdce na dlani. Je si vědom toho, že není chytrý, ale je odhodlaný se učit a celým srdcem touží být jako ostatní, chce se vyrovnat svým přátelům z pekařství, kde pracuje. Proto chodí do večerní školy pro opožděné dospělé. Miluje svou učitelku slečnu Alici Kinnanovou, jež Charlieho obdivuje pro jeho houževnatost, pracovitost a laskavou povahu. Proto ho doporučila profesorům Straussovi a Nemurovi k experimentální operaci mozku.

Charlie se seznámil s laboratorní myší Algernon, která už operaci měla za sebou, a vždy ho porazila v soutěži projít rychleji bludištěm. Před operací a po ní má Charlie za úkol psát hlášení o všem, co prožívá a na co si vzpomíná. A tak krok za krokem poznáváme jeho vnitřní svět a sledujeme, jak se navyšuje jeho IQ.

Vybavování hluboko zasutých vzpomínek a z toho plynoucí poznání reality je velmi bolestivé. Charlie si uvědomí, jak ho někteří kolegové šidili a zneužívali jeho nevědomosti. Pochopí, proč se za něj matka styděla i proč sestra Norma k němu cítila nenávist. Také má problémy s tím, že jeho inteligence (IQ 186) předběhla jeho citový vývoj, což se odráží ve vztazích, hlavně k ženám. A zase se cítí osamělý.

Audiokniha rokuCharlieho život od března do října velmi zintenzivněl. Jeho osud posluchače nutí k zamyšlení nad vztahy mezi lidmi a nad životními hodnotami.

Algernon se stala jeho věrnou souputnicí. Po její smrti ji pohřbí a nosí jí na hrobeček růže. A proto je  pestrobarevná růže dominantním motivem na přebalu audioknihy.

Dílo vzniklo pod režijním vedením Michala Bureše. Interpretační výkon Jana Potměšila je famózní. Dokázal svým přednesem vystihnout vnitřní svět hlavního hrdiny. V tomto směru musím vyzdvihnout i jazykové mistrovství autora i překladatele, kteří využili všech vrstev jazyka, aby vystihli přerod retardovaného člověka v génia, což interpretův výkon znamenitě podtrhl. Radostné i neradostné poznání pravdy o Charlieho životě a o lidech kolem něj odlehčuje hudební doprovod audioknihy.

Hodnotím audioknihu po všech stránkách jako vynikající. Doporučuji její poslech všem lidem, kteří se chtějí něco dozvědět o vědomí a podvědomí, a kteří mají rádi hluboce lidské, moudré, dojímavé, a přitom nesentimentální příběhy.

 

Růže pro Algernon
 

 

Název audioknihy Růže pro Algernon
AutorDaniel Keyes
InterpretiJan Potměšil
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka8 hodin 20 minut
EAN8594169483153
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.