Pátek, 8.12.2023
HudbaKalendáriumKultura

Kalendárium – John LENNON

* 9. října 1940 – † 8. prosince 1980

Sen, který si sníš sám, je jen sen, ale sen, který sníš s někým společně, je už skutečnost.” John Lennon svůj sen naplnil, a to i přes to, že ho teta varovala: “Kytary, kytary, to je hezké Johne, ale nikdy si s nimi nevyděláš tolik, aby tě dokázaly uživit.”

Kalendárium - John Lennon

John Lennon se narodil roku 1940. Otec Lennonovu matku Julii opustil krátce po synově narození, a přestože matka malého chlapce brzy svěřila na výchovu své sestře, našel si k ní John v období dospívání cestu. O to více ho v sedmnácti letech zasáhla její smrt. Síla prožitku pomohla vytvořit pouto přátelství s kamarádem, který ztratil matku ve skoro stejném věku jako on. Jmenoval se Paul McCartney a nespojoval je jen podobný osud. Do skupiny Beatles, kterou založili, brzy přibyl i George Harrison a Ringo Starr a skupina se vydala na svoji hvězdnou dráhu. Spolu byli nedostižní, famózní, ale asi až příliš spojení s 60. lety, které jako skupina vymezili, ale také nepřežili.

Každý se vydal vlastní cestou a John nastoupil tu svojí, zdaleka ne jen muzikantskou. Vedle kreslení a psaní básní se rozhodl nezůstat lhostejný ke světu okolo a aktivně se angažoval v mírovém hnutí. Vždy byl sám sebou, rebelem, který chtěl provokovat a burcovat. Nezáleželo mu na mínění okolí, ať už se to týkalo jeho soukromého života nebo umělecké tvorby. Přes všechnu slávu odmítal hvězdné manýry, výlučnost, ale i ochranky. To se mu stalo osudným v prosinci 1980, kdy ho na newyorské ulici zastřelil pomatený fanoušek.

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz