Maturita bude těžší, vyletí 20 procent studentů

Maturita bude těžšíMinistr školství Josef Dobeš chystá dramatickou změnu pro studenty. Počítá s tím, že u nové státní maturity v budoucnosti neuspěje pětina středoškoláků. Má to vést ke zvýšení kvality vzdělání.

Se zavedením státních maturit se podle ministra školství Josefa Dobeše výrazně zvedne počet dětí, které u maturity neuspějí. “Neúspěšných může být podle našich odhadů dvacet procent studentů a nemyslím si, že je to špatně,” nastínil svou představu Dobeš, který byl zvolen za Věci veřejné. Státní maturity se poprvé budou skládat už v nadcházejícím školním roce.

Ministr si od nových maturit slibuje, že ukážou, které školy kladou na své studenty příliš nízké nároky, neodpovídající střední škole. A to právě tak, že jejich absolventi neudělají maturitu. Tyto školy by pak podle něj mohly brzy skončit, protože na ně rodiče nebudou chtít dávat své děti. Průměrná dvacetiprocentní neúspěšnost u maturitní zkoušky znamená, že na některých méně náročných školách budou muset vyhodit od maturity 35 až 40 procent studentů. Naopak na školách, které mají během studia větší nároky, bude neúspěšnost o hodně menší.

“Zvýšená neúspěšnost bude spravedlivá daň za objektivizaci maturitní zkoušky,” říká Pavel Zelený, který šéfuje Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT). Největší neúspěšnost se čeká zejména na některých odborných či soukromých školách.

Ministerský odhad dvacetiprocentní neúspěšnosti se týká už nadcházejícího školního roku. Dosud v jarním termínu nesloží maturitu v průměru 12,5 procenta studentů, ale po opravném zářijovém termínu je celkově neúspěšných jen 2,5 procenta studentů. “To mi připadá komické,” řekl ministr Dobeš. Podle něj to dokládá, že kritéria jsou příliš mírná.

 

Autor / zdroj: Mediafax

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.