Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Martin nový život

Marta Davouze - Dům v Bretanirecenze knihy
Marta Davouze – Dům v Bretani

V knize Dům v Bretani se nám představuje Marta v celé své kráse. Je to žena činu. Od bývalého manžela dostává dům v Bretani, kterou si zamilovala. Je to středověká vilka, do které by se zamiloval každý druhý milovník historie. Bonusem jí je sluníčko, příjemné teploty, a především blízkost moře. Bývalý manžel si však neuvědomil, že s novým bydlením Martě nadělil i nový vztah, jenž Marta navazuje s krásným francouzským námořníkem. Joël se posléze stává jejím manželem. Tato žena v nejlepších letech se pro mě stala jistým vzorem a ideálem, oslovil mě její nadhled a pozitivní přístup k životu.

Celá kniha je plná velice humorných příhod, které jsou prodchnuty trochou napětí a zároveň i touhou po poznání. Čtenář může poznávat jak romantickou Bretaň, tak i zahraniční mravy a způsob života. Příběh chytne za srdce každého čtenáře, jenž si rád čte o strastech a slastech jiných lidí. Přidanou hodnotou je to, že se při čtení náležitě pobavíte a oddechnete si od všedních problémů. V některých pasážích jsem se osobně hodně bavila, protože jsem přesně viděla perspektivu městského života, jenž se pak dostává na venkov a musí se nějakým způsobem srovnat.

Kniha Dům v Bretani, o níž celá tato recenze bude, vyšla v roce 2013 v nakladatelství Mladá fronta. Titul však vyšel i v elektronické podobě a nabízí jej portál Palmknihy.cz. Pokud vás recenze osloví a budete si chtít tento zajímavý román ze života přečíst, můžete si jej pořídit zde. Na Dům v Bretani pak volně navazuje Loď v Bretani, na kterou připravujeme v budoucnu recenzi též.

Je to zvláštní, ale na Dům v Bretani jsem narazila ve chvíli, kdy jsem se pustila do čtení Lodě v Bretani. Jelikož jsem s Lodí byla velice spokojená, toužila jsem tak po přečtení předchozího dílu. Měla jsem již svůj názor jak na styl psaní autorky, tak i na jednotlivé postavy tohoto díla a musím říci, že Dům tato moje očekávání mnohokrát předčil. Čtení jsem si užívala od první stránky do poslední a nebyla snad chvilka, kdy bych se přestala smát. Občas mi dokonce smíchy tekly po tvářích slzy a moje grimasy také musely stát za to. Když jsem se dívala na stránky portálu Palmknihy.cz, oslovila mě kniha na první pohled. Líbila se mi její jednoduchá obálka, na níž vidíme několik útesů a průzračně modré moře. Na toto období bohaté na plískanice je to úžasná asociace. Celý tento dojem je téměř nerušený, veškeré informace jsou vepsány na obálce vcelku malým písmem tak, aby si čtenář mohl užít nevšedního zážitku z kresby. V horní části je uvedeno jméno autorky a název díla, ve spodní pak malým písmem informace o vydavateli.

Jak jsem již napsala výše, příběh si mě naprosto získal na svou stranu. Autorka mě dokázala vtáhnout do děje již od samého začátku. Bavila mě, občas jsem si ťukala na čelo nad jistou naivitou, ale to se hold dá čekat. Líbí se mi, jak vypravěčka v příběhu krásně vystihla cestu do sedmého nebe. Tím myslím cestu z všední okoukané Prahy, do milované Bretaně, kde je pro ni vše nové a zároveň milé, otevřené a zajímavé. Celé vyprávění plyne chronologicky tak, jak má. Občas se zde objeví retrospektivní vzpomínky, které však v příběhu působí oživujícím dojmem. Uchvátilo mě srovnávání, do kterého se vypravěčka často pouštěla. Vše však bylo převyprávěno velice zábavnou formou. Celý příběh byl odvyprávěn v subjektivní ich-formě, i přesto se však objevuje velké množství dialogů, které dodávají vyprávění potřebnou šťávu. Kniha je specifická tím, že si při jejím čtení procvičíte vcelku velké množství jazyků. Objevují se zde dialogy v angličtině, francouzštině, ruštině a v neposlední řadě i v češtině. Pojďte se pustit do tohoto nevšedního díla, které si dozajista zaslouží pozornost českých čtenářů. Knihu vám mohu vřele doporučit. Jistě si ji užijete a třeba se někdy vydáte objevovat místa, která jsou v této publikaci popsaná.

Publikace se skládá ze 14 kapitol, doslovu a seznamu ilustrátorů. Ano, čtete dobře, kniha obsahuje seznam ilustrátorů. Každá z kapitol je totiž uvedena krásnou ilustrací, jež krásně představuje to, co se bude v dané příhodě dít. Celá kniha má 216 stran, ve čtečce můžete očekávat pouhých 171 slajdů. Nedá mi to a vypíchnu kromě grafického zpracování knihy ještě i to jazykové. Za celou dobu četby jsem si nepovšimla žádných gramatických chyb, ani jiných jazykových prohřešků. Každé slovo mělo v textu své místo a příběhy do sebe krásně zapadaly a utvořily krásný vtipný celek.

Moje subjektivní hodnocení je pozitivní. Jsem neskutečně spokojená a po přečtení příhod se cítím odpočatě a pobaveně. Rozhodně bych mohla jmenovat i další pocity, jež ve mně kniha vyvolala, avšak to by byl hodně dlouhý seznam. Co se týče příběhu jako celku nadchla mě jeho soudržnost, ač jsou jednotlivé příhody vyprávěny nezávisle na sobě, tak nějak se krásně doplňují a tvoří neskutečně působivý celek. Líbilo se mi, že jsem se s touto knihou mohla podívat i po světě, protože jednotlivé popisy prostředí, v němž se vypravěčka se svým manželem pohybuje, jsou naprosto věrohodné. Popisy ve mně podnítily představivost a já si tak užila pestrou dávku zahraničních zážitků bez nutnosti toho, abych někam musela cestovat. Autorčin styl mě zaujal svou precizností. Zaujaly mě veškeré pointy, které mi byly naservírovány. Cítila jsem se, jak kdybych byla součástí děje. Knihu hodnotím nádhernými 100 % a vřelými doporučeními, která si zaslouží nejen toto excelentní dílo, ale i jeho autorka sama. Těším se, až se setkám s dalšími autorčinými příběhy.

 

Název:                               Dům v Bretani
Marta Davouze - Dům v BretaniAutor:                                 Marta Davouze

Vydavatel/výrobce:         Mladá fronta
Rok vydání:                      2016

Počet stran:                      216
Vazba:                               pevná s přebalem lesklá
Rozměry:                          130 x 200 mm

EAN:                                   9788020431448
ISBN:                                  978-80-204-3144-8

E-shop:                              kniha  www.Kniha.cz

                                             e-kniha www.PalmKnihy.cz

Databáze knih:                  www.DatabazeKnih.cz

 

Mladá fronta
Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta
je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

Informace o novinkách naleznete na stránkách internetového knihkupectví www.kniha.cz.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)