Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Od této chvíle se budeš bát tmy!

recenze audioknihy Medvědín

Máte rádi příběhy, které jsou plné akce a napětí? Myslíte si, že podobné mohou být jen krimi a thrillery? Věřte tomu, že to nutně nemusí být pravda. Populární švédský spisovatel Fredrik Backman vás o tomto faktu přesvědčí ve svém románu Medvědín. K tomuto románu již bylo vydáno pokračování s názvem My proti vám, ale o tom si více povíme někdy příště. V této recenzi se budeme věnovat prvnímu dílu, který vám povypráví nejen o bojovnosti, přátelství, lásce, odvaze, ale i o násilí a lžích. Autor vás nechá nahlédnout do duší několika postav a představí vám malé městečko, kde si lišky dávají dobrou noc. Toto městečko má ale velkého ducha a snaží se být konkurenceschopné sousednímu velkoměstu Hedu, ať už se jedná o hokej, nebo o sociální vztahy. Jak jste si již mohli povšimnout v autorových předchozích příbězích, se sociální problematikou si umí pohrát a dokáže ji ztvárnit v mnoha různých podobách. Backman čtenáře díky svému stylu a akčnímu ztvárnění snadno vtáhne do děje. Jeho vyprávění jsou oblíbená pro svou uvěřitelnost a realističnost. Medvědín není žádnou výjimkou. Na samém začátku vás audiokniha upoutá a nehnete se od ní, dokud se nedozvíte, jak to vše dopadne.

Při výběru audioknihy si mě na první pohled získala obálka, jež vyobrazuje to, o čem dílo je. Připraví vás na velký hokejový zápas a boj o holou pravdu. Stejně tak vás na tyto fakty upozorní i poutavá a přesvědčivá anotace, která však neodhalí z příběhu příliš mnoho. Dovolte mi však se ještě jednou vrátit k obalu nosiče. Jak můžete vidět na obrázku, jedná se opět o vícekřídlový přebal, v němž jsou umístěna dvě CD. Poutavá je i samotná grafika, vyobrazen je tu jak autor, tak i interpret. Z venkovní strany je pak obrázek titulní strany románu se základními informacemi o díle a nesmí chybět ani reklamní oddíl, kde vám je nabídnuto několik titulů z dílny vydavatelství OneHotBook a z tvorby samotného Fredrika Backmana.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (Björnstad) v roce 2016. U nás knihu vydalo v roce 2017 nakladatelství Host. V následujícím roce se dočkávají i fanoušci audioknih. O audio podobu se zasloužilo vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujme a rádi byste si příběh poslechli a přesvědčili se o jeho kvalitách na vlastní uši, můžete si jej pořídit v e-shopu vydavatelství.

Medvědín je již několikátým dílem od Fredrika Backmana v řadě, jež jsem si přečetla, ale i poslechla a musím říci, že jeho tituly žijí jak na papíře, tak i v audio verzi. Líbí se mi Backmanův styl a pochopitelně i to, jakým způsobem se pouští naše známé osobnosti do interpretace těchto románů a novel. Tentokrát se interpretace textu ujal Pavel Soukup a načtení audia se mu povedlo na jedničku. Nejenže dokázal pracovat s hlasem a dodal postavám potřebné emoce, ale povedlo se mu vytvořit i pravou a nefalšovanou atmosféru malého městečka, jež je upozaďováno velkoměstem. Musím konstatovat, že se mi hlas vypravěče líbil, a proto se mi audiokniha poslouchala velmi dobře.

Rétorika Pavla Soukupa byla vybroušená do posledního detailu. V jeho projevu neobjevíte žádnou chybu, která by mohla překazit kvalitu příběhu. Výslovnost je na znamenité úrovni, čemuž napomohla i technika čtení. Vypravěč četl pomalu a srozumitelně, proto se audio velmi dobře poslouchá. Vy tak můžete poslouchat, relaxovat a nemusíte svou mysl zatěžovat přílišným soustředěním a opakovaným posloucháním některých částí. Proud řeči je spíše pomalejší, ale za to plynulý.

Jak jsem již poznamenala v úvodu, děj je plný akce a napětí, i když se nejedná o takový typ napínavosti, na kterou jsme většinou zvyklí. Co se týče tvorby Fredrika Backmana, i v případě Medvědína se mu podařil husarský kousek, protože dílo ze sportovního prostředí v jeho bibliografii do této chvíle nenajdeme. Je tedy dobře, že autor nestagnuje a stále se snaží najít nová témata a zápletky. Při poslechu této audioknihy si odpočinete a užijete si nevšedních sportovních zážitků, ale také nahlédnete do soukromí hvězd hokejového klubu Medvědín. Jejich životy nejsou nijak jednoduché. Jedna dospívající dívka zažije něco, co poznamená celý její budoucí život, stejný okamžik způsobí nesnáze i několika hokejistům. Někdo přijde o přátele, jiný zase pochopí, že kolem sebe má dostatek lidí, kteří mu jsou ochotní ve chvílích nesnází pomoci.

Audiokniha jako celek se autorům velmi podařila. Myslím si, že mnozí posluchači budou z díla mile překvapeni a s radostí se k jeho poslechu budou vracet. Užijete si plnými dávkami mnoho emocí, ale také akčních okamžiků. Autor nám i tentokrát ukáže, že i ve fiktivním světě románů se můžeme potkat se skutečnými nástrahami života. Patřičnou atmosféru dokresluje zajímavý hudební podkres. Je pravda, že většinou je stejný nebo podobný, ale je melodický a nijak neruší. Hudba se ozývala zejména na předělech jednotlivých stop, ale zároveň od sebe oddělovala jednotlivé podkapitoly, v nichž se děj posouval o kus kupředu. Nejvíce si však hudbu vychutnáte na počátku a na úplném konci audioknihy.

Děj audioknihy je plynulý, svižný a bez nežádoucích přerušení. K přerušování dochází akorát v okamžicích přechodu mezi jednotlivými podkapitolami a stopami. V těchto místech je využito hudebního podkladu, jenž je použit jako oddělovač. Přechody tak působí přirozeným dojmem a posluchač se v ději díky hudbě neztratí. Ví přesně, že se bude posouvat v rámci příběhu někam jinam a bude děj vnímat z jiného úhlu pohledu. Posluchač může snadno nahlédnout do myšlenek jednotlivých postav, což bylo velmi zajímavé. Poslech mě z tohoto důvodu bavil. V příběhu se objevuje množství nečekaných zvratů. To je pro Backmanovu tvorbu specifické. Dále je nutné poznamenat, že se jedná o klasický román, celý děj se odehrává v 51 stopách. Ty jsou různě dlouhé. Některé trvají do deseti minut, u jiných poslechem strávíte téměř půl hodiny, ale nebojte se, čas vám s tímto příběhem bude rychle ubíhat a rozhodně se nebudete nudit.

Moje subjektivní hodnocení této audioknihy je ryze pozitivní. Příběh mě nadchnul svou originalitou, zvoleným prostředím, ale i způsobem, jakým se děj odvíjel. Vše je důvěryhodné a při ničem si posluchač neřekne, že by to mělo být napsáno jinak, že mu to nějak nesedí. Audiokniha je působivá. Získala si mě i díky melodickému hudebnímu podkresu. Uchvátil mě i herecký výkon Pavla Soukupa, který dokázal vtisknout vyprávění život a vložil do něj množství svého umu a emocí. Z interpretace je zřejmé, že se vypravěč s románem sžil a předčítání si užíval. Poslech tohoto díla byl pro mě výborným zážitkem a ráda se k němu budu vracet. Za skvělé zpracování a bravurný výkon Pavla Soukupa dávám titulu zasloužených 100 %.

Audioknihu mohu vřele doporučit všem, kteří mají rádi vyprávění ze sportovního prostředí a nevadí jim sociální linie. Poslech audioknihy si zajisté plně užijete.

 

Medvědín

 

Název audioknihy Medvědín
AutorFredrik Backman
InterpretiPavel Soukup
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka18 hodin a 8 minut
EAN8594169481722
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)