Čtvrtek, 30.11.2023
KnihyKultura

Medvědín – příběh nejen o hokeji

recenze knihy Medvědín

Medvědín byl mým prvním seznámením s autorem Fredrikem Backmanem. Mám ale trochu dojem, že jsem měla raději začít jinou knihou, protože tentokrát se moje intuice maličko sekla. Autor je vskutku skvělý vypravěč a jeho spisovatelskému umu se nemá co vytknout, ale bohužel, příběh mě až tolik neoslovil. Ale to je pouze můj osobní problém.

Ve vyprávění se dostáváme do malého městečka zvaného Medvědín. Tamní obyvatelé zde žijí snad jen hokejem. O ničem jiném se tu nemluví, nic jiného se tu neděje a napětí tu vzrůstá pouze při hokejových utkáních…. zatím. Blíží se juniorské mistrovské utkání, pokud medvědínští vyhrají, změní se jim “celý svět”. Na město samotné by to mělo velmi dobrý vliv. Z malého nenápadného městečka by se rázem stal středobod vesmíru. Zlepšení podmínek samotného sportu, vybudování sportovní školy, lepší pracovní vyhlídky, a samozřejmě v neposlední řadě velké zviditelnění. Pro obyvatele Medvědína je toto utkání tím nejdůležitějším ze všech, vidina výhry je lákavá a vyhrát všichni chtějí za každou cenu!

MedvědínPříběh se jeví zdánlivě nenápadně, autor nám představí Medvědín jako ten největší zapadákov světa, kde ovšem mají lidé velké ambice a sny. Žijí, radují se ze života, milují hokej, který je pro ně téměř posvátný. V příběhu je postav celkem dost a s každou si autor dostatečně vyhraje a vykreslí. Může se na první pohled zdát, že tento příběh bude pouze a jen o životech tamních obyvatel a hokeji, ale není tomu zcela tak. O čemž se velmi brzy přesvědčíme. V tu chvíli Backman rozjede svůj um naplno a rozehraje hru tak, jak kdyby i on sám hrál to nejdůležitější utkání svého života. 

Fredrik Backam nás ve svém příběhu vezme daleko na sever za cestou za hokejovým snem. Vezme nás na místo, které se jednoho osudného dne stane nejen dějištěm hokejové utkání, ale také místem, kde se stalo něco, co by touhu za snem o vítězství mohlo nevratně poškodit. Budeme svědky neskutečné síly ducha a také krutosti pod vidinou strachu. Ještě teď se mi nechce věřit počínání některých rodičů, kteří si prostřednictvím svých potomků plnili svoje vlastní sny a touhy. 

Jak jsem již psala na začátku, tato kniha není pouze a jen o hokeji. Je to komplikovaný a rozvětvený příběh. Bohužel pro mě, i přes veškerý oceněný um spisovatele toto dílo nebylo mým šálkem kávy. Možná za to může hokej, možná za to může množství postav, možná za to může malá akčnost děje, kterou já prostě vyhledávám. Tentokrát jsem prostě šlápla vedle, ale jako čtenářka a recenzentka musím tuto knihu pochválit, protože jí nelze po spisovatelské a vypravěčské stránce nic vytknout. 

Hodnocení: 80 %

 

Název knihy Medvědín
AutorFredrik Backman
ŽánrLiteratura světová, Romány
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2017
Počet stran399
ISBN978-80-7577-167-4
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)