Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Máma kriminálnice

„Propukám v další záchvat pláče. Už čtvrtý od odchodu sociálky před třemi hodinami. Sedím na zemi a nevnímám nic jiného než hrůzy ve vlastní hlavě, které se mi přehrávají ve smyčce.
A dost! ječím v duchu. Tohle sama nezvládnu. Nemám dost času, abych se z tohohle marastu dostala sama. Jsem máma!“

Máma kriminálnice mě lákala od jejího samotného vydání. Anotace zněla naprosto skvěle, a já, jakožto máma dvou dětí, jsem měla husí kůži po celém těle a chtěla ji hned číst, abych věděla… Jenže tohle mé prvotní nadšení je krapet utlumeno, po přečtení nejsem tak moc nadšená, jak jsem si představovala.

Hlavní hrdinka, Monika, nemůže se svým manželem dlouho otěhotnět. Podstupují vyšetření, roli začne hrát i umělé oplodnění a tohle všechno, každý další měsíc, kdy přichází menstruace, je pro Moniku dalším hřebíkem do jejího sebevědomí a pocitu pohody.
Jednoho dne ovšem lékaři zjistí příčinu, manželský pár ještě chvíli počká a ejhle! Podařilo se a na svět přichází, ač předčasně, Matěj. Milované, vymodlené dítě. Jednoho dne ovšem spadne. Jo, tak jako padají každé děti. Prostě a jednoduše se snaží postavit a spadne dozadu, na záda, hlavou bouchne o zem. Monika jej utěší, vidí bouli, ale Matěj má i jiné problémy, proto se rozhodne s ním zajet do nemocnice, kde ovšem začne její nejhorší noční můra a to ještě netuší, že je těhotná – po druhé!

„Budete to muset nějak přežít,“ ukončuje Veronika sezení.
Jo, nějak.
Proto sem chodím! Abych našla způsob, jak se s tím vyrovnat. Nechci skončit jako troska, kterou tahle zkušenost psychicky rozloží. Nechci žít do konce života s pocitem nespravedlnosti a křivdy. Nechci, aby si mě děti pamatovaly jako neustále ubrečenou mámu, která hledá viníky svého neštěstí. Nechci se ani utápět v pocitech sebelítosti a útrapách. Nechci donekonečna řešit jednu nešťastnou událost. Nechci žít v úzkostném strachu, který hraničí se šílenstvím. Jak mám vychovávat své děti, aniž by na ně tohle všechno mělo dopad? Nevím. Nevím! NEVÍM!“

Máma kriminálniceJá se budu při hodnocení držet asi blízko Moniky, jakožto hlavní hrdinky, budu mluvit jen a převážně o ní. Sama jsem mámou dvou dětí, můj první syn se narodil téměř o dva měsíce dříve, ihned, bezprostředně po porodu mi bylo řečeno, že jestli přežije první tři hodiny, pak mě za ním pustí, protože se narodil dost nemocný, takže naprosto vím, jaké to je. Ale to, co tady autorka udělala s hlavní hrdinkou, která se hroutila jen kvůli polohování hlavičky, bylo divný. Monika byla až moc… Moc bojácná, moc „rozbitá“, moc psychicky na dně. Vím, že všechny ty okamžiky ji příliš na sebevědomí nepřidávaly, ale představovala bych si, že když tam xkrát ve vyprávění zmíní, že je MÁMA, tak přece se nebude hroutit a bude bojovat jako máma lvice! Jenže ona se co stránku litovala, litovala sebe, litovala své syny, litovala svůj život a přišlo mi, že tam ten vnitřní boj silné ženy v příběhu vůbec není…

Abych knize Máma kriminálnice jen nekřivdila, tak chci napsat, že téma – námět tohoto příběhu je skvělý! Věřím, že kdyby autorka si trochu pohrála s hrdinkou a udělala z ní bojovnější ženu, aspoň o trošku, bylo by to mnohem lepší. A teď – v knize se nikde nepíše, zda je to smyšlený příběh (což předpokládám) nebo autorčina zkušenost (pokud ano, omlouvám se, nechtěla jsem vás urazit). Vím, že každý se se stresem vyrovnává jinak, každý má jiný práh bolesti a snesitelnosti a ani já nejsem superžena, ovšem myslím si, že na světě je mnohem více žen a dětí a miminek, jejichž životy jsou na tom mnohem hůře a my, jako mámy, bychom si měly uvědomit, jaké máme štěstí, že ty naše štěstíčka máme, že jsou zdravé, musíme jen jít dál, bojovat za jejich štěstí, pohodu a dávat jim lásku. Nehledat omluvy, nehledat výmluvy a jen bojovat pro ně a za ně. Na ničem jiném nezáleží. Litovat budeme mít dost času v hrobě. 

 

Název knihy Máma kriminálnice
AutorMonika Svoboda
ŽánrLiteratura česká, Román
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2022
Počet stran296
ISBN9788026723646
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)